Čerstvé ovocie kedykoľvek k dispozícii – vďaka 3D tlačiarni

  • V poslednej dobe počuť na každom rohu zmienku o 3D tlačiarňach a čo všetko sa na nich dá vytlačiť, ale čakali by ste, že možno “vytlačiť” aj ovocie?
image_1403610270.jpeg
  • V poslednej dobe počuť na každom rohu zmienku o 3D tlačiarňach a čo všetko sa na nich dá vytlačiť, ale čakali by ste, že možno “vytlačiť” aj ovocie?

Práve s týmto nápadom prišla spoločnosť Dovetailed z Cambridgu. Vyvinula 3D tlačiareň, ktorá dokáže vytvoriť jedlé ovocie. Táto tlačiareň funguje na princípe techniky molekulárnej gastronómie zvanej spherification. Ide o spájanie jednotlivých kvapôčok kvapaliny do určitého tvaru, čo umožňuje vytvorenie požadovaného ovocia v priebehu niekoľkých sekúnd. Kvapalina môže mať rôzne príchute podľa toho, aké ovocie chcete vytvoriť.

 

Ovocie po kvapkách

Sférifikácia je proces, pri ktorom sa kvapalina utvára do kvapôčok, ktoré vzhľadom a dotykom pripomínajú kaviár. Existujú dva hlavné spôsoby spherifikácie, ktoré sa líšia v závislosti od obsahu vápnika v kvapaline. V tomto prípade pri použití aromatických látok, ako sú ovocné šťavy, ktoré neobsahujú žiaden vápnik, sa kvapalina dôkladne premieša s malým množstvom práškového alginátu sodného. Táto subsancia sa potom kvapká do misky naplnenej studeným roztokom chloridu vápenatého. To má za následok vytvorenie jemnej kože okolo kvapaliny, čím vznikne kvapôčka.

 

 

Týmto spôsobom možno vytvárať bežné ovocie, alebo vytvoriť niečo úplne nové. Môžete popustiť uzdu svojej fantázii a vytvoriť ovocie podľa svojej chuti. Stačí keď skombinujete svoje obľúbené ovocné šťavy a vytvoríte tak svoje vlastné plody. Nové druhy možno vytvoriť nielen kombináciou chutí, ale aj zmenou štruktúry, veľkosti či tvaru.

Zo zákulisia

 

3D tlačiareň bolá predstavená 24. mája 2014 na TechFoodHack, experimentálnom potravinárskom hackatone konanom v Cambridge, ktorý organizovali Dovetailed spolu s Microsoft Research. Tlačiareň je určená pre kuchárov, foodies, ale aj domáce kuchyne a všetkých, ktorí sa zaujímajú o kreatívne gastronomické zážitky. Nie je nutná odborná znalosť molekulárnej gastronómie, tlačiareň umožňuje jednoducho vytvárať čerstvé a ekologické 3D ovocie na vyžiadanie.

 

Spoločnosť bola založená v roku 2011 v Cambridge vo Veľkej Británii. Dovetailed je podľa vlastných slov “nekonvenčné na užívateľké skúsenosti zamerané dizajnové štúdio a inovačné laboratórium zamerané na vytváranie výnimočných zážitkov v sférach fyzických a digitálnych priestorov.”

 

 

Zdroj: dovetailed.co, wikipedia.org

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá