Cestovateľské know-how – Bezplatné a lacné ubytovanie po celom svete

  • Mnoho ľudí si neužíva krásy cestovania s odôvodnením, že na to skrátka nemajú. Ale dnes už nemusíš byť bohatý na to, aby si si užil aj ty. Cestovanie môže byť fakt aj cenovo dostupné, ak sa tak rozhodneš. Samozrejme, ak chceš bývať iba v 5- hviezdičkových hoteloch, to je už druhá vec.
backpack-1149462_1280
  • Mnoho ľudí si neužíva krásy cestovania s odôvodnením, že na to skrátka nemajú. Ale dnes už nemusíš byť bohatý na to, aby si si užil aj ty. Cestovanie môže byť fakt aj cenovo dostupné, ak sa tak rozhodneš. Samozrejme, ak chceš bývať iba v 5- hviezdičkových hoteloch, to je už druhá vec.

Chystáš sa na cesty? Je úplne jedno, či do Rakúska alebo do Indonézie, toto cestovateľské know-how je must have každého cestovateľa.
Vďaka Aileen Adalid z IamAileene si teraz môžeš v záložkách vytvoriť nový priečinok, lebo na toto ho budeš potrebovať.

Páči sa, bez dlhých rečí, tu je zoznam stránok, kde nájdeš svoje budúce ubytovanie:

 

COUCH SURFING

Couch surfing je termín, ktorý odkazuje na akt pustiť do svojho domu priateľa alebo cudzinca, a to ZADARMO s tým, že môže využívať všetok priestor v tvojom dome (ktorý mu dovolíš okupovať, pravdaže): gauč, zem, celú izbu. Týmto spôsobom môže hostiteľ spoznať mnoho nových ľudí, zatiaľ čo takýto „gaučový surfer“ si môže užívať ubytovanie zdarma a má šancu vychutnať si krásy mesta s jeho obyvateľom (hostiteľom).

Na týchto stránkach môžeš byť buď hostiteľ alebo ten, ktorý hľadá a môžeš sa skontaktovať s kým chceš, úplne zadarmo.

TIP: Využi tieto stránky naplno, nezabúdaj si pozrieť referencie, ktoré ti pomôžu zistiť, s akým hostiteľom alebo cestovateľom máš dočinenia. Navyše, na couch surfingových platformách máš väčšinou overovací systém, čo pomáha transparentnosti a dôvere medzi členmi, inak povedané: najlepšie je hľadať si overených hostiteľov.

 

 #1 – COUCHSURFING

Screenshot 2016-03-23 19

Najväčšia a najpopulárnejšia stránka, ktorá spája hostiteľov s cestovateľmi po celom svete!

Členský poplatok: žiadny

Aktualizácie: Za príplatok $20 (17,7 €) ročne si môžeš dať overiť účet a získať si tak viac dôveryhodnosti medzi tými, ktorých zaujímaš.

 

#2 – BEWELCOME

Screenshot 2016-03-23 19.

Túto stránku riadia dobrovoľníci a obsahuje veľkú komunitu najmä z európskych krajín.

Členský poplatok: žiadny

Aktualizácie: žiadne

 

#3 – HOSPITALITY CLUB

Screenshot 2016-03-23 19..

Vyzerá ako stránka, ktorá sa zasekla niekde v 90-tych rokoch, ale nedovoľ výzoru, aby ťa zmiatol. Má dobre zaužívanú komunitu členov aj dnes.

Členský poplatok: žiadny

Aktualizácie: žiadne

Ďalšie podobné stránky, na ktoré sa môžeš pozrieť, sú GlobalFreeLoaders.com alebo Servas.org, ktoré fungujú už roky, ale vyzerá to tak, že v poslednom čase nie sú také aktívne. Za pokus ale nič nedáš.

 

HOUSE SITTING

Ako už napovedá názov, house sitting je prakticky vloženie kompletnej dôvery (a hlavne svojho domova) do rúk cudzieho človeka. Na základe spoločnej dohody môže house sitter zostať v byte, dome, na chate a pod. zadarmo pod podmienkou, že bude dávať na obydlie pozor, prípadne sa starať aj o domáce zvieratá. Môžu sa vyskytnúť aj ďalšie povinnosti, všetko závisí od dohody s majiteľom domu.

TIP: Dávaj si pozor, aby si preskúmal všetky detaily a aby si si s majiteľom vydebatoval všetko, čo sa dá, aby ťa neprekvapilo, keď od teba bude majiteľ chcieť pokryť náklady vody, elektriny a pod. počas tvojho pobytu. Tieto stránky obyčajne prichádzajú s ročným poplatkom, ale buď pokojný – sú relatívne lacné. A navyše, budeš musieť zaplatiť iba v prípade, že chceš kontaktovať majiteľov. Prezeranie stránok je inak úplne zadarmo.

 

#4 – TRUSTED HOUSE SITTERS

Screenshot 2016-03-23 20.22.12

Najväčšia house sittingová stránka zo všetkých. Ak miluješ zvieratá, je to aj niečo pre teba, pretože väčšina domov v zozname vyžaduje aj starostlivosť o domáceho miláčika (alebo viacerých). A ak hľadáš niečo dlhodobejšie, TrustedHouseSitters ponúka aj takúto sekciu.

Členský poplatok: $95.88 (85€) ročne

 

#5 – NOMADOR

Screenshot 2016-03-24 00.00.01

Relatívne nová stránka, ale už má celkom decentný počet zoznamov. Plus, vyzerá pekne a je prehľadná, takže sa určite oplatí pozrieť.

Členský poplatok: $89 (79€) ročne

 

#6 – HOUSE CARERS

Screenshot 2016-03-23 20.22.31

Prevažne pre Ameriku a Austráliu, ale dajú sa nájsť aj iné lokality.

Členský poplatok: $50 ročne

 

#7 – HOUSESIT WORLD

Ďalšia zo zle vyzerajúcich stránok, ale ver tomu, že je dôvod, prečo je stále aktívna.

Členský poplatok: $40 (44,40€) ročne

 

#8 – HOUSESIT MATCH

Screenshot 2016-03-23 20.23.13

Väčšina ponúk je pre UK a Európu, relatívne nová stránka, medzi Angličanmi dosť populárna.

Členský poplatok: $35 (31,08€) ročne

 

#9 – LUXURY HOUSE SITTING

Screenshot 2016-03-23 20,,

Táto stránka sa snaží ponúkať domy, ktoré sú “luxusnejšie”, ale väčšina ponúka typické domy, ktoré nájdeš aj na iných stránkach, hoci občas tu môžeš objaviť aj nejaký ten diamant.

Členský poplatok: $25 (22,20€) ročne

 

#10 – MIND MY HOUSE

Screenshot 2016-03-23 20..

Neobsahuje toľko ponúk, ako napríklad TrustedHouseSitters, ale má lacný členský poplatok, takže stále výhra.

Členský poplatok: $20 (17,76€) ročne

 

Ďalšie stránky: SabbaticalHomes.com, HomeSit.co.nz, EasyHouseSitting.com.

 

HOME EXCHANGES – VÝMENY DOMOV

Áno, je to presne to, čo si myslíš. Skrátka si na určitú dobu vymeníš s niekým z inej krajiny svoj domov – ty budeš bývať v ich dome a oni v tvojom milom skromnom bytíku. Je to dobrý spôsob, ako si zaobstarať bezplatné ubytovanie a možno mať aj niekoho, kto sa postará o tvoj byt, kým budeš preč.

Ak si videl film Prázdniny (The Holiday), získaš určitú predstavu tohto konceptu. Niektoré webobé stránky nezobrazujú vzájomnú výmenu, čo znamená, že si s niekým nemusíš svoj domov vymeniť v rovnakom čase (ako napr.Trampolinn).

TIP: Možno si myslíš, že je takáto dohoda dosť neuvážená, keď si predstavíš, že máš niekomu zveriť svoj dom. Nezabúdaj však na to, že druhá strana taktiež vkladá svoje obydlie do tvojich rúk. Nemusíš sa báť, tieto stránky si zakladajú na dôvere svojich členov. Väčšina takýchto stránok má (pochopiteľný) členský poplatok, ale ako vždy, prehliadanie je zdarma.

 

#11 – TRAMPOLINN

Screenshot 2016-03-23 20b

Nejedná sa o vzájomnú výmenu v rovnakom čase. Môžeš si skrátka “prenajať” priestor ktoréhokoľvek člena a na to budeš potrebovať virtuálne body, ktoré stránka ponúka, a ktoré získaš pozvaním svojich priateľov.

Členský poplatok: žiadny

Aktualizácie: $30 (26,64€) ročne, ak chceš PRO účet s benefitmi

 

#12 – LOVE HOME SWAP

Screenshot 2016-03-23 20bv

Hovorí sa o ňom, ako o najväčšom klube ponúkajúcom zámeny domov. Jedna z výhod stránky je, že obsahuje bodovací system, kde získavaš body za hosťovanie. A za tieto body si potom môžeš “kúpiť” miesto u niekoho doma (bez toho, aby ste vykonali vzájomnú zámenu).

Členský poplatok: $168 (149,14€) za rok s možnosťou platiť $14 (12,43€) mesačne

 

#13 – HOME EXCHANGE

dd

Tiež jedna z najväčších stránok svojho druhu.

Členský poplatok: $150 (133,18€) ročne (bez možnosti platiť mesačne)

 

#14 – HOME LINK

a

Nie len, že je jedna z najväčších platforiem týkajúcich sa výmeny domov, ale bola prvá svojho druhu na svete. Vzhľadom na svoju históriu majú vybudovanú úctyhodnú komunitu v krajinách celého sveta.

Členský poplatok: $95 (84,35€) ročne (bez možnosti platiť mesačne)

 

#15 – HOME BASE HOLIDAYS

aa

Stránka založená v roku 1985, väčšina ponúk sa týka výmeny v UK, ale nájdeš tú decentnú výbavu aj iných krajín.

Členský poplatok: $59 (52,38€) na rok (s možnosťou zaplatiť si 6 mesiacov za $35 a skúšobnú verziu)

 

#16 – KNOK

ss

Stránka, ktorá sa špecializuje na výmeny pre celú rodinu. Dokonca obsahuje rodinného sprievodcu, ktorý ti bude počas tvojho pobytu asistovať.

Členský poplatok: $29 (25,75€) za prvý rok a $99 (87,9€) za ďalšie roky

 

#17 – STAY 4 FREE

f

Najviac lokalít v USA

Členský poplatok: $24 (21,31€) za rok (len ak už máš ponuku na niektorej inej stránke a chceš prejsť na Stay4Free); bežná cena je $144 (127,85€) za rok, s možnosťou platiť iba mesačne.

Tiež pozri GuestToGuest.com a MyTwinPlace.com. Ak si cyklista, klikni si aj na WarmShowers.com.

 

DOBROVOĽNÍCTVO

Dobrovoľníctvo (tiež známe ako pracovná výmena) v tomto prípade znamená, že za drobnú prácu dostaneš ubytovanie a/alebo jedlo. Je mnoho organizácií, ktoré ponúkajú charitatívne dobrovoľnícke práce ako WWF, bohužiaľ majú dosť vysoké registračné poplatky.

Nižšie nájdeš zoznam stránok, ktoré hľadajú scestovaných ľudí na part- time joby. Niektoré stránky majú členské poplatky, ale ako vždy, za prehliadanie neplatíš.

TIP: Pracovanie výmenou za jedlo a posteľ je vo všeobecnosti pre mnohé krajiny tak trochu šedou zónou (nie je to ani legálne, ani ilegálne; vo všeobecnosti je to tolerované, keďže vládu veľmi nezaujíma, či za spánok a teplé jedlo robíš trochu neplatenej práce). Ak ale začneš pracovať a budeš dostávať peniaze, pamätaj na to, že potrebuješ pracovné povolenie. Niektoré stránky stále ponúkajú takúto “podpultovú” prácu aj bez toho, aby si mal povolenie na prácu (vedia, že je to nelegálne, preto niektoré stránky dokonca upozorňujú, aby si na imigračnom nespomínal, že sa jedná o dobrovoľníctvo).

 

#18 – STAYDU

ff

Zoznam lacného ubytovania ponúkaného ľuďmi, farmami, hostelmi a pod.

Členský poplatok: žiadny

 

#19 – ANYWORK ANYWHERE

fd

Aktualizované denne. Nie je potrebná žiadna registrácia, môžeš zadarmo hľadať v ich obrovskej databáze platených aj neplatených prác.

Členský poplatok: žiadny

 

#20 – VOLUNTEERS BASE

sdf

Zahŕňa mnoho ponúk po celom svete – ekonomické projekty, výučba jazykov, verejnoprospešné práce a omnoho viac.

Členský poplatok: žiadny

 

#21 – GRASSROOTS VOLUNTEERING

gfd

Stránka, ktorá zobrazuje príležitosti po celom svete, mix platených a neplatených dobrovoľníckych prác.

Členský poplatok: žiadny

 

#22 – WWOOF

dfg

Stránka, ktorá ťa skontaktuje s organickými farmami a podobnými milými projektmi hľadajúcich pomoc. V priemere sa očakáva, že výmenou za jedlo a ubytovanie budeš pracovať 4-6 hodín denne. WWOOF centrály sú umiestnené po celom svete a musíš sa prihlásiť v krajine, ktoré zodpovedá tvojej destinácií.

Členský poplatok: priemerne $40 (35,51€) na rok

 

#23 – HELPX

thj

Práca na približne 4 hodiny denne výmenou za jedlo a ubytovanie.

Členský poplatok: priemerne $23 (20,42€) každé dva roky

 

#24 –WORKAWAY.INFO

x

Dnes najobľúbenejšia platforma pre dobrovoľníkov.

Členský poplatok: priemerne $23 (20,42€) každé dva roky

 

#25 – VOLUNTEER LATIN AMERICA

fs

Zoznam všetkých bezplatných a low-cost dobrovoľníckych programov po celej Centrálnej a Južnej Amerike.

Členský poplatok: priemerne $9,99 (8,87€) každé dva roky

 

#26 – PICKING JOBS

hh

Ak hľadáš zoznam dobrovoľníckych prác na farme alebo vo vinohradoch, PickingJobs je pre teba tá správna voľba.

Členský poplatok: žiadny

 

#27 – HOSTEL JOBS

sg

Fórum, ktoré je často aktualizované s možnosťou práce v hosteloch, rezortoch, hoteloch. Okrem toho tu nájdeš aj informácie o možnosti výučby angličtiny v zahraničí a viac.

Členský poplatok: žiadny

 

#28 – HOSTEL TRAVEL JOBS

gb

Užívateľsky priateľské prostredie pre možnosti prác v hosteloch. Stránka vyžaduje pre kontaktovanie členský poplatok, ale prehliadanie je zdarma, takže si skrátka vygoogli kontaktné informácie do hostela, ktorý ťa zaujal, a skús ich kontaktovať priamo.

Členský poplatok: $9,99 (jednorazový poplatok – doživotne)

Ak ste dvojka, určite treba pozrieť WorkingCouples.com. Ak ti nevadí priplatiť si, pozri aj GoAbroad.com alebo GlobalHelpSwap.com.

 

LACNÉ HOSTELY + HOTELY

Ak nechceš pracovať (alebo vypomáhať) a ak máš v zálohe aj nejaké peniaze na ubytovanie, vždy si môžeš rezervovať tie najlacnejšie hotely a hostely po celom svete. Najlepšie platformy pre tvoje potreby by vyzerali asi nasledovne:

 

#29 – HOSTEL WORLD

df

Vedúca jednotka vo svete hostelov. Najlepšia vec – už neplatíš poplatok za rezerváciu.

 

#30 – HOSTEL BOOKERS

ghj

Ďalšia veľká, známa platforma. Môžeš pozerať zarovno s HostelWorld, porovnávať a vybrať to najlepšie.

 

#31 – AGODA,BOOKING.COM alebo HOTELSCOMBINED

sdg

Skvelé stránky. Agoda pre Áziu, Booking.com pre Európu a HotelsCombined pre zvyšok. Skvelé ceny. Skvelé všetko.

 

#32 – ROOMER TRAVEL

jg

Ďalšia skvelá stránka. Základná myšlienka je taká, že kedykoľvek sa niekto nemôže dostaviť do izby, ktorú si už vopred zaplatil, túto izbu môžeš mať za zníženú cenu ( až do -70%). Asi je zbytočné povedať ti, kam máš kliknúť.

 

KRÁTKODOBÝ PRENÁJOM

Presne to, čo počas cestovania potrebuješ. Či už potrebuješ ubytko na dva mesiace alebo dva dni, tieto stránky ti nielen zaručia flexibilitu, ale aj lacnejšiu alternatívu.

 

33 – AIRBNB

jj

Stavím sa, že si o AirBnB už počul. Výborná stránka, ktorá ponúka mnoho alternatív, či už hľadáš izbu, apartmán alebo celý dom. Vyskúšaj.

 

#34 – TRIPADVISOR RENTALS

jhhf

TripAdvisor NIE JE IBA stránka na hľadanie hotelov. Klikni a objavuj. Tiež má ponuky, ktoré nie sú napr. na AirBnB.

 

#35 – FLIPKEY

jh

Ďalšia veľká stránka pre krátkodobý prenájom a online rezervácie. Väčšina ponúk sú apartmány.

 

#36 – WIMDU

gdfbh

Údajne najväčší európsky portál, ale tiež skvelý zdroj na ponuky vo svete.

 

#37 – ROOMARAMA

hfg

V prípade, ak si stále nenašiel to, čo hľadáš, môžeš skúsiť aj túto príjemnú stránku.

 

#38 – HOMEAWAY

jhgb

Táto stránka sa sústreďuje na krátkodobé prázdninové prenájmy po celom svete (ak si už počul o VRBO, aj oni patria do rodiny HomeAway).

 

#39 – HOUSETRIP

zj

Ďalšia z veľkých stránok, ktorá sa sústreďuje na domy a byty.

 

#40 – ONLY-APARTMENTS

jf

Ako už naznačuje názov, stránka sa špecializuje na prenájom apartmánov na krátkodobý a stredne dlhý pobyt. Rozhodne má čo ponúknuť.

 

#41 – WAY TO STAY

hgg

Rovnako ako Only-Apartments, tiež sa sústreďuje na prenájom apartmánov, v tomto prípade však koncentruje tie najkvalitnejšie majetky IBA v Európe.

 

HOME STAY

Home stay je, keď ti (tebe, ako cestovateľovi/turistovi) lokálne rodiny dovolia zostať u nich doma a prenajať si niektorú z ich prázdninových izieb. Skvelý spôsob, ako sa dostať čo najbližšie k lokálnej kultúre a je tiež vysoko podporovaný odvetvím cestovného ruchu.

Kedysi boli hosťovské rodiny prideľované skôr študentom, dnes sa komunita rozrastá a stránky, ktoré nájdeš nižšie, ti ponúkajú možnosť nájsť tú správnu rodinu (ktorá si nežiada za noc alebo mesiac príliš veľa).

 

#42 – HOMESTAY

ij

Jedna z najväčších stránok. Okolo 140 krajín, výborný spôsob, ako sa spojiť s rodinami, ktoré majú svoj domov pre cestovateľov otvorený.

 

#43 – BEDYCASA

kmn

S takmer 260 000 členmi po celom svete ti táto stránka ponúka ďalší spôsob, ako spoznať domáce rodiny.

Môžeš tiež pozrieť WorldwideHomestay.com alebo HomestayFinder.com. Staršie stránky, ktoré stále bežia, ale dizajn nestojí za veľa.

 

POBYTY NA FARME

Na rozdiel od stránky WWOOF, ktorú som spomínala vyššie v kategórií dobrovoľných prác, pobyty na farme ti dovolia zostať na farme BEZ toho, aby si musel pracovať. Výmenou za malý poplatok. Samozrejme, je iba na tebe, či sa chceš života na farme zúčastniť alebo nie.

 

#44 – FARM STAY U.S.

mn

Vytvorená U.S. Farm Stay Association, táto stránka chce spojiť hostí s farmou alebo rančom po celých Spojených Štátoch.

 

#45 – FARM STAY UK

jfnb

Ako napovedá názov, tu máš možnosť nájsť tú správnu farmu v Spojenom kráľovstve.

TIP: Farmy po celom svete môžeš nájsť aj stránkach spomenutých v kategórií krátkodobých prenájmoch. Použi filter a určite nájdeš zopár ponúk.

 

POBYTY NA LODI

Pobyt na lodi môžeme zaradiť aj pod dobrovoľníctvo, keďže si často potrebný pri výpomoci majiteľovi lodi. Ale vzhľadom na to, že ušetríš na hromadnej doprave, zaslúži si tento pobyt vlastnú kategóriu.

Nezáleží na tom, či si amatér, alebo máš skúsenosti, mnoho ľodí nepotrebuje profíkov. Neboj sa neúspechu a hlavne to skús.

TIP: Záleží na majiteľovi lode, či za pomoc na jachte dostaneš nejakú kompenzáciu, jedlo alebo ubytovanie zdarma, či obe z možností. Niektorí majitelia ťa môžu požiadať, aby ste si náklady rozdelili. Skrátka a dobre, vždy sa pobavte o detailoch, nech vieš, do čoho ideš.

 

#46 – CRUISERS FORUM

kbv

Pravdepodobne najväčší portál pre námorníkov, aký nájdeš.

 

#47 – SAILING POINT

bvv

Napriek svojmu výzoru ponúka stránka mnoho cenných zdrojov. Komunita na stránke je veľmi aktívna a vždy sa nájdu majitelia, ktorí zháňajú niekoho do tímu. Ak nevidíš žiadnu ponuku, nehanbi sa a ponúkni svoje služby sám.

 

#48 – FIND A CREW

uf

Narozdiel od dvoch predošlých stránok, Find a Crew nie je fórum, ale skôr možnosť, ako nájsť priamo pobyty na lodi.

Tiež niečo, na čo sa môžeš pozrieť: CrewBay.com, CrewSeekers.net alebo FloatPlan.com.

 

ĎALŠIE MOŽNOSTI

 

#49 – pracuj ako AU PAIR

Ak chceš zostať v zahraničí po dobu aspoň 6 mesiacov, au pair je niečo, čo môžeš skúsiť. Občas môžeš robiť aj niečo v domácnosti, pomôcť s nákupom a pod. A okrem toho, že budeš mať ubytovanie a jedlo zdarma, rodina, u ktorej zostaneš,ti tiež bude dáva  vreckové.

AuPair-World.co.uk, GreatAuPair.com, IAPA.org,Europa-Pages.com, TransitionsAbroad, alebo tiež naše Student Agency či CKM.

 

#50 – kampovanie

Tu máš dve možnosti:

  • To pravé kempovanie – okrem toho, že sa uložíš na noc niekam do prírody (vopred si ale zisti, či je to legálne), môžeš sa tiež pripojiť k miestam na kempovanie, ktoré sú cenovo dostupné (okolo 10 dolárov na noc).
  • Pracuj ako Camp Counselor – nie len že dostaneš zaplatené (počas toho, ako budeš v kempe v lete pracovať s deťmi), tiež dostaneš zdarma jedlo a ubytovanie, v mnohých prípadoch aj letenku, ktorú ti bude hradiť zamestnávateľ.
  •  

#51 – nočná doprava alebo vlastná doprava

Nie je to práve ideálne( a ver mi, prežila som si svoje),ale cestovať do tvojej destinácie nočnými spojmi – vlakom, autobusom, loďou, lietadlom – je tiež cesta, ako ušetriť. Niektorí ľudia tiež prespia na letisku alebo autobusových termináloch (been there, done that).

Ďalšia možnosť, pokiaľ cestuješ autom a chceš ušetriť, je prespať v aute. Tiež ale pozor na to, kde spíš. Nie všade môžeš len tak odparkovať a schrupnúť si.

airport-sleeping-2012

foto: nbcdfw.com

#52 – Skontaktuj sa so starými známymi

Toto je presne to, čo by si mal na svojich cestách skúsiť ako prvé, pokiaľ chceš ušetriť. Plus je to skvelý spôsob, ako sa opäť stretnúť so starými známymi. Bez ohľadu na to, či sa dohodnete na bezplatnom pobyte, alebo im niečo málo zaplatíš, je slušné priniesť drobný darček ako poďakovanie.

 

BONUS – BLOGGUJ!

Nie je žiadnou novinkou, že bloggeri často dostávajú zdarma pobyty v hoteloch, hosteloch, rezortoch a podobne ako kompliment. Samozrejme výmenou za dobré hodnotenie na svojom blogu. Takže určite aj toto je cesta, ako sa zadarmo vyspať a najesť. Samozrejme, vybudovanie blogu, ktorý bude mať čítanosť a ktorý by zaujal aj rôzne značky natoľko, že by pomáhali, či už vecne alebo finančne, chvíľu potrvá. Nebude to zo dňa na deň. Ale stále je aj toto jedna z možností.

Ako vidíš, možností na lacné cestovanie je viac než dosť. Ak si doteraz nevedel, kde hľadať, tvoje trápenie sa práve skončilo. Už len nájsť lacné letenky a môžeš ísť objavovať svet.

traveler-4836

foto: gistfactory.com

zdroj: Aileen Adalid iamaileen.com, zdroj titulnej fotografie: pixabay.com

Najnovšie videá

Trendové videá