David Čajko: Tech Summit chce pomôcť slovenské nápady udržať na Slovensku

  • Aká je myšlienka Tech Summitu, ktorý v spolupráci so Startitup prichádza? Prečo tento event vlastne vznikol na Slovensku a čo všetko ti ponúka? O tom, ale aj o ďaľšich témach sme sa bavili s človekom, ktorý za Tech Summitom stojí – Davidom Čajkom. Z jeho odpovedí je jasné, že nepôjde o len nejaký bežný event.
897da05a-ff9e-4072-820f-3958efe4b817
  • Aká je myšlienka Tech Summitu, ktorý v spolupráci so Startitup prichádza? Prečo tento event vlastne vznikol na Slovensku a čo všetko ti ponúka? O tom, ale aj o ďaľšich témach sme sa bavili s človekom, ktorý za Tech Summitom stojí – Davidom Čajkom. Z jeho odpovedí je jasné, že nepôjde o len nejaký bežný event.

Na Slovensku si zopár ľudí povedalo, že prečo nespraviť obdobu svetového expo CEBIT aj u nás v Bratislave a ono sa to skutočne začalo diať. Davy, prezraď nám prečo trvalo tak dlho, aby sme aj u nás na Slovensku mali IT expo so svetovým potenciálom?

Správna otázka, odpoveď na ňu vieme povedať len tým spôsobom, že sa pokúšame vytvoriť pilotný ročník u nás, zameraný primárne na konferenčná časť s ohľadom na veľkosť lokálneho trhu. Rozhodnutie odštartovať tradíciu ovplyvnilo viacero faktorov. Z histórie Slovenska, vedeckých ústavov, vývoja odborných vysokých škôl, úspešných inovátorov v aktuálnom období, je jasné, že v našom DNA je objavovanie, inovácie, čo je jednoduchý predpoklad, ktorý tvorí dobrý základ, ak k tomu pridáme, že sa pokladáme sami za inovátorov a denne sa stretávame s výzvami, úspechmi/neúspechmi, vývojom, cieľmi, ……V zásade, ale platí, že asi nie je ambíciou škatuľkovať sa, ale skôr inšpirovať vonkajším prostredím.

Náš trh je špecifický, globálne technologické novinky budú vždy od výrobcov smerované na eventy ako spomínaní Cebit, IFA, Slush, alebo množstvo ďalších po celom svete, kde sú veľké trhy prispôsobené marketingovo, obchodne a majú vytvorené kanály, čo Slovensko aktuálne neponúka.

Náš cieľ je v rámci V4 vytvoriť prostredie, príležitosť na stretnutie sa aj „techno“ ľudí, ale aj bežných podnikateľov, ktorí by si mali uvedomovať to, že sme už súčasťou revolúcie… revolúcie nie len technologickej ale aj mentálnej (osobnostnej), z toho dôvodu vnímame akciu skôr ako diskusnú platformu, inšpiráciu s prezentáciami best practice riešení nástupu technológii a ich potenciálnych alebo reálnych implementácii do celej šírky ekonomiky pre návštevníkov, ktorí zastupujú rôzne segmenty ekonomiky.

V čom má byť Tech Summit výnimočný a čo si od toho celého slubuješ?

Výnimočný je už tým, že sa snažíme prepojiť nie vždy „prepojiteľné“ tzn. na evente uvidíte zastúpené Corporatné firmy, ale aj Goverment až po veľmi dôležitú startupovú komunitu. To všetko vytvára príležitosť na diskusie, networking v priereze trhu, keďže je nám jasné, že bez inovatívnych prístupov, ale aj zapojenia mladej generácie nevytvoríme inovačné prostredie, ktoré by mohlo byť dlhodobo udržateľné.

20160418_154553-e1461004510739

 

Viem, že si sa o realizáciu Tech Summitu pokúšal už minulý rok. Prečo to teda minulý rok nevyšlo a tento už áno?

Minulý rok sme chceli začať v Prahe. Priznám sa, že prvé desiatky reakcií boli také že hurááá, stretneme sa ako v minulosti na Invexe, chrlila sa na nás sláva zo všetkých strán slovami „konečne, fantastické“, ale okolnosti života zahrajú sled udalosti tak, aby veci dozreli, tak to s odstupom času vnímame. Konkrétne v roku 2014 posledný kvartál padol IT trh v Čechách, čo sa odzrkadlilo na kľúčových partneroch a hneď v prvom pol roku 2015 prišlo k racionalizácii investícii do nákladov, čo by si odniesla aj naša akcia, tak sme si ju dovolili spraviť ako pilotný projekt „doma“  v Bratislave.

 

Na aké témy, hostí a startupy sa návštevníci môžu tešiť?

Pridanou hodnotou, ktorú akciou prinášame,  je vyvolať pocit nutnosti inovovať aj u ľudí, ktorí doteraz  o inováciách viac-menej iba počuli, a neboli pro-aktívni v tejto otázke a zároveň aj poskytnúť „pomocnú ruku“ rozvoju inovácií v našej krajine.

Program bude preto vyvolávať tiež viacero otázok. Sme pripravení na inovácie? Aké sú možnosti ich financovania?  Ako sa nás bude dotýkať revolúcia Smart industry, ktorá je iniciovaná priamo zo Slovenska? Môže byť  centrálna Vláda krajiny po raste zdieľanej ekonomiky zbytočná? Uvedomujeme si, že zvyšovanie výnosov a znižovanie nákladov je možné v rozhodujúcej miere iba nasadením inovácií?

S Jurajom Stankayom z Google Slovensko predstavíme inovácie „a la Google“ . Máme pripravenú stredoeurópsku premiéru nového modelu Oculus Rift- virtuálnej reality s live vstupom zakladateľa tejto myšlienky Jamesa Blahu počas konferencie zo San Francisca.

Dozvieme sa aká je skutočná pravda o 3D – techológiách,  ako sa vyhnúť porušeniu zákona pri používaní technológii, napríklad dronov, alebo aká je budúcnosť výkladov obchodov prepojená s umelou inteligenciou.

Diskutovať budeme o budúcnosti smart city, kde napr. senzory detekujú dostupné miesta „park-and-ride“ s Luciou Jaszayovou zo spoločnosti Bosch. Alebo aké je to byť vždy jednou nohou v našich domácnostiach pomocou smartfónu, nevynímajúc  globálny potenciál Internet of Things v zdravotníctve.

Informácie o nástupe jednotného digitálneho trhu, jeho konkrétne prínosy a obchodné príležitosti, ktoré sú kľúčové pre budúcnosť slovenských firiem.

Budeme hovoriť o digitálnom exporte a hrozbách pre naše digitálne súkromie.

S Lukášom Havránekom  z Grow Job institute budeme diskutovať o tom ako vytvárať elitné tímy.

Aké sú skúsenosti pri tvorbe svetového lídra zo strednej Európy sa s nami podelí Ivan Jakúbek z Enterprise Investors s  konkrétnym príkladom spoločnosti AVG. Toľko snáď prierezovo vybrané informácie. 

 

Silnou časťou Tech Summitu majú byť aj startupy. Ako ty vnímaš progres slovenskej startupovej scény? Považuje takéto konferencie ako Tech Summit za základny pilier tmelenia slovenskej a stredoeurópskej IT komunity?

Za posledné roky si myslím, že prišlo k markantnému progresu a nárastu inovačných pointov a organizácii, ktoré sú súčasťou tohto inovačného ecosystému čo je pozitívne. Máme však skúsenosť z mapovania z Českého trhu, že vyrástli tiež ako huby po daždi, ale napr. inkubátori začali strácať na kvalite, čiže tu vnímame ako nevyhnutne aby medzi sebou komunikovali a využívali skôr synergické efekty čo pomože každej strane.

Ako vieme, kto si nevytvára príležitosti, očakávaný výsledok nemusí dosiahnuť a my by sme radi boli pozitívna príležitosť na stretnutie, pre zdelenie nápadov, prepojenie tech kontaktov, ale aj konkrétnych inovačných riešení, z toho dôvodu si myslím že eventy tohto charakteru majú presný cieľ kde pod jednou strechou v krátkom čase získam všetko potrebné a najaktuálnejšie, čiže je to pozitívne pre všetky strany, či už pre inovátora, ale aj pre toho čo plánuje inovovať, alebo aj toho čo chce niektorú zo strán finančne podporiť.

Odhliadnuc od toho sa na akciách tohto charakteru potiera čiastočne mýtus, že len cez technológie spolu komunikujeme (pozeranie stále do mobilu), ale nie, radi sa aj osobne stretneme to by malo byt vždy to naj ☺….V neposlednom rade aj výsledky z diskusných panelov sú signálom pre Goverment, ktorý nám môže pomôcť neklásť neustále polena pod nohy, ale naopak počúvať, adaptovať sa a spoluvytvárať koordinovane inovačné prostredie nezaťažené toľkými obštrukčnými procesmi, daňami, atď.. ale to už zachádzam do tej problematickejšej časti, ktorá je pre nás tiež dôležitá aby bola diskutovaná s nejakým ďalším progresom z eventu.

techsummit-banner

 

Skús nám teda bližšie priblížiť, na čo všetko sa návštevníci môžu tešiť.

Prierezové prezentácie nových technológií z rôznych oblastí, od Businessu, cez Health, Education, Internet of Thnings, Smart City, Smart Industry, az po Vedu, čiže Digitalnu ekonomiku na dlani.

Free Expo zone, prezentácie startupov, ale aj nových technológií.

Rôzne súťaže ako napr. o jazdu v elektromobile TESLA priamo na evente.

Startupový subevent….

B2B matching room – naplánujte si individuálne stretnutia so speakrami. Okrem nich sú pripravení profesionálni zástupcovia spoločností, ktorí sa špecializujú na investície, alebo digitálny export do Číny, Izraela, Južnej Kórei, Anglicka, Rakúska, atd.. treba využiť príležitosť že budú na jednom mieste.

 

Aké sú tvoje plány s Tech Summitom? Stane sa z toho pravidelná konferencia so svetovým potenciálom?

Páči sa mi ta výzvovo ladená otázka, ale samozrejme big picture vidím a už teraz máme nápady ako spraviť ďalší ročník, okrem toho by sme radi realizovali ešte jeden špecializovaný tech event v roku. Aktuálne veríme, že ale tento pilot bude len prierezová ochutnávka, a len účastníci, Vy ako komunita a ďalšie strany a ich reakcie ukážu čo je pre nich to akým smerom by sa akcia mala uberať, každopádne s ňou počítame min. jeden krát za rok s cieľom vytvoriť unikátne prostredie v rámci V4, ktoré bude zodpovedať na otázky, prezentovať tech riešenia, podporovať startupy pevne veríme že s globálnym exportom ☺.

5

 

Ako veľmi je náročná organizácia tak veľkej konferencie?

Na prvý pohľad je to „klasicky event“ ktorých sme realizovali desiatky, myslím že ťažšie ale je ak niečo robíte prvý krát a na malom trhu, lebo s tým bojujete časovo na začiatku podstatne viacej, ako už pri práci ktorá funguje a len sa prolonguje alebo customizuje, tzn. je to energetické veľmi náročné ale pre Slovensko máme silnú motiváciu začať tech tradíciu, takže bojujeme.

 

Plánuješ, že už prvý ročník bude ziskový, či cieľom je ísť teraz hlavne na náklady a spraviť to tip top, aby ďalšie ročníky už vedeli generovať zaujímavé príjmy?

Pilotny rocnik bude aj velkostne aj aktualnym trhovym moznostiam prisposobeny tak aby vysiel na 0.

 

 

Pokiaľ majú startupy záujem objaviť sa so svojím cool produktom na Tech Summite, čo majú spraviť a koľko ich to bude stáť? Je ešte čas na prihlášku startupu?

Pre startupy mame špeciálny balíček, ktorý nestojí skoro nič. Aktuálne robíme nábor, ak nie je niekto rozhodnutí, nech nás požiada o viac informácií alebo si pozrieť www.techsummit.sk, radi poskytneme všetko potrebné.

techsummit-display

 

Tvoj odkaz pre startupy a návštevníkov Tech Summitu?

Ste pripravení na Tech revolúciu ? odpovede aj na takéto otázky dostanete na techsummite, keďže už sme súčasťou generácie globálneho rastu technológií, ktoré sú v raketovom raste, kde je o.i. technológiami získavajú prínos aj bežní ľudí ako napr. zvýšenie konfortu, pridanej hodnoty k produktom,  mali by sme byt pripravení na adaptáciu nástupu technológií pri ich používaní. Prvá techno zoznamka na Slovensku, ktorá vznikla „od spodu“, príďte! Vaša účasť je kľúčová, chceme pomôcť Slovensku, aby odpoveďou na digitálny export našich nápadov nebol len personálny odchod zo Slovenska ☺, ale aj vytvorene „motivačné domáce prostredie“ u nás, doma.

zdroj fotografií: archív/David Čajko, FB/Tech Summit

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá