Do Európy sa dostala nebezpečná kukurica. Desiatky ton plodín z Ukrajiny skončia „v koši“

  • Kukurica z Ukrajiny bola kontaminovaná
  • Má ísť o viac než 29 ton kukurice
Ilustračná foto
Ilustračná foto, TASR/Dano Veselský TASR/Jakub Kotian
  • Kukurica z Ukrajiny bola kontaminovaná
  • Má ísť o viac než 29 ton kukurice

Ako v stredu (5. 4.) uviedol agrárny rezort, vo viacerých prípadoch obilnín, ktoré sú dovezené z Ukrajiny, zistili v Maďarsku kontamináciu toxínmi a geneticky modifikovanými organizmami (GMO).

Národný úrad pre bezpečnosť potravín (Nébih) nariadil buď vyradenie z obehu, alebo prípadnú likvidáciu vyše 29 ton kukurice. Informuje spravodajca TASR na základe správy zo servera infostart.hu. 

Šéf rezortu István Nagy vo februári nariadil kontrolu kvality a bezpečnosti obilia dovážaného z Ukrajiny do Maďarska. Vyšetrovanie, ktoré koordinoval Nébih, pokrylo celé územie Maďarska.

Kontroly sa týkali nielen nespracovaných obilných výrobkov, ale aj pšeničnej múky ukrajinského pôvodu, ktorá sa dostala do Maďarska, keďže aj pri nich sa vynorili obavy z kvality.

Podľa informácií ministerstva 29 ton kontaminovanej kukurice ukrajinského pôvodu odhalili pri kontrole v Békešskej stolici. Rezort zdôraznil, že kontaminovaná kukurica sa nedostala a ani nemôže dostať k spotrebiteľom.

Dozor nad dovozom obilnín

Agrorezort zavádza nepretržitý spoločný výkon dozoru nad dovozom obilnín z Ukrajiny, respektíve nad jeho tranzitom cez územie SR. Informovala o tom generálna tajomníčka služobného úradu Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR Zuzana Nouzovská, za účasti predstaviteľov Finančnej správy SR, Ústredného kontrolného a skúšobného ústavu poľnohospodárskeho (ÚKSUP) a Štátnej veterinárnej a potravinovej správy (ŠVPS) SR.

„Z Ukrajiny dovezená pšenica, kukurica, olejniny alebo múky musia spĺňať tie isté kvalitatívne a bezpečnostné kritériá ako tie, ktoré produkujú naši producenti. Pristupujeme k spoločnému výkonu dozoru nad pohybom inkriminovaných tovarov na Slovensku v spolupráci s Finančným riaditeľstvom, za účasti našich kontrolných inštitúcií – ŠVPS SR a ÚKSUP-u,“ spresnila.

„Príslušníci finančnej správy budú na našej hranici plombovať všetky zásielky s obilím, ktoré budú tranzitovať ďalej. Tie, ktoré podľa dokumentov majú cieľ na Slovensku, budú kontrolované ŠVPS SR, ak je zásielka určená na potravinárske účely a pokiaľ je určená na osev a ako krmivo, skontroluje ju Ústredný kontrolný a skúšobný ústav poľnohospodársky,“ oznámila Nouzovská.

Kontrolovať sa podľa nej budú rezíduá pesticídov, iných látok a aj kvalitatívna trieda, ktorá musí byť na úrovni, ako sa požaduje od domácich pestovateľov. „Veríme, že takto zabezpečíme kontrolu nad všetkým dovážaným obilím, nielen na ochranu domáceho, ale aj európskeho otvoreného trhu,“ dodala Nouzovská. MPRV podľa nej v súvislosti s dovozom obilia z Ukrajiny zriadilo emailovú adresu na nahlasovanie podnetov, a to obilie@land.gov.sk.

Hegerovo riešenie pre vývoz obilia

Existuje niekoľko spôsobov, ako zabrániť vývozu ukrajinského obilia do Európy namiesto do chudobných krajín Afriky či Ázie. Súčasná situácia totiž spôsobuje problém krajinám ako Slovensko, ktorého sýpky sú plné a neostávajú mu tak dostatočné kapacity na uskladnenie novej úrody.

V pondelok (3. 4.) na to v Kyjeve upozornil dočasne poverený premiér SR Eduard Heger, podľa ktorého je ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj pripravený venovať sa tomuto problému, informuje osobitný spravodajca TASR.

Jedným z možných riešení je plombovanie kontajnerov s obilím na Ukrajine, ako to navrhuje Poľsko a stotožňuje sa s tým aj samotná Ukrajina, povedal Heger po rokovaniach s najvyššími ukrajinskými predstaviteľmi v Kyjeve. Ďalšou možnosťou je podľa neho využitie programu OSN na distribúciu obilia rozvojovým krajinám, pričom Ukrajine by sa následne toto obilie preplácalo.

Heger pripomenul, že cieľom zriadenia zelených koridorov na vývoz ukrajinského obilia nikdy nebolo, aby toto obilie ostalo v Európe. Obilie vyvezené do Európy totiž potom chýba v Afrike.

Slovenský premiér navrhuje, že riešenie by sa malo koordinovať s Európskou komisiou.

Aj preto sa pripojil k spoločnému listu premiérov Poľska, Bulharska, Rumunska a Maďarska predsedníčke Európskej komisie Ursule von der Leyenovej. Spoločne v ňom vyzývajú na prijatie opatrení proti negatívnym vplyvom zvýšeného importu poľnohospodárskych produktov z Ukrajiny na trh EÚ.

Upozorňujú, že najväčšie problémy majú krajiny susediace s Ukrajinou, ktorým enormne narástol dovoz poľnohospodárskych produktov.

Zdroj: TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá