„Dokáž, že máš dosť peňazí.“ Nové pravidlo obľúbenej turistickej destinácie rozzúrilo dovolenkárov

  • Skupina turistov, ktorá miluje dovolenky v Španielsku, má problém
  • Nové opatrenia vo vnútrozemí aj na ostrovoch by sa nepáčili pravdepodobne ani tebe
Španielsko požadfuje dostatok peňazí od turistov
Ilustračné foto, Unsplash/Santtu Perkio, Dixit Dhinakaran
  • Skupina turistov, ktorá miluje dovolenky v Španielsku, má problém
  • Nové opatrenia vo vnútrozemí aj na ostrovoch by sa nepáčili pravdepodobne ani tebe

Pri plánovaní dovolenky v Španielsku by si niektorí turisti mali pripraviť peňaženky. Španielske úrady zaviedli pravidlo, ktoré od návštevníkov zo zaoceánskej krajiny vyžaduje, aby preukázali svoju finančnú sebestačnosť počas pobytu.

Toto opatrenie sa týka nielen pevninského Španielska, ale aj obľúbených destinácií ako Kanárske ostrovy či Baleáry, informuje portál The Mirror.

Dostatok peňazí kontrolujú úrady

Podľa nových predpisov musí každý cestovateľ z Veľkej Británie disponovať sumou 113,40 eura na každý jeden deň pobytu. Táto suma je stanovená tak, aby zabezpečila, že turisti majú dostatok prostriedkov nielen na pokrytie výdavkov počas pobytu, ale aj na návrat do svojej domovskej krajiny.

Niektorí Briti vyjadrili nespokojnosť s týmto opatrením na sociálnych sieťach, ako uvádza portál. Jeden z nich uviedol, že takéto pravidlo by mohlo viesť k bojkotu Španielska, čo by malo zásadný dopad na španielsku ekonomiku závislú od turizmu.

Dobrou správou pre turistov zo Spojeného kráľovstva však je, že väčšina z nich neprechádza prísnym kontrolným procesom a ich finančné prostriedky dôkladne nepreskúmavajú.

Španielsko, aj keď vyžaduje doklad o finančných prostriedkoch, v praxi neaplikuje tieto pravidlá tak prísne ako niektoré iné krajiny. V mnohých prípadoch stačí mať spiatočnú letenku alebo iný doklad o plánovanom návrate.

Čoraz viac krajín zavádza tento nemilý krok

Napriek tomu, Španielsko nie je jedinou krajinou, ktorá má takéto požiadavky. Francúzsko napríklad vyžaduje od dovolenkárov preukázanie „prostriedkov na živobytie“. Ako prijateľný dôkaz slúži osobný bankový výpis za posledné tri mesiace, posledné tri výplatné pásky, výpisy z kreditných/debetných kariet alebo cestovné šeky.

V Taliansku, ďalšej obľúbenej destinácii (nielen) Britov, zase stanovili pevnú sumu, ktorou by mal turista disponovať. Požiadavky sa môžu týkať pokrytia nákladov na ubytovanie, stravu, vnútroštátnu dopravu a náhodné výdavky. Dovolenkárov taktiež môžu vyzvať na predloženie bankových výpisov za posledných šesť mesiacov.

Dovolenkový raj zavádza bič na turistov

Mesto Benidorm na pobreží Costa Blanca je známe svojimi prísnymi predpismi. Napríklad na pláži nesmieš byť medzi polnocou a siedmou ráno, inak hrozí pokuta od 650 do 1 200 eur. Toto pravidlo bolo zavedené, aby sa znížilo riziko nehôd v čase, keď nie sú k dispozícii plavčíci, písali sme.

Ďalšiu pokutu až do 655 eur môžeš dostať, ak ťa pristihnú pri vyzliekaní sa na pláži, ktorá nie je určená pre nudistov. V Španielsku nájdeš mnoho nudistických pláží, takže ak máš chuť opaľovať sa bez plaviek, máš na výber dostatok možností.

Okrem predpisov súvisiacich s plážami prijímajú krajiny ako Taliansko opatrenia na ochranu pred masovým návalom turistov. Niektoré regióny zvažujú obmedzenia alebo zákazy dopravy na panoramatických cestách počas hlavnej sezóny, aby zachovali prírodnú krásu a znížili dopad na miestnu faunu a ekosystémy. Za ich nedodržanie takisto môžu dovolenkári dostať pokuty.

Grécko navyše zaviedlo nový zákon o riadení pláží, ktorý má zabrániť preplnenosti. Tento zákon stanovuje, že až 70 percent plochy ktorejkoľvek pláže musí zostať voľných od ležadiel a v chránených oblastiach sa táto požiadavka zvyšuje na 85 percent.

Tiež stanovili minimálnu vzdialenosť štyroch metrov medzi ležadlami a morom, čo zabezpečí lepší prístup k vode, informovali sme ťa v článku. Tam si môžeš prečítať, koľko by ťa vyšlo porušenie vzdialenosti.

Zdroje: The Mirror, Redakcia Startitup, Redakcia Startitup

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá