Doktor Patrik Karvan: Práca detského lekára je trochu ťažšia, pretože nie všetky deti vám povedia, čo ich trápi

  • S lekárom Patrikom Karvanom sme sa rozprávali o Výjazdovej detskej pohotovosti, na ktorej čele stojí, o tom aké je povolanie detského lekára a povedal nám aj o svojich zážitkoch z cestovania po skoro celom svete.
Patrik 2
  • S lekárom Patrikom Karvanom sme sa rozprávali o Výjazdovej detskej pohotovosti, na ktorej čele stojí, o tom aké je povolanie detského lekára a povedal nám aj o svojich zážitkoch z cestovania po skoro celom svete.

Dobrý deň Patrik, povedzte nám na začiatok niečo o sebe. Chceli ste byť doktorom už, keď ste boli malý chlapec?

Škôlkárske časy si nepamätám tak detailne, ale určite sme sa o povolaniach bavili, kde som zhodne s ostatnými asi hovoril, že chcem byť kozmonaut, smetiar a podobné zaujímavé povolania. Čo som bol na karnevaloch, to viem, lebo z toho mám fotodokumentaciu:-). Ale od 6 rokov ma liečil náš rodinný priateľ MUDr. Mruškovič Stanislav, čo bol veľmi známy a uznávaný pediater. Chodil k nám domov na návštevu a to nielen keď som bol chorý. Po pár návštevách som začal hovoriť, že ja chcem byť Stano. A odvtedy sa skončila éra kozmonautov a smetiarov.

 

Prečo ste sa rozhodli práve pre pediatriu?

Lebo Stano bol pediater:-). Okrem toho zohral úlohu aj fakt, že Detská Fakultná nemocnica mala v 1999 nejaké voľné miesta a ja som sa dostal na Kliniku detskej chirurgie, konkrétne JIS. Dali mi na výber, či chcem byť zaradený do atestačnej prípravy v odbore Pediatria, Chirurgia alebo Anesteziológia. A Stano bol pediater, takže…

IMG_3154

Ako vznikol nápad založiť Detskú výjazdovú pohotovosť?

Podobnú myšlienku som mal dávno, kedže sa ma viacerí ľudia resp rodičia pýtali, či by som neprišiel k nim domov, čo som aj robil pre známych. V roku 2002 bol založený projekt Prevasedieta, kde som začal skoro od začiatku projektu aj slúžiť a slúžim doteraz. V 2014 uzrel svetlo sveta iný projekt Komplexnej Záchrannej služby o.z., kde som začal v apríli 2015 pracovať a neskôr sa stal garantom pre pediatriu. Táto firma však skončila a tak nás BSK (Bratislavský samosprávny kraj) oslovil, aby sme v tejto činnosti pokračovali. Súčasťou našej VyDEPo je aj LSPP ambulancia v Malackách.

 

Zdravotníctvo na Slovensku je veľmi kritizované. Myslíte si, že nová generacia mladých doktorov môže túto situáciu zmeniť?

Som o tom presvedčený a už sa to aj deje. Verím, že po korektnom nastavení systému sa to zmení k lepšiemu.

 

Čo je vašou motiváciou pokračovať v práci?

Práca detského lekára je trochu ťažšia, pretože nie všetky deti vám povedia, čo ich trápi. Ja to prirovnávam k veterinárnej medicíne. Na druhej strane sa výsledky u detí dostavia často skôr ako u dospelých. O to viac pri akútne chorých deťoch. Osobne často telefonujem rodičom nasledujúci deň, ako sa choroba vyvíja. Pozitívna spätná väzba je tou najväčšou motiváciou.

image1

Práca s deťmi si vyžaduje veľa trpezlivosti a pochopenia. Aké vlastnosti hľadáte v ľudoch, s ktorým spolupracujete?

Musím povedať, že u detských lekárov je trpezlivosť na prvom mieste. Nie som si istý, že pediatri by boli trpezliví od prírody, než sa stali detskými lekármi alebo ich tomu pediatria naučila. Pamätám si aj zopár lekárov v DFNsP, ktorí po čase prešli k dospelej medicíne. Ale aj geriatri sú v niečom špecifickí :-)

 

Čo si myslíte, že je Vaša silná stránka, ktorá Vám pomáha byť dobrým a chápavým lekárom?

Neviem, či taký som, ale umenie počúvať rodiča je nutnosť. Vzťah k deťom aj mimo medicíny je takisto dôležitý.

 

Určite ste zažili rôzne aj vážne prípady chorôb počas vašej kariéry. Ako ste schopný prekonať emócie a byť profesionál?

To je niečo, čo vás v škole nenaučia a asi sa to ani nedá. Pri nástupe do nemocnice je to vlastne šok pre každého. U mňa to bol ešte väčší šok, kedže som rovno zo školy nastúpil na JISku kliniky detskej chirurgie, kde ležali aj novorodenci s vrodenými vývojovými chybami pred a po operácii. Moje šťastie bolo, že sa mi dcéra narodila týždeň pred nástupom do práce a tým pádom som nemyslel pri jej narodení, s čím všeličím sa môže narodiť. Aby som bol úprimný, tak detskej onkológii by som nedokázal robiť.

MUDr.Patrik Karvan-2

Zatiaľ funguje VyDePo v Bratislave a Malackách. Máte v pláne ju rozšíriťaj do iných miest Slovenska?

Nemám zatiaľ takéto ambície, kedže nás táto práca veľmi vyťažuje a nedostatok lekárov je problém, ktorý je mimo Bratislavy ešte citeľnejší.

 

Máte veľa skúseností zo zahraničia a veľa cestujete, máte nejaký zážitok, ktorý zmenil Váš pohľad na svet?

Svet je veľmi rozmanitý a tá rozmanitosť ma obohacuje. Z kontinentov mi ešte chýba Južná Amerika, ale deti bez ohľadu na farbu pleti sú všade rovnaké. V každej krajine sa snažím pozrieť aj do vnútra nemocnice. Najkrajší zážitok som mal v Namíbii, kde boli vnútri aj domáce zvieratá a všetci ma zdravili: Hi Doctor. Až po chvíli mi došlo, že to nemajú odkiaľ vedieť, ale všetci biely sú pre nich lekári.

 

A nakoniec nám povedzte, aké sú vaše sny, ktoré by ste chceli naplniť?

Okrem cestovania, mám v pláne kúpiť biely skúter Vespu a na motorke by som chcel robiť aj výjazdy k deťom cez deň. Takúto službu plánujeme pričleniť k ambulancii praktického lekára pre deti, tak uvidíme, či bude záujem aj o výjazdy cez deň.

Zdroj fotky: Archív P. Karvana

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá