DUEL Sulík (SaS) vs. Neveďalová (Smer): Tvrdá hádka o Rusku a odhalenie, koľko dal Sulík na zbrane pre Ukrajinu

  • V štúdiu Startitup sa stretli Richard Sulík (SaS) a Katarína Roth Neveďalová (Smer)
  • Ostrá debata o Rusku, trestnom zákone či žalovaní v Bruseli
duel Sulík Neveďalová
Startitup/Jaroslav Rybár
  • V štúdiu Startitup sa stretli Richard Sulík (SaS) a Katarína Roth Neveďalová (Smer)
  • Ostrá debata o Rusku, trestnom zákone či žalovaní v Bruseli

V relácii DUEL na portáli Startitup sa mesiac pred voľbami do Európskeho parlamentu stretli Richard Sulík, ktorý kandiduje za SaS, a Katarína Roth Neveďalová, ktorá zastupuje farby Smeru.

Hneď na začiatku debaty sa spustila ostrá hádka ohľadom zastavenia eurofondov pre Slovensko. „Je to nafúknutá bublina. Opoziční poslanci ohovárajú krajinu, je to nechutné, čo robia, ubližujú Slovensku,“ hovorí Neveďalová. 

Sulík kontruje tým, že odmieta snahy, ktoré majú viesť ku kráteniu eurofondov: „Nechutné ale je, keď Robert Fico išiel pretlačiť bagrom trestný zákon z večera do rána. Keď sa prestanete správať nechutne, tak opozícia nebude mať v Bruseli čo riešiť.“

Pointou je rušenie Úradu špeciálnej prokuratúry, ktorý zanikol pred niekoľkými týždňami, a EÚ sa pýta na to, či bude mať kto vyšetrovať korupciu pri eurofondoch. „Špeciálna prokuratúra nie je svätá krava, ktorú všade musia mať. Prestaňme ľudí strašiť. Vláda nie je ani pol roka vo funkcii a tvárime sa, že tu je nejaký rozvrat,“ tvrdí Neveďalová.

„Netvrdil som, že špeciálna prokuratúra je posvätná krava. Vláda povedala EÚ, že na stráženie eurofondov bude dohliadať špeciálna prokuratúra, Robert Fico pred voľbami hovoril, že špeciálnu prokuratúru rušiť nikto nechce. Pretláčanie trestného zákona bolo na hulváta,“ oponuje jej Sulík.

On sám vraj nemá červené oči pri čomkoľvek, čo spraví vláda.

Sulík Neveďalová
zdroj: Startitup/Jaroslav Rybár

Mimovládky ako agenti

Diskusia sa otočila aj na mimovládne organizácie, ktoré chce SNS označiť ako zahraničných agentov. Na stole je zákon, podľa ktorého by sa mali označovať ako „organizácie so zahraničnou podporou“

„My chceme, aby mimovládky ukázali, na čo používajú peniaze, aké zdroje získavajú, pretože ak dostávate peniaze zo štátnych peňazí, tak viete, čo všetko musia vydokladovať. Určite nebude takéto označenie v návrhu, to je nafúknutá mediálna bublinka. Nebude tam ani agent, ani nič také,“ presviedča zástupkyňa Smeru.

„My máme svoje skúsenosti, my len tŕpneme, s čím prídete. Niekedy sa chytám za hlavu, čo dokážu poslanci SNS narozprávať,“ oponuje jej Sulík.

Vystúpi Slovensko z EÚ?

V diskusii sme preberali aj možnosť, či Slovensko vystúpi z Európskej únie alebo pohľad na vojnu na Ukrajine. „Všetci v Bruseli sa zbláznili, tento prehnaný aktivizmus, čo sa týka ľudí, ktorí pracujú v európskych inštitúciách, tak za každú cenu je pre Ukrajinu. Každá krajina má zodpovednosť za svojich občanov a potom má pomáhať v tretích krajinách,“ opisuje Neveďalová.

Sulík si myslí, že „krajina môže byť súčasťou EÚ, ale na niektoré veci môže mať iný názor“. „V prezidentských voľbách strašili obe strany. Korčok je vojnový štváč, čo bolo vycucané z prsta, ale naopak druhá strana strašila tým, že Pellegrini je kandidát Ruska. Strašenie je jedno aj druhé,“ vrátil sa Sulík k nedávnym voľbám.

„Všetky politické sily, okrem Kotlebu, sú za to, aby Slovensko zostalo členom EÚ. Je zbytočné o tom zvádzať diskusiu. To, že má vláda v niektorých veciach iný názor, nemôže byť dôvod na to, aby Slovensko chceli vylúčiť. Keď nebude povolené niečo kritické, tak sa EÚ nemôže nikdy zlepšiť,“ myslí si líder kandidátky SaS. On sám sa označuje za „eurokritika“, nie „euroskeptika“.

Tvrdý spor o tom, či je Rusko bezpečnostná hrozba

Nedávny prieskum Globsecu ukázal, že 36 % Slovákov je naklonených pre totalitný režim. Čo si o tom myslí Sulík? „36 percentám Slovákov, ktorí chcú totalitu, zrejme 40 rokov socíku nestačilo. Môže tam byť spomienkový optimizmus, všetci sa mali približne rovnako zle,“ povedal.

Sulík Neveďalová
zdroj: Startitup/Jaroslav Rybár

Rovnaký prieskum zistil aj to, že za bezpečnostnú hrozbu považuje Rusko 49 % Slovákov a 41 % za hrozbu označuje USA. Považuje Neveďalová za Rusko za bezpečnostnú hrozbu?

„Nepovažujem nikoho za bezpečnostnú hrozbu, sme členom EÚ a NATO a snažíme sa spolupracovať s každou krajinou. Sme suverénna krajina, ktorá sa snaží rozprávať s každým. Žiadna krajina nie je nejakou bezpečnostnou hrozbou. Záleží nám na tom, aby sme fungovali v mieri,“ presviedča smeráčka.

Sulík to vidí úplne inak: „Rusko je väčšia bezpečnostná hrozba pre Slovensko ako Amerika. O tom nemôže žiadny súdny človek pochybovať. My sme členmi NATO, s Amerikou sme v NATO, americká armáda je garant toho, že tu je mier, nikto iný. Amerika nenapadla susedný štát, nezabíja tam ľudí, čo Rusko robí na Ukrajine.“

„Keď už Robert Fico podpíše dokument, kde sa píše, že Rusko vedie voči Ukrajine agresívnu a nevyprovokovanú vojnu, tak potom samozrejme, že musí byť Rusko bezpečnostnou hrozbou pre Slovensko. Musíme spraviť všetko, aby Rusko nezačínalo v Užhorode,“ dopĺňa Sulík.

Neveďalová hovorí, že všetci ich obviňujú z toho, že sú proruskí. „Sme jediná vláda, ktorá sa doteraz stretla s ukrajinskou stranou. Je pre mňa dôležité, že prišli na územie Slovenska, verili nášmu systému, našli sme spoločné projekty a chceme pomôcť konkrétne Ukrajine. Všetci majú plné ústa rečí, ale v skutočnosti nikto Ukrajine, okrem dodávania zbraní, poriadne nepomáha, ale my sme urobili konkrétne kroky, som rada, že sa to stalo,“ uzavrela.

Sulík nedávno povedal, že podporujú zbierku zbraní pre Ukrajinu, ale on sám ešte nedal ani cent. Už to však zmenil. „Ja som už prispel. Prispel som najvyššou sumou, ktorá tam bola na výber – 789 eur,“ doplnil. Neveďalová uviedla, že zbierku nepodporila.

Pozri si celý hodinový DUEL exkluzívne na Startitup

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá