Elon Musk chce vybudovať utopické mestečko. Podľa amerického denníka už nakúpil pozemky

  • Americký miliardár Musk sa údajne pripravuje na rozsiahlu výstavbu
  • Chce vytvoriť vlastné mesto
  • Ubytoval by tu zamestnancov svojich firiem
elon musk výstavba
Americký podnikateľ a investor Elon Musk, TASR/AP/Susan Walsh, Unsplash/Joe Holland
  • Americký miliardár Musk sa údajne pripravuje na rozsiahlu výstavbu
  • Chce vytvoriť vlastné mesto
  • Ubytoval by tu zamestnancov svojich firiem

Bežný smrteľník si môže len predstavovať, ako vyzerá taký miliardársky život. Drahé večere, autá, luxusné domy a po novom očividne aj celé mestá. To je aspoň prípad zakladateľa spoločností SpaceX a Tesla Elona Muska. Podľa denníka The Wall Street Journal plánuje filantrop vybudovať v USA svoju vlastnú utópiu.

Raj pre zamestnancov

Tá by sa mala nachádzať v americkom štáte Texas v blízkosti mesta Austin. Podľa denníka by malo ísť o Muskove vlastné mesto, v ktorom by ubytovával svojich zamestnancov pracujúcich vo firmách Tesla, SpaceX a The Boring Company. Všetky tri z nich majú totiž veľké výrobné haly v blízkosti Austinu.

Wall Street Journal sa vo svojej reportáži odvoláva na viaceré zdroje, menovite na župné listiny a iné pozemkové záznamy, e-maily mesta, vnútropodnikovú komunikáciu, štátne licenčné záznamy a rozhovory s vlastníkmi pozemkov a mestskými a krajskými úradníkmi.

Zo zozbieraných informácií vyplýva, že všetky strany nakupujúce pozemky v blízkosti Austinu sú prepojené práve na miliardára Muska. Doposiaľ by malo ísť o približne 3 500 árov pôdy, ktorá by sa mala v budúcnosti pretransformovať na Muskove utopické mesto.

Reálne kontúry

To má pritom už aj svoje údajné meno – Snailbrook. Názov je odkazom na maskota Muskovej tunelovacej firmy The Boring Company, ktorý nesie toto meno.

Americký miliardár údajne plánuje vybudovať toto mesto ako zázemie pre svojich zamestnancov, ktoré by bolo v blízkosti ich pracovísk a kde by zároveň za nájom platili oproti americkému priemeru podstatne menej.

 

Budúcu existenciu mesta naznačujú aj údajné značky nachádzajúce sa v okolí spomínaných odkúpených pozemkov. Fotografie niekoľkých z nich sa objavili pred pár mesiacmi. The Wall Street Journal odhaduje, že v meste by sa mohlo nachádzať približne 100 domov, ktoré by Musk prenajímal svojim zamestnancom za 800 dolárov mesačne.

Žiadna z firiem ani samotný Musk na žiadosti o vyjadrenia neodpovedali. Plány na vybudovanie mesta miliardár neopisuje ani na svojom účte na sociálnej sieti Twitter. Portál Gizmodo upozorňuje, že koncept „zamestnaneckých miest“ nie je žiadnou novinkou.

Otrokár Musk?

Existovali najmä v 18. a 19. storočí a zväčša išlo o malé banícke obce. Pri meste, ktoré je kompletne kontrolované zamestnávateľom, sa však objavuje niekoľko rizík. Spoločnosti, ktoré tieto mestá vytvorili a vlastnili, boli de facto majiteľmi nehnuteľností, obchodov a všetkých ostatných zariadení v meste.

Často sa tak tieto utópie menili na otrocké mestá, v ktorých obyvateľom všetko diktoval ich zamestnávateľ. Ten zároveň upravoval ceny a obyvateľov nevyplácal v reálnej mene, ale len v tzv. scripe – peniazoch, ktoré sa dali využiť výhradne v danom meste, čo obyvateľom znemožnilo odchod.

americký podnikateľ Elon Musk a generálny riaditeľ amerického telekomunikačného operátora T-Mobile Mike Sievert počas spoločného ohlásenia spolupráce medzi T-Mobile-om a sieťou družíc Starlink
zdroj: TASR/AP

Samozrejme, podobné praktiky by v dnešnom politickom systéme neboli prijateľné, no zamestnanecké mestá existujú určitým spôsobom dodnes, informuje The American Prospect. Ide napríklad o odľahlé drobné mestá s niekoľkými tisícmi obyvateľov, ktorí sa dokážu zamestnať len v jednej neďalekej výrobnej hale, keďže ide o jedinú pracovnú príležitosť.

Verzia, v ktorej by sa Musk stal novodobým otrokárom, je nepravdepodobná, no mesto pre zamestnancov vlastnené výhradne zamestnávateľom môže dať už len z princípu zamestnávateľovi neprimeranú moc.

Zdroje: The Wall Street Journal, Gizmodo, The American Prospect

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá