Elon Musk sa bojí umelej inteligencie: Nalial miliardu do boja proti robotom!

  • CEO Tesla Elon Musk sa nikdy nehanbil za svoj strach zo zabijáckych robotov. Rozhodol sa konať.
oepnai-elon-musk
  • CEO Tesla Elon Musk sa nikdy nehanbil za svoj strach zo zabijáckych robotov. Rozhodol sa konať.

Pred dvoma dňami oznámil Musk spolu so skupinou partnerov projekt OpenAI, neziskovú organizáciu, ktorá skúma umelú inteligenciu. Všetky informácie sú pritom open-source, takže sa môže zapojiť každý. Musk je hlavou projektu spolu so Ceo Y Combinator Samom Altmanom, v OpenAI pôsobia aj viaceré známe mená a spoločnosti zo Silicon Valley – napríklad Peter Thiel, Jessica Livingston či Amazon Web Services.

1-anQj0iB7-rLqn4Q4rQOGUA

 

Altman tvrdí, že pre open-source sa rozhodli preto, aby dovolili celému svetu bojovať proti centralizovanej umelej inteligencii. „Ak z výroby vznikne jediný robot, milionkrát silnejší ako čokoľvek iné, ak sa dostane do nesprávnych rúk a nebudeme mať nič, čím by sme proti nemu bojovali, potom sme vážne na zlom mieste,“ povedal v rozhovore pre Backchannel, avšak následne uvádza veci na pravú mieru: „Veci ako terminátor a podobne, toho sa v krátkodobom hľadisku nebojím. Ide tu o iné veci, ktoré by s rozšírenou AI boli výzvou – masívna automatizácia a v toho dôsledku obrovská nezamestnanosť.“

 

„Keďže AI má veľmi prekvapujúcu históriu, je ťažké predpovedať, kedy dosiahne úrovne človeka. A keď sa to stane, bude dôležité mať jednu výskumnú inštitúciu, ktorá na to dohliadne,“ dodáva.

Google, Facebook aj Microsoft majú svoje vlastné výskumné labáky, kde sa učeniu mašín a všeobecne umelej inteligencii venujú. Všetky tri síce pravidelne svoje výsledky publikujú, no v OpenAI majú strach, aby sa tento flow nezastavil, keď sa výsledky stanú ekonomicky zaujímavejšími. Aktivita OpenAI teda bude predovšetkým zameraná na dohľad nad týmito troma gigantmi, plus nad vládami krajín, ktoré by mohli používať AI ako vojenskú silu.

1-AtAOQlM8-CvA9W3_ND5pvA

 

Elon Musk hovorí o nebezpečenstvách umelej inteligencie už roky. „Toto je niečo, z čoho som vážne znepokojený. Preto každé jedno potencionálne riziko, o ktorom niečo zistíme, okamžite zverejníme.“ Na konci rozhovoru však prekvapil. „Myslím si, že najlepšou obranou proti AI je, aby bola AI čo najdostupnejšia pre všetkých. Ak ju bude mať k dispozícií každý, zabránime tým, aby nejaká individualita alebo malá skupina získala moc.“

Zdroj:medium.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech