Embargo sa blíži: Obchodníci skupujú ruskú ropu ako teplé rožky, množstvá rapídne rastú

  • Európa rýchlo dopĺňa svoje zásoby ropy pred blížiacim sa embargom
  • Zákaz na nákup ruských ropných produktov má začať platiť už 5. februára
Ropovod a čerpacia stanica
Ilustračný obrázok, TASR/Jaroslav Novák, TASR/Lukáš Grinaj
  • Európa rýchlo dopĺňa svoje zásoby ropy pred blížiacim sa embargom
  • Zákaz na nákup ruských ropných produktov má začať platiť už 5. februára

Západné krajiny už počas prvých dní v decembri prijali strop na cenu ruskej ropy na úrovni 60 dolárov za barel. Cenový strop schválili Európska únia, USA, Veľká Británia, Austrália, Kanada a Japonsko. Dvadsaťsedemčlenná Európska únia zároveň uvalila embargo na nákup ruskej ropy dopravovanej po mori.

Dnes sú európski obchodníci v pohotovosti a rýchlo dopĺňajú zásoby ruskej nafty pred blížiacim sa embargom. Podľa portálu Denník N sa nákupy výrazne zvýšili a Európa dúfa v to, že výpadky z Ruska nahradí dodávkami z Číny. Z tejto nafty ale bude časť pochádzať z ruskej ropy. 

Cenový strop

Európske opatrenie, ktoré má nadobudnúť účinnosť vo februári, bude možné stiahnuť, ak sa vyskytnú „nepriaznivé vplyvy“. Limit sa nevzťahuje na mimoburzové obchodovanie, čo môže viesť k veľkému posunu obchodovania z búrz na menej transparentný trh.

EÚ sa dohodla na strope na ceny zemného plynu na úrovni 180 eur za megawatthodinu (MWh). Na spustenie nástroja musia byť ceny plynu tri dni nad stropom a do určitej miery aj nad cenami LNG. Ak by bol strop zavedený už začiatkom tohto roka, bol by používaný viac ako 40 dní v auguste a septembri.

Cenový strop v EÚ privítalo niekoľko ázijských dovozcov LNG, ktorí sa podľa obchodníkov stali obeťou reťazového efektu prudko stúpajúcich európskych cien po ruskej invázii na Ukrajinu. Spotové ceny v Ázii tento rok dosiahli rekord, čo prinútilo niekoľkých dovozcov s nedostatkom hotovosti zastaviť plány na obstaranie dodávok.

Európske riešenie

Podľa analytika Marka Williamsa z poradenskej firmy Wood Mackenzie by vývoz nafty z Číny mohol v 1. polroku dosiahnuť 400-tisíc až 600-tisíc barelov za jeden deň. Európa by podľa analytikov Energy Aspects jednoducho nedokázala bez čínskeho vývozu pravdepodobne nahradiť stratu pol milióna barelov ruskej nafty.

Iba tento mesiac sa podľa analytickej firmy Vortexa dovoz nafty z Ruska do Európy pohybuje až okolo 770-tisíc barelov denne, pričom najviac to bolo od vlaňajšieho marca. „Európski odberatelia sa pred začiatkom platnosti embarga snažia doviezť čo najviac,“ avizoval analytik Rohit Rathod.

Tieto fakty potvrdila aj holandská poradenská firma Insights Global. Na základe jej údajov sa zásoby nafty v Európe v týždni do 12. januára vyšplhali najvyššie od októbra 2021.

Dvojnásobná cena

Rusko dlhé roky fungovalo ako hlavný dodávateľ nafty do Európy. Európske rafinérie jednoducho nedokážu vyprodukovať toľko ropy na dostatočné pokrytie dopytu zo strany obrovského množstva naftových áut, ktoré sú prevádzkované v Európe. 

Čerpacia stanica, tankovanie auta
zdroj: TASR/Milan Kapusta

Podľa firmy Renitiv sa Rusko minulý rok podieľalo na dovoze nafty do Európy takmer polovicou. Bolo to aj napriek tomu, že sa európske podniky a krajiny snažili obmedzovať akékoľvek obchodné vzťahy s Ruskom.

Primeraný rozdiel medzi cenou nafty a ropy v 1. polroku by mal podľa firmy dosahovať 38 dolárov za barel. Išlo by o viac ako dvojnásobok oproti priemeru z predchádzajúcich piatich rokov. 

„Ceny nafty sa budú držať na vysokých úrovniach kvôli zložitej logistike a prepravným nákladom,“ informoval analytik Rob Turner z firmy PwC UK agentúru Reuters.

Zdroje: Denník N, Reuters

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá