Emočne nás vycucajú, energetickí upíri sú okolo nás. „Treba si na nich dávať veľký pozor,“ radí expertka

  • Energetickí alebo emoční upíri sú všade okolo nás
  • Vycuciavajú z nás životnú energiu, ani o tom netušíme
  • Ako postupovať pri stretnutí s nimi?
  • Energetickí alebo emoční upíri sú všade okolo nás
  • Vycuciavajú z nás životnú energiu, ani o tom netušíme
  • Ako postupovať pri stretnutí s nimi?

Fenomén, o ktorom psychológovia nechcú hovoriť. Dôvod? Problémom nie sú samotní aktéri vysávajúci energiu, ale zlá definícia, ktorá z hľadiska psychológie spôsobuje nedôveryhodnosť.

Pojem energetický upír sa totiž v očiach odborníkov prikláňa na stranu ezoteriky, ale skutočný význam treba hľadať niekde inde. Na druhú stranu, popierať ich existenciu odborníci nedokážu a s energetickým upírom sme sa stretli už pravdepodobne všetci, ani sme o tom netušili.

Vysávajú nás mentálne, nepriaznivo pôsobia na emócie a v ich prítomnosti sa cítime unavene. Namiesto krvi, ako tom vidíme vo filmoch či seriáloch, si berú energiu, bez ktorej strácame chuť do života. Ale čo môže takáto prítomnosť upíra v živote nevinných ľudí spôsobiť?

Ohľadom energetických upírov sme kontaktovali psychologičku Hanu Alblovú, ktorá nám túto špecifickú skupinu ľudí objasnila a vysvetľuje, ako ich rozoznať, ako s nimi pracovať, alebo kedy si treba stanoviť hranice a pre bezpečie radšej odísť.

Odkiaľ sa tu vzali?

Pre mladých ľudí je terminológia „energetický upír“ prijateľná, ale pre staršiu generáciu môže znieť nedôveryhodne. Ako však hneď na úvod uviedla psychologička, neznamená to, že neexistujú.

„Výraz energetický upír nahrádza výraz emočný/emocionálny upír, ktorý vystihuje ich podstatu, emočné tlaky na nimi vybranú obeť. Ide o emočné vysávanie, ktoré následne vedie k celkovej únave. Je však absurdne popierať, že sa takéto niečo nedeje.“

Nie je to diagnóza, dar ani prekliatie. Výskumníci v oblasti psychológie a psychiatrie sa dlhé roky zaoberajú skúmaním tohto konceptu, ale väčšina z nich prichádza k záveru, že neexistujú žiadne konkrétne vedecké dôkazy a ide len o nepotvrdenú teóriu.

Aká je teda pravdu? Existujú alebo nie? Odpoveď na otázku v sebe skrývajú samotní ľudia, ktorí im prišli do cesty a prežili vysávanie energie na vlastnej koži. „Z hľadiska psychológa pociťujem, že niektorí klienti ma svojou energiou nabíjajú, niektorí spôsobujú opak,“ spomína psychologička.

smútok z upíra
zdroj: Pexels/Kat Smith

Stačí byť nešťastný, alebo mať chaotické dvojročné životné obdobie, keď sa cítime na dne a zrazu sa z nás stáva človek, ktorý začne negatívne ovplyvňovať okolie.

„Ak dieťa vyrastá v rodine, kde je upírom otec a vy jeho správanie pozorujete voči matke, tak tomu nemusíte v tom danom okamihu rozumieť, ale non-verbálne načerpáte negatívnu atmosféru a potom v neskoršom veku robíte partnerke to isté,“ prezradila odborníčka, podľa ktorej sa takýmito ľuďmi nerodíme.

Genetické predispozície sa však môžu v budúcnosti prejaviť a z dieťaťa je zrazu „emočný vysávač“. Najrizikovejším faktorom je nepriaznivé sociálne zázemie. Dieťa na základe negatívnej skúsenosti prestane veriť okolitému svetu, nesie si so sebou negatívne skúsenosti a začne sa podľa toho chovať. Osvojí si mechanizmy, ako čerpať z ľudí energiu a cítiť sa pri tom šťastne. Ale uvedomuje si, čo robí?

Vedome aj nevedome

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá