Európska únia zakáže vykurovanie plynom: Státisíce Slovákov musia nájsť nové riešenie. Vieme, kedy k nemu dôjde

  • Od budúceho roka už na vykurovanie plynom nebude možné čerpať dotácie
  • Zisti, kedy by sme mali dať plynovým kotlom definitívnu stopku
Na snímke kurenár a radiátor
Ilustračné foto, Canva/SolStock, Alex Raths
  • Od budúceho roka už na vykurovanie plynom nebude možné čerpať dotácie
  • Zisti, kedy by sme mali dať plynovým kotlom definitívnu stopku

Európsky parlament posiela členským krajinám EÚ nové pravidlá, ktoré čoskoro ukončia vykurovanie plynom.

Podľa novej smernice o energetických požiadavkách na budovy sa vykurovanie fosílnymi palivami, vrátane plynu, v EÚ zakáže. Už od budúceho roka sa na vykurovanie plynom nebudú môcť čerpať dotácie. Existuje už aj presný rok, kedy plynové kotly úplne zakážu.

Ako uvádza portál The Guardian, krajiny EÚ si budú musieť začať inštalovať solárne panely na viacero budov. Najskôr to bude na nových verejných budovách a kanceláriách, a do roku 2030 to rozšíria aj na novostavby domov.

Šetrenie na účtoch za energiu

Tento týždeň Európsky parlament schválil nové pravidlá pre energetickú účinnosť budov. Ako informuje portál European Parliament News, smernica stanovuje viacero kľúčových termínov, ktoré definujú zmeny v oblasti vykurovania a energetickej náročnosti budov.

Budovy v Európe spotrebúvajú 40 % všetkej energie a väčšinou kúria pomocou starých zdrojov ako sú uhlie a plyn. Nové pravidlá majú pomôcť, aby budovy potrebovali menej energie na kúrenie a iné potreby. Ako informuje agentúra Reuters, tento krok by mal tiež pomôcť krajnám Európy rýchlejšie prestať používať plyn z Ruska a zároveň pomôcť ľuďom šetriť na účtoch za energiu.

„Členské štáty musia navrhnúť, aké opatrenia príjmu k dekarbonizácii vykurovacích systémov s ohľadom na postupné vyradenie vykurovania fosílnymi palivami do roku 2040,“ informuje portál European Parliament News.

Záväzok krajín EÚ

Celkom desať európskych krajín, ktoré dodávajú viac ako polovicu elektriny v EÚ, sa ale rozhodlo, že už do roku 2035 alebo skôr prestanú používať staré zdroje energie ako uhlie a plyn a začnú používať čistejšie zdroje, ako sú slnko a vietor. Štyri z týchto krajín už majú konkrétne plány, ako to urobiť, podľa novej správy s názvom Beyond Fossil Fuels, ktorú Európa zverejnila.

Ešte tri krajiny EÚ majú podobné plány, ale nezaviazali sa k presnému dátumu v roku 2035 pre prechod na energiu bez použitia fosílnych palív. Keby sa rozhodli držať tohto dátumu, viac ako 70 % výroby elektriny v EÚ by mohlo byť pokryté týmito zelenými záväzkami do roku 2035.

Muž na streche so solárnym panelom
zdroj: Unsplash/Bill Mead

Podľa Medzinárodnej agentúry pre energiu, európske štáty by mali do roku 2035 prestať používať fosílne palivá v energetike, aby sa vyhovelo cieľu obmedziť globálne otepľovanie na 1,5 stupňa Celzia, ako sa dohodlo v Parížskej dohode.

Takmer milión domácností musí nájsť nové riešenie

Podľa portálu Slovgas z roku 2021 používalo na Slovensku plyn na vykurovanie domácností 66,2 % bytov a 67,9 % domov má prípojku na plyn.

Jasmína Stauder zo Sčítania obyvateľov uvádza, že plyn má 838 325 domov. V nasledujúcich 15 rokoch bude takmer milión domácností musieť nájsť iný spôsob vykurovania.

Na obrázku sporák a horáky
zdroj: Unsplash/Mykola Makhlai

Podľa najnovšej smernice tak budú aj novostavby musieť používať vykurovanie bez emisií. „Všetky nové budovy musia byť do roku 2030 bezemisné. Nové budovy obývané alebo vlastnené verejnými inštitúciami musia byť bezemisné od roku 2028,“ informoval europarlament.

Rekordne vysoká úroveň metánu

Množstvo metánu vznikajúceho pri spaľovaní fosílnych palív dosiahlo vlani takmer rekordne vysokú úroveň, hoci technológie zamedzujúce takémuto znečisteniu sú dostupné prakticky bezplatne. TASR o tom informuje s odvolaním sa na stredajšiu správu Medzinárodnej agentúry pre energetiku (IEA).

Vlani bolo pri výrobe a spaľovaní fosílnych palív uvoľnených takmer 120 miliónov ton emisií metánu. To sa blíži k doposiaľ rekordným hodnotám z roku 2019. Úroveň znečisťovania metánom z fosílnych palív sa podľa autorov správy zvyšuje už tretí rok po sebe. Dve tretiny týchto emisií pochádzajú z 10 krajín vrátane USA, Ruska či Číny, kde sa metán uvoľňuje v dôsledku spaľovania uhlia, uvádza tlačová agentúra AFP.

„Emisie metánu z využívania fosílnych palív sú naďalej neprijateľne vysoké… Nie je dôvod, aby zostali také vysoké, ako sú,“ uviedol hlavný ekonóm IEA Tim Gould pre médiá pred zverejneným výročnej správy tejto agentúry.

Vyjadril však presvedčenie, že tento rok by mohol byť bodom zlomu – ak krajiny a spoločnosti využívajúce fosílne palivá splnia svoje sľuby o znižovaní znečistenia a prenesú ich do konkrétnych opatrení.

Vysoký podiel na súčasnej úrovni globálneho otepľovania

Zníženie emisií tohto plynu je dôležité smerom k plneniu cieľom klimatickej dohody z Paríža z roku 2015, uvádza IEA. Expert na energetiku z IEA Christophe McGlade uviedol, že približne 40 percentám z vlaňajších emisií sa dalo zabrániť bez akýchkoľvek nákladov.

Metán (CH4) je po oxide uhličitom (CO2) druhým najväčším činiteľom pri náraste globálneho otepľovania, pripomenula agentúra AFP.

Pôsobenie metánu pri zadržiavaní tepla v atmosfére je pritom oveľa silnejšie než v prípade CO2. Jeho prítomnosť je však relatívne krátkodobá. Viac než 150 krajín sveta sľubuje, že do roku 2030 zníži takéto emisie o 30 percent. Spoločnosti spracovávajúce ropu a plyn sľúbili obmedziť emisie metánu do roku 2050.

Metán má podľa Environmentálneho programu OSN zhruba 30-percentný podiel na súčasnej úrovni globálneho otepľovania. Približne 40 percent tohto plynu sa do ovzdušia uvoľňuje z prírodných zdrojov, najmä mokradí. Zvyšok je dôsledkom ľudskej činnosti.

Zdroje:  European Parliament News, Slovgas, Reuters, TASR, The Guardian, Beyond Fossil Fuels

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá