EXKLUZÍVNE: Stále zastúpenie pri EÚ pre nás rozseklo Budajov a Kollárov spor o podpore Euro 7

  • Podľa Kollára je konanie Budaja porušenie absolútne všetkého
  • Budaj sa však rokovania ani nezúčastnil
  • Stále zastúpenie pri EÚ sa exkluzívne vyjadrilo pre Startitup o tom, že kto má pravdu
budajcover
Zastúpenie pri EÚ potvrdilo Budajove slová, TASR/Jaroslav Novák Unsplash/ Guillaume Périgois
  • Podľa Kollára je konanie Budaja porušenie absolútne všetkého
  • Budaj sa však rokovania ani nezúčastnil
  • Stále zastúpenie pri EÚ sa exkluzívne vyjadrilo pre Startitup o tom, že kto má pravdu

Boris Kollár, predseda parlamentu, sa v nedeľu vyjadril, že by sa Národná rada mohla zaoberať uznesením k dočasne poverenému šéfovi envirorezortu Jánovi Budajovi, a to v súvislosti postojom ministerstva životného prostredia k zákazu spaľovacích motorov na pôde Európskej únie.

Lenže minister sa podľa informácií rokovania ani nezúčastnil. Pre Startitup sa vyjadrilo aj samotné Stále zastúpenie pri EÚ, ktoré dalo za pravdu jednej strane.

„Vláda je podriadená parlamentu, vláda sa zodpovedá parlamentu a vláda musí plniť pokyny parlamentu,“ povedal Kollár v diskusnej relácii V politike v televízii TA3. Podľa Kollára totiž ministerstvo nerešpektovalo rozhodnutie NR SR. „To je absolútne porušenie všetkého, neviem, či to nie je aj trestný čin,“ zamyslel sa Kollár.

Pár hodín na to vydal rezort životného prostredia stanovisko, v ktorom označilo slová predsedu parlamentu za zarážajúce a dodal, že minister Budaj na rokovaní v Bruseli ani nebol.

„Minister Budaj chápe dnešnú neopodstatnenú a nepravdivú kritiku Borisa Kollára ako súčasť kampane pred predčasnými voľbami. Je zarážajúce, že Kollár, ktorého hnutie je ešte stále členom vládnej koalície, si skôr neoveril fakty,“ uviedlo ministerstvo. 

Hlasovanie o vyslovení nedôvery vláde na základe návrhu SaS.
zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Ako to bolo naozaj?

Pred dvoma týždňami, 15. marca, prijali členovia európskeho výboru v slovenskom parlamente uznesenie, ktorým ministrovi životného prostredia nariadili hlasovať proti úplnému zákazu spaľovacích motorov, ale zároveň aj uložili povinnosť pridať sa ku krajinám, ktoré vyjadrili nesúhlas s doterajším znením kompromisného textu nariadenia, medzi ktoré patrilo Nemecko či Česko.

Envirorezort vo svojom stanovisku pripomenul, že toto hlasovanie prebehlo bez akejkoľvek odbornej diskusie či vypočutia zástupcov automobilového priemyslu.

10 dní na to Nemecko, teda krajina, ktorá bojkotovala súhlas s kompromisným textom, dosiahla dohodu s Európskou komisiou. Tým pádom ministerstvo informovalo o zmene stanoviska krajiny, ktorej hlasovaním sme sa mali riadiť. Slovensko dokonca poprosilo zasadnutie veľvyslancov pri EÚ, aby sa rokovanie odložilo.

Zastúpenie dalo za pravdu jednej strane

Nikto z výboru neohradil voči doplneniu stanoviska, ktoré sa medzičasom zmenilo. „Je nutné poznamenať, že VEZ mal možnosť zaradiť návrh na zmenu stanoviska SR do programu a hlasovať o ňom,“ uviedlo ministerstvo.

Stále zastúpenie Slovenskej republiky pri EÚ (SZ SR) exkluzívne pre Startitup tiež potvrdilo, že aj oni konali na základe potvrdenia o zmene. „SZ SR pri EÚ v Bruseli týmto potvrdzuje korektnosť informácií komunikovaných zo strany MŽP SR,“ uviedlo zastúpenie pre Startitup.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá