Experti varujú, od čoho závisí ruský útok na NATO. V Pobaltí sa naň už intenzívne pripravujú

  • Uznávaní analytici z Inštitútu pre štúdium vojny varujú, že prehra Ukrajiny zvýši šance na ruskú agresiu v Pobaltí
  • Experti vypracovali scenár, ktorý ukazuje, že Rusi to budú mať ľahšie
Útok Ruska na NATO
Ilustračná fotografia, NATO, Wikimedia/Vitaly V. Kuzmin
  • Uznávaní analytici z Inštitútu pre štúdium vojny varujú, že prehra Ukrajiny zvýši šance na ruskú agresiu v Pobaltí
  • Experti vypracovali scenár, ktorý ukazuje, že Rusi to budú mať ľahšie

Ruská armáda v posledných týždňoch na Ukrajine zaznamenala menšie územné zisky. Experti z washingtonského think tanku Inštitút pre štúdium vojny (ISW) sa domnievajú, že Rusom sa podarilo obnoviť manévrovaciu kapacitu. Ruské úspechy na bojisku sú podľa analytikov spojené s nedostatkom munície, ktorá na bojisku chýba kvôli výpadku pomoci z USA.

Problémom je hlavne chýbajúca protivzdušná obrana, ktorá ruskému letectvu a dronom umožňuje pohyb nad frontovými líniami a bombardovanie ich pozícií. Nedostatok delostreleckej munície zas spôsobuje, že Rusi majú viac slobody pri motorizovaných útokoch.

Podľa expertov tak existuje reálna šanca, že Ukrajina bez podpory Spojených štátov prehrá, a Rusko ovládne jej celé územie. Väčšina expertov tento scenár zatiaľ nevidí reálne. Napríklad americký generál Ben Hodges, ktorý velil americkej armáde v Európe, tvrdí, že „Rusko nemá kapacity, aby Ukrajinu vyradilo z vojny“.

ISW ale tvrdí, že Ukrajina potrebuje, čo najrýchlejšie obranné kapacity, ktoré dokáže promptne poskytnúť iba USA.

„Rusi tlačia a využívajú svoju výhodu a na niekoľkých sektoroch frontu postupujú pomaly, ale vytrvalo. Od začiatku tohto roka sa ruské sily zmocnili viac ako 360 kilometrov štvorcových – oblasť veľkosti Detroitu,“ uvádzajú analytici.

Experti vyzývajú amerických zákonodarcov, aby poskytli Ukrajine pomoc, lebo bez pomoci dokážu Rusi znásobiť svoje zisky, čo môže viesť ku víťazstvu. „Ruské víťazstvo na Ukrajine by malo ničivé následky na obranu NATO,“ uvádza ISW. Rusko by tak ovládalo hranicu od Poľska až po Čierne more.

„Na druhej strane, ukrajinský úspech, aj keď Ukrajina len drží frontovú líniu zhruba tam, kde je teraz, by robil úspešný ruský útok na Poľsko alebo pobaltské štáty oveľa ťažším a riskantnejším,“ vysvetľujú analytici.

Pri prehre Ukrajiny by Rusi mali lepšie podmienky pre útok na NATO

Ak sa USA chcú vyhnúť vojne v Európe mali by podporiť Ukrajinu. V prípade výhry Kremľu by sa rozšírila ruská hrozba aj na hranice ďalších krajín. 

„V tomto hroznom scenári NATO musí očakávať, že bude čeliť veľkým ruským konvenčným silám pozdĺž celej svojej hranice od Čierneho mora až po Arktídu, čím sa južné poľské, maďarské, slovenské a rumunské hranice po prvýkrát dostanú pod hrozbu ruského pozemného útoku od pádu Sovietskeho zväzu,“ uviedli analytici.

Ak by sa Rusi rozhodli pre útok zrejme by si vybrali pobaltské krajiny, ktoré sú najzraniteľnejšie vďaka svojej geografickej polohe. Od zvyšku Aliancie ich pevninou spája takzvaný Suwalský koridor. Ten sa nachádza medzi Litvou, Poľskom, Bieloruskom a ruskou exklávou Kaliningradom. Rusko by mohlo použiť spriatelené bieloruské územie a z neho preťať hranicu medzi Poľskom a Litvou.

Posily, ktoré sú dostupné v regióne a vedeli by do Suwalského koridoru doraziť najrýchlejšie, by ale Pobaltiu nemohli pomôcť. Vojaci zo Slovenska, Maďarska či Rumunska, ktorí by inak boli vyslaní na pomoc kolegom z Poľska a Litvy, by museli ostať doma brániť hranicu s Ruskom ovládanou Ukrajinou. Navyše by na útok Kremeľ mal k dispozícii aj ukrajinských mužov, ktorých by Rusi zaradili do ruskej armády.

víťaztvo ruska mapa
zdroj: ISW

Ukrajina by sa mohla zapojiť do obrany NATO

Úspech Ukrajiny, v podobe zachovania dnešných frontových línií prípadne dobytia okupovaného územia, by výrazne sťažil Rusom útok na NATO. Nielenže by uvoľnil jednotky z nášho regiónu na obranu Pobaltia, Ukrajinci by poskytli dôležitý odstrašovací prvok na hraniciach s Ruskom a Bieloruskom. Nie je tiež vylúčené, že Ukrajinci by sa zapojili do obrany Pobaltia, aj keby neboli členskou krajinou NATO.

„Nezávislá Ukrajina so silnou armádou a prozápadnou vládou spôsobí, že ruský útok na NATO bude pre Moskvu oveľa ťažší, riskantnejší a nákladnejší. Nezávislá a silná Ukrajina tak pomôže NATO odradiť takýto ruský útok a poraziť ho, ak odstrašenie zlyhá,“ vysvetlili experti.

„Na druhej strane víťazné Rusko, ktorému sa podarí úplne zničiť Ukrajinu, bude v relatívne krátkom čase predstavovať pre NATO veľkú konvenčnú vojenskú hrozbu. Bude oveľa ťažšie odradiť budúcu ruskú agresiu a bude ťažšie a oveľa nákladnejšie ju poraziť, ak odstrašenie zlyhá,“ uzatvorili.

viťaztvo ukrajiny
zdroj: ISW

Pobaltské štáty chcú byť pripravené 

Obyvatelia Pobaltia sa ale pripravujú na ruský útok, či už Ukrajina vyhrá alebo prehrá. Estónsko, Lotyšsko a Litva sa rozhodli pre spoločné kroky pri obrane svojich krajín.

„Hoci sme rôzne národy s vlastnými záujmami, naše záujmy sa často prelínajú, najmä keď čelíme spoločnej hrozbe ruskej agresie na východe, ktorá zahŕňa útoky na susedné krajiny a strašné zločiny na civilnom obyvateľstve,“ uviedol pre Sestry šéf lotyšského parlamentného výboru pre bezpečnosť Ainars Latkovskis.

polsko litovská hranica
zdroj: Wikimedia/Jakub Łuczak. Oranžovou je znázornená litovsko-poľská hranica známa aj ako Suwalský koridor

Politik uviedol, že pobaltské štáty majú vypracované dokonca aj plány, čo robiť, ak by naozaj k ruskej agresii prišlo.

„Implementujeme aj fyzické bariéry a iné obranné stratégie, ako sú míny a protitankové opatrenia. Sú tu aj úkryty, plány na zničenie cesty či železnice. To znamená, že všetko je premyslené do najmenších detailov,“ priznal Latkovskis. Všetky tri pobaltské krajiny navyše majú zavedenú povinnú vojenskú službu a rôzne vzdelávacie programy pre širokú verejnosť.

Pobaltské štáty tak tvrdia, že ak nastane deň X, budú pripravené. Cieľom je už nikdy nepadnúť do ruského zajatia, ako to bolo v minulosti.

Zdroje: ISW, Al-Džazíra, Sestry 

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá