Extrémnu diétu preslávil Steve Jobs. Frutariánstvo vyzerá skvelo, no môže ťa stáť zdravie

  • Mnohí o nej hovoria ako o nesmierne zdravej
  • Pravdou však je, že má veľké zdravotné riziká
steve jobs
SITA/AP/Marcio Jose Sanchez, Unsplash/Arun Vuppala
  • Mnohí o nej hovoria ako o nesmierne zdravej
  • Pravdou však je, že má veľké zdravotné riziká

Vieš si predstaviť, že by si celý život jedol len ovocie? Pre väčšinu ľudí je nepredstaviteľné vôbec vylúčiť zo stravy mäso, nieto ešte striktne dodržiavať stravu, založenú na konzumácii najmä surového ovocia. 

V posledných rokoch však rastie počet ľudí, ktorí sa rozhodnú spraviť vo svojom živote razantnú zmenu. Niektorí sa tak rozhodnú kvôli zdraviu, iní majú etické dôvody. 

Frutariánstvo je považované za extrémnejšiu formu stravovania. Táto diéta je založená najmä na konzumácii surového ovocia. Áno, znie to zdravo, no ako sa hovorí, všetkého veľa škodí. 

Existuje mnoho výskumov a štúdií, ktoré potvrdzujú, že rastlinná strava je pre ľudský organizmus nesmierne prospešná. Je dokázané, že tento typ stravovania môže znížiť riziko srdcových chorôb o 40 percent a riziko mozgovej príhody o 29 percent. Zároveň sa ukázalo, že rastlinná strava je skvelým pomocníkom pri chudnutí. 

Hoci je výhod rastlinnej stravy mnoho, frutariánstvo je známe tým, že je jednou z najviac obmedzujúcich dostupných diét. Taktiež doposiaľ neboli dokázané žiadne zdravotné výhody. Zaujímavosťou je aj skutočnosť, že neexistuje žiadna definícia toho, z čoho by mal tento typ stravy pozostávať. Bežne sa však uvádza, že 55 % až 75 % celkovej stravy by malo byť surové ovocie.

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Zdroje: Science Alert, CNBC, Business Insider

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá