Falošný web Korčoka vytvoril bratislavský podnikateľ. Bývalý sponzor Harabina vložil do antikampane tisíce eur

  • Informáciu priniesla organizácia Transparency International Slovensko
  • Takáto antikampaň je podľa mimovládnej organizácie v rozpore so zákonom 
falošný web kandidáta na prezidenta
Bratislavský podnikateľ priznal, že vytvoril web ivankorcok2024.sk, Transparency INternational Slovensko - reprofoto/ TASR -Jakub Kotian
  • Informáciu priniesla organizácia Transparency International Slovensko
  • Takáto antikampaň je podľa mimovládnej organizácie v rozpore so zákonom 

Bratislavský podnikateľ Igor Cako vložil niekoľko tisíc eur do propagácie falošného webu prezidentského kandidáta Ivana Korčoka. Reklamu platí cez svoju firmu Erste Consulting, ktorá poslala v prezidentských voľbách 2019 kandidátovi Štefanovi Harabinovi dar vo výške 12 460 eur.

Informáciu priniesla nezisková mimovládna organizácia Transparency International Slovensko. V telefonickom rozhovore jej Cako potvrdil, že web ivankorcok2024.sk nielen sponzoruje, ale ho aj vytvoril.

Antikampaň môže byť v rozpore so zákonom

Na propagáciu falošného antikampaňového webu upozornila česká mimovládka Bez Dezinfa. Podľa knižnice politickej reklamy Google vložila Erste Consulting v uplynulých dňoch do takejto reklamy 4 900 eur, čo z nej robí tretieho najväčšieho inzerenta za posledný týždeň. Reklama sa zobrazuje ešte aj dnes, našli sme ju napríklad na stránke Hospodárskych novín.

„Firma web propaguje aj na Facebooku cez konto Dôležité pre vašu budúcnosť. Za posledné dni mohla vložiť do reklamy tisíc eur, vďaka čomu sa zobrazila státisícom užívateľov sociálnej siete. Facebook pri jednej z reklám dnes zobrazil informáciu, že bola zmazaná pre porušovanie pravidiel. Odstránená bola aj samotná stránka, zatiaľ nie je jasné, na základe čoho,“ spresňuje mimovládna organizácia na sociálnej sieti

Transparency International Slovensko tiež zdôrazňuje, že takáto antikampaň je v rozpore s pravidlami, ktoré nedovoľujú platené zapojenie tretích strán do propagácie kandidátov.

„Cako v telefonickom rozhovore nevedel odpovedať na otázku, prečo porušuje zákon. Vyžiadal si zaslať otázky cez e-mail,“ informuje organizácia.

Spresňuje tiež, že stránka ivankorcok2024.sk sa snaží aj graficky navodzovať dojem, že je oficiálnym webom prezidentského kandidáta Ivana Korčoka, ponúka však obsah, ktorý kandidáta napáda.

„Viacerí odborníci poukázali na to, že podľa zdrojového kódu stránky mohla byť táto vytvorená rovnakým autorom ako prezidentská stránka kandidáta Petra Pellegriniho. On samotný, aj jeho agentúra takúto spojitosť odmietli,“ informuje Transparency International Slovensko. 

Pellegrini odmieta Korčokove výroky

Falošná stránka sa objavila len pred pár dňami, upozornil na ňu aj Ivan Korčok, pričom avizoval podanie trestného oznámenia. Jeho reálna webová stránka zároveň čelí hekerským útokom. TASR o tom informovali z Korčokovho tímu.

„Do konca kampane zostáva ešte týždeň a pravdepodobnosť, že podobné pokusy sa budú množiť, je vysoká. Dajte prosím na svoj zdravý úsudok a nenechajte sa týmito trápnymi pokusmi ovplyvniť,“ uviedol Korčok v súvislosti s falošným webom. Zároveň oznámil, že jeho skutočná stránka bola v sobotu pre hekerské útoky nedostupná.

Ďalší kandidát na prezidenta Peter Pellegrini medzitým odmieta výroky svojho súpera v druhom kole prezidentských volieb Ivana Korčoka, v ktorých spája „údajné útoky na svoje stránky“ s Pellegriniho kampaňou. TASR o tom informovala hovorkyňa kandidáta Patrícia Medveď Macíková.

Korčok podľa hovorkyne skúša rovnaký scenár ako niekoľko dní pred uplynulými parlamentnými voľbami Progresívne Slovensko, keď informovalo o útoku hekerov.

„Nikdy sme sa nedozvedeli, ako to bolo v skutočnosti, pretože to progresívcom v kampani zjavne nepomohlo, a tak celý ‚útok‘ išiel po voľbách dostratena,“ uviedla.

Situáciu (nielen) pred prezidentskými voľbami sleduje Transparency International Slovensko na svojom webe či sociálnych sieťach. Ide o neziskovú mimovládnu organizáciu, ktorej poslaním je znižovať korupciu, zvyšovať transparentnosť inštitúcií a zapájať ľudí do verejnej kontroly. Založená bola v roku 1998 v Bratislave. Od roku 2002 pôsobí ako samostatné občianske združenie. Patrí k viac ako 100 národným pobočkám celosvetového hnutia proti korupcii Transparency International, ktoré má centrálu v Berlíne.

Zdroje: Facebook/Transparency International Slovensko, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá