Historik Martin Homza: Niektoré slovanské tradície dodržiavame dodnes a ani o tom netušíme

  • Martin Homza je uznávaný profesor histórie
  • Pre Startitup rozpovedal o tom, ako žili Slovania a čo nám odovzdali
  • Niektoré fakty si doteraz rozhodne nepočul
zbručský idol, ktorí postavili Slovania, Martin Homza
Profesor Martin Homza rozpovedal o tom, ako žili Slovania, Wikimedia/Silar, Martin Homza/Archív
  • Martin Homza je uznávaný profesor histórie
  • Pre Startitup rozpovedal o tom, ako žili Slovania a čo nám odovzdali
  • Niektoré fakty si doteraz rozhodne nepočul

Okolo záhadných a priam mytologicky dokonalých Slovanov koluje množstvo konšpiračných teórií. Medzi nimi aj taká, že Slováci nosia vo svojej krvi slovanské gény, gény slávnych bojovníkov.

Startitup v súvislosti s týmto tajomným spoločenstvom oslovil experta na históriu – profesora Martina Homzu z Katedry slovenských dejín Filozofickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave.

  • Ako vznikol názov Slovania?
  • Prečo je toto spoločenstvo tak slávne?
  • A čo konšpiračné teórie spojené so Slovanmi?
  • Sú Slováci potomkami Slovanov?

Profesor Martin Homza je špičkou v odbore starších slovenských a stredoeurópskych dejín všeobecne. O Slovanoch nám prezradil také veci, ktoré by nám ani vo sne nenapadli.

Odkiaľ vlastne pochádza názov Slovania?

Dnes už existuje naozaj nepreberné množstvo teórií, odkiaľ ten názov pochádza. Ja zdieľam tú, že sú to ľudia, ktorí vstúpili na scénu dejín ako bojovníci, teda ako slávni. Je dosť možné, že práve to bola jedna z motivácií, pre ktorú si skupina profesionálnych bojovníkov združených okolo svojho charizmatického vodcu, vybrala meno motivované slávou.

Je tu však aj ďalšia možnosť, ktorá sa mi tiež pozdáva. Pochádza od slovesa „sloviť“, teda hovoriť. Podľa tejto interpretácie sú Slovania tí, ktorí hovoria, rozumejú si, oproti tým, ktorí sú nemí, teda Nemci.

Táto etymológia má svoju logiku, lebo vieme, že v tom priestore, kde sa o Slovanoch po prvýkrát v dejinách píše, teda v Panónii sa stretávali Slovania, teda tí, ktorí hovorili, s tými, ktorým nerozumeli, a boli pre nich nemí, teda Nemcami.

historik
zdroj: Martin Homza/Archív

Podobne pre starých Grékov či Rimanov, všetci ktorým nerozumeli, hovorili ako vrany, teda robili „bra-bra“.  Takých ľudí nazývali barbari. Ako hovorím, existuje množstvo ďalších vysvetlení etymológie mena Slovan/Sloven, od ktorého pochádza dnešné Slovák, ale toľko času nemáme, aby sme ich tu prešli podrobne.

Prečo je okolo Slovanov toľko konšpiračných teórií?

Konšpiračné teórie vznikajú tam, kde nie je dostatok dát. No a my s počiatkami Slovanov máme v zásade trošku problém kvôli tomu, že nám chýbajú staršie pramene.

Pozitívne vieme iba to, že v dobových prameňoch v jazykoch – v latinskom, gréckom, ale aj v sýrskom, sa Slovania objavili pomerne v tej istej dobe. Teda v polovici 6. storočia už sú Slovania na scéne. Sú to ľudia, ktorých sa vtedajší svet trošku bál kvôli ich vojenským schopnostiam.

Z toho tiež vyplýva to, že je veľmi vzácne, že starý svet, to znamená doboví spisovatelia, opustili dobrý zvyk vzdelancov, a namiesto starých mien, ktoré bežne používali, keď sa na scéne objavili nové politické subjekty, zrazu Slovanov volali ich vlastným menom.

Ako je to s tou teóriou o slovanských génoch? Môžeme tvrdiť, že Slováci sú potomkovia Slovanov, ako tvrdia mnohí?

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá