Hlavné správy sa vracajú na zoznam dezinfowebov. Rozhodol o tom súd

  • Pre šírenie antisemitizmu ich nedávno riešila aj Rada pre mediálne služby
  • Projekt Konšpirátori.sk vznikol v roku 2016
hlavne spravy, hoax
Ilustračný obrázok, Screenshot/Hlavné správy, Unsplash/Ehimetalor Akhere
  • Pre šírenie antisemitizmu ich nedávno riešila aj Rada pre mediálne služby
  • Projekt Konšpirátori.sk vznikol v roku 2016

Krajský súd v Bratislave definitívne zrušil všetky neodkladné opatrenia voči projektu Konšpirátori.sk, ktoré ho v minulosti prinútili dočasne stiahnuť Hlavné správy zo zoznamu problematických webov. Autori projektu Konšpirátori.sk oceňujú, že súdy konečne vnímajú kritiku dezinformačných webov z ich strany za oprávnenú a vecnú. Informuje o tom občianske združenie Konspiratori.sk v tlačovej správe.

„Vyzerá to, že slovenské súdy berú spoločenskú hrozbu dezinformačných webov po rokoch vážne. Z ich nedávnych rozhodnutí vyplýva, že už nemajú pochopenie pre reči o tom, že kritici dezinfowebov chcú len poškodiť ich dobrú povesť alebo ich ekonomicky zničiť. Kritika toho, čo tieto weby publikujú, je podľa krajského súdu opodstatnená,” hovorí Peter Jančárik, podpredseda občianskeho združenia Konšpirátori.sk. 

Združenie prevádzkuje verejný zoznam konšpiračných webov, ktorý využívajú najmä firmy na to, aby sa ich reklama nezobrazovala na pochybných stránkach. Na tento zoznam sa vracia aj známy web Hlavné správy.

Ten musel byť v marci 2020 zo zoznamu dočasne odstránený po nariadení neodkladného opatrenia vydanom bratislavským okresným súdom. Po vypuknutí vojny na Ukrajine však súdy pristúpili k postupnému rušeniu rozhodnutí, ktorými pôvodne Hlavným správam poskytli ochranu.

Krajský súd v Bratislave vo svojich uzneseniach predbežne odmietol tvrdenia Hlavných správ, že im projekt Konšpirátori.sk neoprávnene zasahuje do ich práv. Súd pritom zohľadnil aj vypnutie Hlavných správ na pokyn Národného bezpečnostného úradu, pretože ich tento úrad po vypuknutí vojny na Ukrajine vyhodnotil ako bezpečnostné riziko. 

Prokremeľská propaganda

Hlavné správy pritom už predtým pravidelne šírili prokremeľskú propagandu, nekriticky dávali priestor extrémistom, antivaxerom a rôznym konšpiračným teóriám. Pre šírenie antisemitizmu ich nedávno riešila aj Rada pre mediálne služby a ich prispievateľa Bohuša Garbára natočili pri preberaní úplatku od rozviedčíka z ruskej ambasády.

„Veríme, že súdy budú k tomu, čo tvrdíme od samého začiatku, vnímavé aj pri samotnom pojednávaní s Hlavnými správami. Na jeho vytýčenie však márne čakáme už viac ako tri roky a zatiaľ musíme čeliť šikanóznym žalobám aj nezmyselným exekúciám,” dodal P. Jančárik.

O vydanie neodkladného opatrenia voči Konšpirátorom sa na jar tohto roka pokúšal aj český dezinfoweb AC24. Jeho návrh však bratislavský okresný a napokon aj krajský súd už rovno zamietli. 

Projekt Konšpirátori.sk vznikol v roku 2016 a podporujú ho desiatky reklamných a mediálnych agentúr. Za viac ako 6 rokov fungovania dosiahol 500 000 návštev a automatizovaný skript na vyraďovanie dezinformačných webov sa rozhodlo používať 6 200 inzerentov na Slovensku a v Česku.

Databázu Konšpirátorov využíva aj česká reklamná platforma Sklik a skóre webov na zozname Konšpirátorov zohľadňuje aj vyhľadávač Seznam.cz.

Zoznam webov na stránke Konšpirátori.sk má iba odporúčací charakter. Rozhodnutie neinzerovať na týchto weboch je na slobodnom a dobrovoľnom rozhodnutí každého jedného inzerenta. Weby, ktoré sa cítia byť na zozname Konšpirátorov neoprávnene, majú právo požiadať komisiu o prehodnotenie. 

Zdroj: TS

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá