Hnutie PS ide bojovať proti Záborskej. Chce na šesť mesiacov zabrániť obmedzeniu interrupcií

  • Záborská podľa hnutia využila anomáliu s predĺžením septembrovej schôdze
  • Tomáš Valášek podával návrh Progresívneho Slovenska už pred viac ako mesiacom
Anna Záborská v parlamente
Na fotografii je Anna Záborská, TASR/Jaroslav Novák
  • Záborská podľa hnutia využila anomáliu s predĺžením septembrovej schôdze
  • Tomáš Valášek podával návrh Progresívneho Slovenska už pred viac ako mesiacom

Hnutie Progresívne Slovensko (PS) chce obštrukciou na šesť mesiacov zabrániť Anne Záborskej (OĽANO)) obmedzovať ženám prístup k interrupciám. Do parlamentu predložilo na septembrovú schôdzu zákon o pomoci tehotným ženám, svoj návrh však z rokovania schôdze sťahuje.

Pred troma dňami totiž návrh s touto témou podala aj poslankyňa Záborská. „My sme našli v rokovacom poriadku nástroj, ako pani Záborskú zastaviť – v prípade stiahnutia návrhu predkladateľom platí, že návrh v tej istej veci nesmie byť šesť mesiacov zaradený na schôdzu parlamentu. Toto pravidlo je možné prelomiť len na návrh predsedu parlamentu, ktorý musí schváliť väčšina poslancov a poslankýň,” vysvetlila podpredsedníčka a kancelárka PS Lucia Plaváková.

Poslanci a poslankyne teraz podľa jej slov budú musieť ukázať, či chcú, aby sa na pôde parlamentu rokovalo o obmedzovaní práv žien.

Plaváková sa domnieva, že ak by Anne Záborskej išlo o socioekonomickú pomoc pre ženy, podporila by návrh PS. „Teraz však znovupodaním svojho už raz neschváleného návrhu odkryla svoj skutočný zámer, a síce, že jej ide a vždy šlo len o obmedzenie prístupu žien k bezpečným interrupciám,“ povedala Plaváková a dodala, že nedopustia, aby sa zo Slovenska stalo ďalšie Poľsko.

Záborská podľa hnutia využila anomáliu s predĺžením septembrovej schôdze a predložila svoj návrh napriek tomu, že ide o zákon v tej istej veci ako ten z dielne PS. Poslanec parlamentu a podpredseda PS Tomáš Valášek podával návrh Progresívneho Slovenska už pred viac ako mesiacom.

Anna Záborská
zdroj: TASR/Jaroslav Novák

„Extrémisti v parlamente sa opakovane snažia svojimi návrhmi vrátiť Slovensko niekam do minulosti, keď ženy nemali právo slobodne sa rozhodovať. Ani my však nikdy nevzdáme náš boj za ľudské práva a práva žien a naďalej budeme Slovensko posúvať k modernej európskej krajine,” uviedol Valášek.

Tichý návrh

Tentokrát je návrh podaný v tichosti. Obsahuje, ako to už býva zvykom, 48 hodín na „rozmyslenie si“, respektíve časový úsek do vykonania zákroku po už disponovaní potrebnou lekárskou dokumentáciou.

Vláda Eduarda Hegera čelila množstvu škandálov

Tentokrát sa však bavíme o časovom limite, ktorý je už Slovensku známy, a teda nie o limite pôvodne pretláčanom skupinou poslancov, ktorý 6. októbra 2021 prešiel do druhého čítania a celá krajina so zatajeným dychom čakala, či sa skutočne posunie „čakacia doba“ až na požadovaných 96 hodín. Nestalo sa. Zdá sa preto, že neúspech vedie k zmierňovaniu podmienok tohto zákona a obmien jeho návrhov.

Čo však zákon skutočne upravuje, sú pojmy, ako je „umelé prerušenie tehotenstva“ na „umelé ukončenie tehotenstva“. Otázkou ostáva, ako zmena samotných pojmov skutočne pomôže tehotným ženám rozhodnúť sa, že dieťa, ktoré by mohli priviesť na svet, aj chcú.

To, čoho sa vzhľadom na znenie návrhu skupina poslancov, snažiaca sa pomôcť tehotným ženám, nevzdá, sú pamflety. Ak sa žena aj napriek všetkému rozhodne pre aktuálne takzvané umelé prerušenie tehotenstva, lekár jej musí následne odovzdať s poučením v listinnej forme aj iné informácie.

Zdroj: SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá