Hviezdne vojny: Najlepšia ruská stíhačka dostane smrtiace vylepšenie. Ukrajincov môže poriadne potrápiť

  • Ruské stíhačky Su-57 majú dostať vylepšenie - mini drony, ktoré budú vypúšťať a riadiť počas letu
  • Rusi si od toho sľubujú prelomenie ukrajinskej protivzdušnej obrany
suchoj Su-57
Flickr/Anna Zvereva
  • Ruské stíhačky Su-57 majú dostať vylepšenie - mini drony, ktoré budú vypúšťať a riadiť počas letu
  • Rusi si od toho sľubujú prelomenie ukrajinskej protivzdušnej obrany

Rusi plánujú vylepšiť svoje najmodernejšie stíhačky Su-57. Dostať majú smrtiace vylepšenie – mini drony, ktoré by boli vypúšťané a aj priamo ovládané z lietadla. Podľa experta nemusí ísť len o chvastanie ruskej propagandy, ale takéto „vylepšenie“ môže naozaj fungovať, informuje Newsweek.

Drony v bojoch na Ukrajine používajú obe strany konfliktu na monitorovanie, prieskum, ale aj ako lacné samovražedné strely. Ukrajinci sa od začiatku konfliktu vyznačovali vysokou efektivitou v používaní dronov. U Rusov v poslednej dobe badať v tejto oblasti zlepšenie.

Iránske samovražedné drony vyrábajú z uhlíkového vlákna, aby boli ťažšie odhaliteľné radarmi. Navyše drony začali maľovať na čierno, aby sa vyhli ich spozorovaniu počas nočných útokov, uvádza Forbes. Kremeľ taktiež navýšil kapacitu výroby domácich dronov.

Podľa tlačovej agentúry RIA Novosti ruskí konštruktéri teraz dokončili práce na mini dronoch, ktoré budú vypúšťané a ovládané z najnovších ruských stíhačiek Su-57. Rusi ich chcú použiť na prieskum, útok či elektronický boj. Ak ich vypustia viacero naraz, očakávajú prelomenie ukrajinskej protivzdušnej obrany.

Obe strany majú hustú protivzdušnú obranu, ktorá de facto spôsobuje, že žiadna strana nie je schopná dosiahnuť vzdušnú nadvládu. Doteraz však nebolo zaznamenané nasadenie stíhačiek Su-57 na Ukrajine.

Su-57

Suchoj Su-57 je najmodernejšie lietadlo ruských vzdušných síl. Ide o dvojmotorové lietadlo piatej generácie s výraznými Stealth prvkami, ktoré robia lietadlo pre radary ťažko odhaliteľné.

Lietadlá piatej generácie obsahujú technológiu, ktorá vznikla v 21. storočí a v súčasnosti sa vyrábajú iba v troch krajinách. V Spojených štátoch sú to lietadlá F-22 Raptor a F-35. Čína má dve lietadlá piatej generácie, a to Čcheng-tu J-20 a Šen-jang J-31. Ruská federácia disponuje už spomínaným Su-57 a Suchojom Su-75 Checkmate (Čachmat). Posledný menovaný ešte neuskutočnil ani svoj prvý let, ktorý je plánovaný na rok 2024.

Rusi zatiaľ disponujú stíhačkami Su-57 len v obmedzených množstvách. Do konca roka 2022 im bolo dodaných len 10 kusov lietadiel. Práve nízky počet lietadiel, ktorých cena sa pohybuje okolo 42 miliónov dolárov, môže byť dôvodom prečo ho zatiaľ Rusko nenasadilo do bojov na Ukrajine.

suchoj Su-57
zdroj: Flickr/Anna Zvereva

Lietadlo dokáže sledovať 32 vzdušných cieľov (prípadne 4 pozemné) útočiť dokáže na 8 z nich súčasne.  

Suchoj dokáže niesť širokú škálu navádzaných bômb a pokročilých taktických riadených striel. Vybavený je aj strelami vzduch-vzduch s extrémne dlhým doletom, ktoré sú určené prioritne voči lietadlám AWACS. Ide o nepriateľské lietadlá určené na velenie a riadenie.

Poradiť si ale má aj s pozemnými či námornými cieľmi.

Môže to fungovať, tvrdí expert 

Guy McCardle, šéfredaktor Správy špeciálnych operácií (SOFREP), pre Newsweek povedal, že keď prvýkrát čítal o ruskom projekte pripadalo mu to ako „propaganda z Hviezdnych vojen“.

„Su-57 je schopný lietať rýchlosťou až 2 Mach,“ povedal pre Newsweek. „Človek by si myslel, že vypustenie dronu v takej vysokej rýchlosti ho zničí kvôli turbulenciám.“

Expert nevylučuje, že by mini drony v kombinácii s Su-57 mohli fungovať. Pripomína, že aj Američania sa o niečo podobné pokúsili a boli úspešní.

V USA išlo o projekt Agentúry pre pokročilé obranné výskumné projekty (DARPA), ktorá v roku 2020 vypustila dron X-61A Gremlin z vojenského transportného lietadla. Dron bol úspešne sledovaný 1 hodinu a 40 minút. Potom sa mal vrátiť naspäť do lietadla, no pre poruchu spadol.

Okrem toho sa americkej armáde podarilo v roku 2018 vypustiť aj roj dronov zo stíhačky F/A-18 Super Hornet. Išlo o 103 dronov Perdix, ktoré boli schopné „komunikovať medzi sebou a rojiť sa v simulovanej sledovacej misii“.

„S týmito znalosťami teraz považujem ruské tvrdenia za úplne prijateľné,“ povedal McCardle.

Zdroje: Newsweek, TASS, Ria Novosti, Forbes

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá