Ideálny čas vyraziť do Istanbulu. Vďaka slabej líre si užiješ pamiatky a nákupy za pár eur

  • Za jedno euro si kúpiš až 18 tureckých lír
  • Mesto medzi Európou a Áziou ti naďalej dokáže ponúknuť krásy magického orientu
záber na Istanbul
Pexels/Burak Karaduman
  • Za jedno euro si kúpiš až 18 tureckých lír
  • Mesto medzi Európou a Áziou ti naďalej dokáže ponúknuť krásy magického orientu

Turecko je neobyčajná krajina veľkých možností, ktorá ti ponúkne neopísateľnú orientálnu atmosféru. Pobyt si môžeš spríjemniť spoznávaním starých kultúr, ale aj relaxom na pláži pri mori.

K najobľúbenejším turistickým destináciám patrí jeho najväčšie mesto Istanbul, ktoré bolo známe aj pod názvom Konštantínopol. Rozprestiera sa medzi dvoma kontinentmi – Európou a Áziou.

Turisti ho nemilujú len pre výnimočnú orientálnu atmosféru, chutné jedlo a monumentálne stavby, ale aj kvôli výrazne prístupnejším cenám než v minulosti.

Ako uvádza Forbes, heslo miestnej turistickej centrály znie „Istanbul is the new cool“. Logo bitcoinu sa stalo bežnou súčasťou istanbulských ulíc, električky pokrývajú reklamy na kryptomeny. Avšak uličky pri Grand Bazaare, ktorý je známy ako jeden z najväčších a najstarších komplexov krytých tržníc na svete, zanechávajú tradičnú atmosféru mesta z rozprávky Tisíc a jedna noc.

Cenový raj

Ako sme písali v našom článku, inflácia na území Turecka sa vyšplhala nad 70 % v medziročnom porovnaní. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan potlačil rekordnú infláciu tým, že odmietol nechať centrálnu banku zvyšovať úrokové sadzby, informuje Forbes. Avšak devalváciu líry sa mu už nepodarilo ustrážiť.

Momentálna cena jednej líry je približne 0,055 eura. Za jedno euro ti tak v zmenárni dajú približne 18 lír. Pre porovnanie, vlani v septembri si za jedno euro dostal približne 10 lír.

Ak teda platíš tureckými lírami, lacno ťa vyjde jedlo, ubytovanie aj nákupy.

Grand Bazaar nie je ideálnym miestom len na nakupovanie, píše portál Pelipecky. Počas návštevy tohto miesta môžeš spoznať turecký dizajn či temperament miestnych obyvateľov. Síce sa stretneš s nízkymi cenami, ale stále sa oplatí vyjednávať. Na trhu predavači ponúkajú platbu v lírach a tiež v eurách, tak si daj dobrý pozor, akú cenu ti ponúknu. 

Je známe, že všetko, čo je v Grand Bazaar lacné, dokáže byť ešte lacnejšie. Pohár čaju v tomto známom turistickom mieste stojí 5 lír, čo je v prepočte len 0,28 eura, uvádza Forbes.

Pri Galatskom moste sa môžeš občerstviť typickým istanbulským rybím sendvičom balik ekmek za neuveriteľných 30 lír, čo je v prepočte 1,7 eura. Pokiaľ nie si milovníkom rýb, hostina pre dvoch v miestnej rodinnej reštaurácii ťa bude stáť 200 lír, čo je v prepočte len 11 eur.

Menu tvorí typický adana kebab položený na kúsku chleba a šesť doplňujúcich tanierov s predjedlami a šalátmi. Určite nevynechaj ani tureckú kávu, ktorá je diametrálne odlišná od toho, čo sa za tureckú kávu považuje u nás.

Magický orient

Cesta lietadlom netrvá ani tri hodiny a polhodinová cesta Istanbulom v žltom taxíku stojí 50 lír, čo je v prepočte 2,8 eura. Cesta taxíkom zahŕňa aj kultúrnu vsuvku v podobe nadávok z okna či sušienok ponúkaných na zadnom sedadle.

Okolie paláca Dolmabahce ti ponúkne výhľad z Európy na Áziu, bežnú atmosféru mesta načerpáš vďaka pouličným predavačom, ktorí čakajú na svojich zákazníkov.

V Istanbule by si určite nemal vynechať plavbu po Bospore. Obvykle ich ponúkajú pouliční predavači za 20 až 30 eur, online si ju vieš booknuť už za 10 eur. Čaro majú aj miestne mešity.

Modrá mešita Sultanahmet a Chrám Svätej Múdrosti Hagia Sofia patria k najfrekventovanejším miestam a sú od seba iba 6 minút chôdze. Svojou krásou očaria aj tých, ktorí berú pamiatky ako povinnú jazdu.

nočný Istanbul
zdroj: Pexels/Burak The Weekender

Palác Topkapi by pokojne mohol niesť názov aj „mesto v meste“. Skladá sa zo štyroch nádvorí, avšak najpopulárnejšie je tretie. Stáročia slúžilo ako čisto ženská časť paláca a pre mužov to bolo miesto podnecujúce najvzrušujúcejšie fantázie.

Milovníci kníh by bezpochyby mali navštíviť Baziliku Cisterna. Ide o Múzeum nevinnosti, o ktorom písal vo svojej tvorbe istanbulský spisovateľ a držiteľ Nobelovej ceny Orhan Pamuk.

Forbes uvádza, že Pamuk ako jeden z mála dokáže vierohodne opísať melanchóliu, s ktorou mesto spomína na časy Osmanskej ríše. Cisterna je známa aj tým, že sa tu natáčal film Inferno.

Letenky do Istanbulu

Do metropoly Turecka, ktorá však nie je jeho hlavným mestom, lietajú spoločnosti Pegasus a Turkish Airlines z Viedne. Na september si vieš booknuť letenku už od 139 eur. Cena okolo 200 eur za spiatočnú letenku je však stále výhodná.

Na palube Turkish Airlines dostaneš počas cesty aj jedlo. Nízkonákladovka Pegasus je ako turecký Ryanair, ktorý neponúka jedlo v cene, no na palubu si môžeš vziať príručný kufor do 8 kg a tašku či batoh.

letenky do istanbulu
zdroj: Reprofoto: Skyscanner/net

Pegasus a AnadoluJet pristávajú na letisku Sabiha Gökçen v ázijskej časti mesta. Turkish ťa väčšinou privezie na nové letisko Istanbul Airport. Obe letiská sú pomerne ďaleko od centra, tak s tým pri návšteve počítaj.

Ubytovanie si určite nájdeš v jednom z miestnych hotelov, ktoré ponúkajú ubytovanie už od 10 eur na noc. Prípadne môžeš využiť súkromné ubytovanie, v ktorom budeš mať celý dom či byt iba pre seba.

Nekončiaci sa prúd áut

Štatistiky uvádzajú, že v priebehu posledných piatich rokov pribudlo Istanbulu viac ako milión obyvateľov. Miestni odhadujú počet nových obyvateľov pokojne aj na dvojnásobok. Tvoria ich najmä utečenci zo Sýrie a Afganistanu.

hustá premávka áut
zdroj: Pexels/Mikechie Esparagoza

Kvôli týmto faktorom nie je hustá cestná premávka na území Istanbulu ničím neobvyklým. Medzi surreálnu fintu miestnych dopravných projektantov patrí, že z dvoch pruhov sa oddelia ďalšie dva, ktoré o 100 metrov ďalej na ďalšom semafore križujú pôvodnú cestu, aby sa dalo zaradiť do protismeru. Výsledkom tohto chaotického kroku je trúbenie a ignorovanie svetelnej signalizácie.

Zdroje: zájazdy.sk, Forbes, Startitup, Pelipecky

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá