Ján Tkáč – prvý slovák, ktorý je prijatý na štúdium dirigovania na Cambridge zbiera peniaze na štúdium

  • Odporúča ho svetoznámy operný spevák Martin Malachovský či hudobná kapacita Tomáš Boroš. Janko je ambiciózny chalan, ktorý sa nedávno dozvedel, že po mesiacoch prípravy bol nakoniec prijatý na štúdium na prestížnej univerzite. Po štúdiu je rozhodnutý vrátiť sa späť a vzdelávať mladých ľudí, lebo Slovensko jednoznačne potrebuje viac takýchto ľudí.
Unknown
  • Odporúča ho svetoznámy operný spevák Martin Malachovský či hudobná kapacita Tomáš Boroš. Janko je ambiciózny chalan, ktorý sa nedávno dozvedel, že po mesiacoch prípravy bol nakoniec prijatý na štúdium na prestížnej univerzite. Po štúdiu je rozhodnutý vrátiť sa späť a vzdelávať mladých ľudí, lebo Slovensko jednoznačne potrebuje viac takýchto ľudí.

Janko, v minulom roku študovalo na Cambridgei len 38 postgraduálnych študentov hudby, gratulujeme k super úspechu! Ako je to tento rok?

Ďakujem! Presné čísla nepoznám, no na pohovore som sa dozvedel, že v odbore nás bude najviac 10.

 

Máš tu celkom rozbehnutú kariéru, ale rozhodol si sa odísť preč a študovať ďalej. Aké sú tvoje očakávania pred začiatkom štúdia?

Skôr si myslím, že som na úplnom začiatku. Od októbra som bojoval s prihláškou a prijímačkami a teraz bojujem s fundraisingom. Takže zatiaľ som sa nemal čas zaoberať očakávaniami :), ale určite viem, a to je hlavné, že budem študovať na jednej z najprestížnejších univerzít, ktorá mi jasne deklarovala, čo ma za tie peniaze naučia a na to sa veľmi teším!

 

Rozhodol si sa vyzbierať peniaze na tvoje školné pomocou verejnej zbierky. Prečo si zvolil túto formu?

Dôvodov je viac. Jednak mi nevyšli štipendiá – slovenské sa neotvorili, zahraničné bolo ťažko dostať. Ale oveľa dôležitejšie je aj to, že môj projekt nie je len o mne. Je to o tom, že chcem žiť na Slovensku a pracovať s mladými ľuďmi a to už je vec nás všetkých. Chcem aktívne budovať budúcnosť Slovenska a preto si myslím, že ľuďom na tom bude záležať. Je to náš spoločný príbeh. Budem šťastný, ak sa mojím príbehom inšpiruje nejaký ďalší chalan alebo baba zo Slovenska, ktorý majú veľký sen a podarí sa im to!

Unknown2

Zdroj: Stanislav Holota

Spolupracuješ na rôznych projektoch na podporu vzdelávania na Slovensku. Prečo je pre teba dôležité prispievať do komunity takýmto spôsobom?

Prednedávnom som navštívil komunitu slovenských vysokoškolákov v Prahe. Mal som dôvod čakať, že budú mať iné názory, pretože to nebolo celkom obyčajné spoločenstvo. No keď som povedal, že si myslím, že mesto Košice má veľký potenciál, pripadalo im to úplne vtipné a začali si robiť žarty. To je niečo, čo potrebujeme zmeniť. Potrebujeme vzdelávať našu mládež, aby videli, že Slovensko je dobrá krajina, ktorá patrí do Európy, má bohaté dedičstvo, má na čom stavať. Mladí ľudia nesmú odchádzať preč natrvalo, to je najväčšia strata! Musíme si uvedomiť, že tu nebudeme hrať hneď prvú ligu, ale to nie je dôvod na rezignáciu. Chcem pracovať s mladými, aby mali radi našu krajinu a európsku tradíciu, hodnoty, históriu…

 

Veľa ľudí nepovažuje štúdium umenia za dostatočne dobrý základ do budúcnosti, ty však z toho ťažíš a pomáhaš ľuďom okolo seba. Čo by si poradil mladým ľuďom, aby nasledovali svoje sny?

Momentálne sa na tú pomoc viac pripravujem, i keď už nejednu skúsenosť mám. Som asi ešte primladý na to, aby som niekomu radil do života, ale v živote som stretol veľký počet múdrych a inšpiratívnych ľudí – v mojej rodine, učiteľov, duchovných… a od nich som sa naučil, že svoje túžby a motivácie treba dlho a pravidelne skúmať. Treba zistiť, či to, čo chcem bude slúžiť dobru a pravde, či to nie je nejaká ilúzia, únik. A hlavná otázka – aký to dáva zmysel v kontexte mojej minulosti a budúcnosti. Ja osobne verím, že nad nami je niečo, čo nás vedie životom, ak to dovolíme. A samozrejme, keď už zistíte, čo chcete, treba za tým ísť. Mne to trvalo 7 rokov, kým sa to celé ukázalo a prešiel som si skutočne všeličím. Niektorí ma odrádzali, nedarilo sa mi, nevidel som zmysel… a nakoniec sa môj život nasmeroval celkom jasne. Je to vytrvalosť a premýšľanie. A ešte jedna vec do tretice – priateľstvo. Priateľstvo je dobro, ktoré už nejedného človeka či národ zachránilo. Budovať silný vzťah a zdieľať svoj život s niekým blízkym je pre mňa nenahraditeľné! Priatelia vám dajú feedback, povzbudia, pokarhajú… všetko čo potrebujete. A nieste nikdy na nič sám.

Zdroj: Filip Morjak

 

Plánuješ sa po štúdiu vrátiť na Slovensko. Čo keď príde lukratívna ponuka zo zahraničia?  

Zopár ľudí sa ma na to už spýtalo. Je to jednoduché, lebo som viacerým ľuďom sľúbil, že sa vrátim. Najprv som pripúšťal možnosť, že budem ešte musieť splatiť dlh a ostať rok niekde v zahraničí. Ale dnes sa ukazuje, že to asi nebude nutné a navyše mám už dohodnuté nejaké spolupráce. Sľúbil som to všetkým v mojom videu, takže teraz už je to jasné. Život je dosť dlhý a dobrých ponúk snáď ešte bude. Pre mňa je lukratívna ponuka robiť niečo čo má zmysel a zabezpečí mi to relatívne slušný život na Slovensku a to sa zdá, že mať budem mať.

Zdroj titulná fotka: Lukáš Čerman

Najnovšie videá

Trendové videá