Jedálniček na mieru je zbytočný. Slováci sa musia naučiť rozmýšľať dlhodobo, tvrdí fitnes kouč Tomáš Kadlec (NÁVOD)

  • Komplexný jedálniček si vieš urobiť úplne sám
  • Pri chudnutí veľmi prežívaš maličkosti
  • Prečo funguje pravidlo 80/20
Na snímke je jedálniček a fitnes kouč Kadlec
Fitnes kouč Tomáš Kadlec, fitlavia.sk / archív T.Kadleca
  • Komplexný jedálniček si vieš urobiť úplne sám
  • Pri chudnutí veľmi prežívaš maličkosti
  • Prečo funguje pravidlo 80/20

Na sociálnej sieti motivuje ľudí k udržateľnému životnému štýlu. Štyri roky sa venuje online koučingu a jeho služby nevyhľadáva len mladšia generácia, ale aj skôr narodení. Ak by si však čakal, že ti pošle jedálniček a nechá ťa s chudnutím bojovať samého, bol by si na omyle.   

„Často si ľudia myslia, že im pomôže práve jedálniček. Že zaplatia pár eur jednorazovo a majú vyhraté. Avšak len to, že ,vedia‘, čo majú jesť, nestačí. Absolútne nič sa takto nenaučia, ak budú len slepo nasledovať jedálniček,“ hovorí Tomáš Kadlec.

Pre Startitup nám porozprával nielen o zdravej strave, ale aj o tom, že v téme chudnutia je veľa chaosu a informácií, ktoré nie sú pravdivé. 

  • Prečo je väčšinou pre ľudí jedálniček od trénera neudržateľný v bežnom živote?
  • Pre koho sú jedálničky vhodné a potrebné?
  • Prečo sa ľudia točia v začarovanom kruhu chudnutia a ako z neho von?
  • Prečo by si komplexné jedlá mal každý vedieť poskladať sám?
  • Ako vplýva prežívanie maličkostí na chudnutie? 

Si zástancom toho, že jedálničky sú pre ľudí, ktorí chcú schudnúť, aj tak zbytočné a viac menej je to strata peňazí. Prečo?

Som rád, že sa toto zmýšľanie spája so mnou. Nemám rád jedálničky a to je môj názor, ktorý nemením. Pre bežných ľudí (čo je drvivá väčšina mojich klientov) je totiž jedálniček jednoducho neudržateľný v ich bežnom živote. Ak by ho mali, proste príde moment (často po 1-2 týždňoch), kedy si povedia, že to s tým jedálničkom nedajú.

Pretože si na oslave nemohli nič dať. Nemohli si dať drink s kamošmi. Báli sa ísť do reštaurácie, lebo nevedeli, čo si tam môžu vybrať. Nechceli ísť na výlet, lebo nebudú jesť presne to, čo je zadané na papieri. Na dovolenke neochutnali lokálne špeciality, lebo to „nemohli“. Akože vážne? O tom zdravý životný štýl nie je. To nemá nič spoločné s užívaním si života a hľadaním balansu.

Často si ľudia myslia, že im pomôže práve jedálniček. Že zaplatia pár eur jednorazovo a majú vyhraté. Avšak len to, že „vedia“, čo majú jesť, nestačí. Absolútne nič sa takto nenaučia, ak budú len slepo nasledovať jedálniček.

Naopak, ak budú postupne upravovať svoju bežnú stravu, upravovať svoje návyky, tak si vytvoria nový normál, ktorý už zdravý bude. A potom žiaden jojo efekt nemôže prísť. Pretože ten prichádza vtedy, ak sú v „režime“ a potom sa vrátia do svojho normálu a opäť priberú. Avšak toto celé chce čas, ktorý tomu často ľudia nechcú dať, pretože chcú veľké výsledky a veľmi rýchlo.

Nie je to práve o tom, že keď dodržiavam niečo, čo je stopercentné, tak výsledky sa dostavia rýchlejšie, akoby som sa mal sám trápiť so zostavovaním jedálnička, čo je pre začiatočníka veľmi náročné?

Samozrejme, že ak budeš dodržiavať niečo 100-percentne, výsledky sa dostavia rýchlejšie. To je pravda. Ale ešte raz – „ak“ to budeš dodržiavať. Tu je ten problém, pretože ľudia na 100-percentnom nastavení nevydržia dlho. Končia po 1-2 týždňoch.

Veď to poznáme – novoročné predsavzatia, ako zrazu pôjde všetko perfektne a obrátime si život naruby. Nefunguje to tak. Práve myslenie ľudí, že do toho musia dávať len sto percent a nič iné nebude fungovať, je obrovský problém. Preto končia tak rýchlo a točia sa v začarovanom kruhu.

Práve preto som jednoznačne za prístup 80/20, kde sa snažíme jesť 80 % času zdravo (teda sedliackym rozumom to, čo je zdravé) a potom máme možnosť vyplniť 20 % niečím „menej zdravým“. Samotní klienti často na začiatku nechcú uveriť, že by to tak mohlo fungovať.

Avšak keď začnú vidieť prvé výsledky, pochopia to. Najlepšie na tom je, keď sa ich okolie spýta, čo so sebou robia, akú diétu držia, a môžu im povedať, že chudnú bez toho, aby boli na nejakej diéte (väčšinou nasleduje výraz nepochopenia). 

Existuje nejaká skupina, pre ktorých sú takto upravené jedálničky vhodné?

Ak by sme sa bavili o profesionálnych športovcoch alebo o ľuďoch s extrémnou motiváciou (ako napríklad, že musí schudnúť kvôli operácii či zdravotnému stavu), to už je iná vec. Tam by si jedálničky našli svoje miesto, ale opäť – ak sa bavíme o bežných ľuďoch, ktorí nie sú platení od výkonu, výzoru, alebo nemusia držať špeciálnu stravu – jedálničky sú na dve veci.

Ako sa môže človek dopracovať k tomu, že si jedálniček, po ktorom tak veľmi túži od trénera, jednoducho vypracuje sám a je spokojný, zdravý, plný energie a ešte aj začne chudnúť?

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá