Jedinečná možnosť precestovať Európu vlakom úplne zadarmo. Stačí, keď splníš tieto podmienky

  • Znie to ako sen, no pre určitú skupinu ľudí to môže byť realita čo nevidieť
  • Zisti, či máš nárok na bezplatnú dopravu naprieč Európou na celé leto
precestuj Európu zadarmoj
Ilustračná snímka, Freepik
  • Znie to ako sen, no pre určitú skupinu ľudí to môže byť realita čo nevidieť
  • Zisti, či máš nárok na bezplatnú dopravu naprieč Európou na celé leto

Od tohto leta sa mnohým mladým ľuďom naskytne vzácna príležitosť spoznávať Európu vlakom úplne zadarmo. Táto možnosť prichádza v rámci najnovšej výzvy programu DiscoverEU, ktorý je súčasťou širšieho programu Erasmus+.

V rámci Európskeho týždňa mládeže Európska komisia spustila poslednú fázu podávania prihlášok. Záujemcovia môžu svoje prihlášky podávať až do konca apríla, teda do 30. 4. 2024.

Ako precestovať Európu zadarmo?

Na tento rok je pripravených 35 500 cestovných poukazov pre mladých ľudí narodených medzi 1. júlom 2005 a 30. júnom 2006. Aby sa kvalifikovali, musia úspešne odpovedať na sériu otázok o Európskej únii prostredníctvom kvízu na Európskom portáli pre mládež.

Tí, ktorí uspejú, získajú bezplatný železničný lístok na cestovanie po Európe až na 30 dní v období od júla 2024 do septembra 2025.

Účastníci môžu cestovať nielen z krajín Európskej únie, ale aj z krajín pridružených k programu Erasmus+, ako sú Island, Lichtenštajnsko, Severné Macedónsko, Nórsko, Srbsko a Turecko.

Cestovné poukazy umožňujú pružné plánovanie trás podľa individuálnych záujmov účastníkov. Inšpirovať sa môžu aj predpripravenými trasami, ktoré podporujú princípy Nového európskeho Bauhausu – krásu, udržateľnosť a inkluzivitu.

Okrem cestovania ponúka DiscoverEU aj Kultúrne trasy, ktoré spájajú rôzne kultúrne destinácie vrátane architektúry, hudby a výtvarného umenia. Účastníci môžu navštíviť napríklad Európske hlavné mestá kultúry alebo lokality s označením UNESCO.

Program navyše poskytuje zľavovú kartu s tisíckami možností zliav na dopravu, kultúru, ubytovanie a ďalšie služby.

Pre účastníkov so zdravotnými postihnutiami alebo problémami je zabezpečená osobitná podpora. Od roku 2022 sa navyše v rámci DiscoverEU konajú aj iniciatívy zamerané na inklúziu, ako sú vzdelávacie programy a granty pre organizácie pracujúce s mladými ľuďmi s nedostatkom príležitostí.

Význam iniciatívy DiscoverEU sa od jej zavedenia v roku 2018 neustále zvyšuje. Do programu sa zapojilo viac ako milión uchádzačov. Skúsenosti z týchto ciest pomohli mnohým mladým ľuďom rozšíriť si obzory, zlepšiť si jazykové zručnosti a získali tak nový pocit nezávislosti.

Vďaka týmto skúsenostiam sú účastníci vyzvaní, aby sa stali ambasádormi DiscoverEU a šírili pozitívne príbehy a tipy v rámci oficiálnej skupiny, ktorá má dnes už viac ako 96 000 členov.

Pozor na pokuty

Ak by si si v rámci svojho putovania Európu vybral Španielsko, maj sa na pozore. V Benidorme, na pobreží Costa Blanca, je totiž zakázané nachádzať sa na pláži od polnoci do siedmej ráno, ako sme ťa informovali v našom článku. Môžeš tak skončiť s pokutou až 1 200 eur, ktorú vymysleli preto, aby sa predišlo nehodám pri absencii plavčíkov.

Zároveň môžeš dostať pokutu za vyzliekanie sa na verejných plážiach mimo nudistickej oblasti, ktorých je v Španielsku požehnane.

V Taliansku sa zasa zavádzajú obmedzenia na prístup vozidiel do panoramatických oblastí ako sú Dolomity a Cinque Terre, aby ochránili miestne ekosystémy. Tieto zákazy sa týkajú nízkoemisných zón, kde sa nahrádzajú autá alternatívnymi dopravnými prostriedkami ako autobusy a bicykle.

V Grécku naopak prijali pred časom legislatívu, ktorá počas letnej sezóny obmedzuje množstvo ležadiel na plážach, aby sa zlepšil prístup k vode a znížila preplnenosť. Až 70% pláže musí zostať voľných, teda bez ležadiel. V chránených oblastiach sa táto požiadavka zvyšuje na 85%.

Zdroje: Európska komisia, Európsky portál pre mládež, SIU

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá