Konečne! 4-dňový pracovný týždeň prichádza aj na Slovensko, zavádza ho prvá firma

  • Pandémia pozmenila pohľad ľudí na prácu. Okrem využívania home officu je čoraz horúcejšou témou aj 4-dňový pracovný týždeň
  • Španielsko či Island už testujú pilotné projekty, smerodajné výsledky však budú k dispozícii až o pár rokov
  • 4-dňový pracovný týždeň už dorazil aj na Slovensko, vyše roka s ním experimentovala veľká poisťovňa. Podľa manažérov sa systém osvedčil
nnpoistovna
  • Pandémia pozmenila pohľad ľudí na prácu. Okrem využívania home officu je čoraz horúcejšou témou aj 4-dňový pracovný týždeň
  • Španielsko či Island už testujú pilotné projekty, smerodajné výsledky však budú k dispozícii až o pár rokov
  • 4-dňový pracovný týždeň už dorazil aj na Slovensko, vyše roka s ním experimentovala veľká poisťovňa. Podľa manažérov sa systém osvedčil

Už niekoľko mesiacov diskutujú veľké zahraničné firmy o zavedení 4-dňového pracovného týždňa, pričom najmä v zámorí vidíme prvé lastovičky.

Vo Veľkej Británii by k tejto zmene mohlo prísť po definitívnom konci pandémie, 4 pracovné dni v týždni zvažuje približne pätina britských firiem. V EÚ je dobrým príkladom Španielsko – ako informuje denník The Guardian, krajina minulú jeseň spustila pilotný test 32-hodinového pracovného času a po 3 rokoch odborníci posúdia výsledky.

Čo je však najdôležitejšie, 4-dňový pracovný týždeň už prichádza aj na Slovensko, približne rok ho tu testoval významný zamestnávateľ. Pracovnou kultúrou sa tak Slovensko opäť priblíži západnému svetu.

20220417_dron_mestoBA_centrum_nabrezie_003861928
zdroj: TASR/Michal Svítok

4-dňový pracovný týždeň už aj na Slovensku

Prvou „lastovičkou“ medzi slovenskými firmami so 4-dňovým pracovným týždňom je poisťovňa NN, ktorá s ním experimentuje a hlási zaujímavé výsledky.

Nový systém v spoločnosti v určitých formách funguje už viac ako rok a ide o veľkú zmenu, ktorá má podľa predstaviteľov členom tímu prinášať vyššiu časovú flexibilitu pri balansovaní práce, psychohygieny a osobných záležitostí. 

Zamestnanci majú na výber 2 pracovné režimy:
  • klasický 5-dňový pracovný týždeň (7,75 hod./deň)
  • nový 4-dňový pracovný týždeň (9,7 hod./deň)

V tomto prípade teda nejde o zníženie 38,75-hodinovej pracovnej normy, piaty deň sa rozráta medzi zvyšné štyri. NN k tomu zverejnila aj dôležité dáta – možnosť voľby 4-dňového pracovného týždňa podľa interného prieskumu víta až 70 % zamestnancov.

Aký bol motív? Hlavným motívom veľkej poisťovne bolo odbremeniť zamestnancov od pracovného stresu a ponúknuť im vyššiu kontrolu nad tým, kedy robia svoju prácu. Ako sa experiment skončil?

„Po roku sme spokojne skonštatovali, že náš nový model práce je úspešný. Nemal negatívny vplyv ani na produktivitu, ani na pracovný výkon, efektivitu a kvalitu NN servisu. Hlavný ukazovateľ, ktorý posudzujeme, je ‚work-life balance‘ a celková angažovanosť, ktorú dosahujeme v našej skupine ako najvyššiu na Slovensku,“ komentuje Jana Šimková, HR Business Partner pre poisťovňu NN.

„Tí, čo pracujú v 5-dňovom režime, majú potom viac síl a chuti urobiť si v piatok napríklad administráciu. Celkovo sa pracuje v takom väčšom – a produktívnejšom – pokoji,“ pochvaľuje si možnosť voľby pracovného režimu Šimková.

Práve množstvo stresovej záťaže je problémom pre mnohých zamestnancov, ktorí tento faktor zaraďujú do svojich rozhodovacích procesov pri hľadaní zamestnania, vysvetľuje Nikol Richterová z Profesie. Ako vyplýva z Pravdy, firmy začínajú postupne vychádzať zamestnancom v ústrety aj v rámci nastavenia ich pracovného režimu a dôrazu na voľno.

Prečo majú zamestnanci dôvod na radosť?

Nový systém je v prvom rade postavený na možnosti voľby, pracovať sa tak stále môže aj v štandardnom 5-dňovom režime. Zamestnanci NN napríklad svoj piaty deň využívajú na:

  • trávenie času so svojimi blízkymi či domácimi miláčikmi,
  • získanie rovnováhy medzi pracovným a súkromným životom,
  • vybavovanie úradov, lekárov či potvrdení cez extra pracovný deň,
  • fyzickú starostlivosť alebo psychohygienu,
  • vzdelávanie a celkový sebarozvoj,
  • čas s deťmi (pre rodičov s malými deťmi),
  • koníčky a cestovanie (keďže si napríklad v piatok nemusia brať dovolenku).

Informácie o voľných pracovných pozíciách →

20210401_doprava5771511 (1)-min
zdroj: TASR/Pavel Neubauer – Voľno v piatok znamená aj vyhnutie sa tradičnej piatkovej zápche.

4-dňový týždeň sa na Slovensku dá stále považovať za odvážny krok a od bežného režimu má ešte ďaleko. Krok poisťovne však ocenili aj odborníci – aj vďaka tejto novinke získala NN štvrtý raz za sebou ocenenie Top Employer, ktoré vyše 25 rokov udeľuje The Top Employers Institute.

A čo za tým vidí zamestnávateľ? „V NN veríme, že kvalita pracovných podmienok má významný vplyv na samotný pracovný výkon. Preto sa snažíme prinášať aj väčšiu časovú flexibilitu. Chceme tak našim kolegom pomôcť v tomto neľahkom období aj so starostlivosťou o rodinu či s osobnou psychohygienou,“ vysvetľuje Miroslava Jandorfová, HR riaditeľka NN.

Voľno v piatok alebo v pondelok?

Niektoré firmy zvyknú za voľno vymenovať jeden konkrétny deň, najčastejšie piatok alebo pondelok; v ďalších si zamestnanci vyberajú podľa seba. Firmy sa však musia pripraviť na to, že budú čeliť problémom pri koordinácii pracovných tímov – kým celý pracovný trh nemá v piatok voľno, aspoň niekto musí prísť do práce.

V NN preto pracovné sily rozdelili na dve skupiny – časť zamestnancov pracuje od pondelka do štvrtka a druhá od utorka do piatka.

„U nás je pracovný čas celkovo flexibilný – aj vďaka práci z domu či jeho hybridnej forme. Systém je spustený od 6:00 h do 22:00 h. Kto pracuje z kancelárie, musí tu byť od 10:00 h do 14:00 h, potom si zvyšok odrobí podľa seba. Takto sa ľuďom prihláseným do 4-dňového pracovného týždňa naakumuluje odpracovaný čas a môžu mať voľný piatok alebo pondelok,“ vysvetľuje pracovný režim Šimková.

„Fungovanie firmy sme rozdelili s ohľadom na to, aby bola každý deň a v každom tíme zabezpečená kompletná agenda. Ten, kto si vybral prácu v 4-dňovom pracovnom režime, musí naplniť svoje pracovné povinnosti aj základný fond pracovného času za 4 pracovné dni. Chod firmy, agenda, klienti či obchodní partneri nesmú navonok túto zmenu pocítiť,“ dodáva Šimková.

Skrátený pracovný čas nemusí „sadnúť“ každému

Možnosť voľby medzi 4- a 5-dňovým pracovným týždňom by mala byť kľúčová najmä v prechodnom období, do ktorého Slovensko práve vchádza.

Dbať treba napríklad aj na kategóriu zamestnancov, ktorí z práce čerpajú väčšinu svojho sociálneho kontaktu a vo voľnom dni nevidia žiaden benefit navyše. U niekoho môže zase pracovná doba zhustená na 4 dni vyvolať viac stresu. 

V najbližších rokoch bude záležať aj na pracovnom odvetví – zdravotníci, hasiči či policajné zložky sa 4-dňového pracovného týždňa zrejme tak skoro nedočkajú. Skráteným režimom by všeobecne mohol byť ohrozený aj retail, ktorý by musel prijať nových zamestnancov na vykrytie extra voľna, čo sa pri súčasne napätom pracovnom trhu zdá ako nepravdepodobná stratégia.

Cvicenie_HAZZ_Domasa_lad_002837263
zdroj: TASR/Roman Hanc
Firma, ktorá na Slovensku spustila 4-dňový pracovný týždeň

Poisťovňa NN má bohatú históriu, nadväzuje na spoločnosť, ktorá vznikla už v roku 1845. Ako stabilná medzinárodná spoločnosť pôsobí na vyspelých trhoch po celom svete a svoje služby ponúka v 19 krajinách so silným zastúpením v západnej Európe a Japonsku.

Pochváliť sa môže 4-násobným ocenením Top zamestnávateľ roka, ktoré získala aj vďaka širokému zoznamu benefitov. Okrem 4-dňového týždňa ponúka home office, širokú škálu zamestnaneckých bonusov, benefity orientované na psychické a fyzické zdravie či dokonca sabbatical, ku ktorému sa na Slovensku odhodláva stále len malé percento zamestnávateľov.

Poisťovňa NN aktuálne oznámila možnosti spolupráce aj pre študentov a absolventov.

Informácie o voľných pracovných pozíciách →

Budú Slováci naozaj pracovať menej?

Systém 4-dňového pracovného týždňa je v súčasnosti uvedený do praxe buď ako zníženie pracovného času na 32 hodín, alebo dajú firmy zamestnancom na výber odpracovať si 40 či 38,75 hodín za 4 dni – ako to napríklad rieši práve poisťovňa NN.

Presné stanovenie pravidiel záleží od legislatívy či konkrétnych firiem tej-ktorej krajiny. Napríklad, pri pilotnom projekte na Islande ľudia pracujú 32 hodín za nezmenenú finančnú odmenu oproti 40 hodinám.

Na Slovensku je zákonom vymedzené množstvo práce nadčas, ktoré sa týka práce nad 40 či 38,75 hodín týždenne. Väčšina pracovných zmlúv je síce prednastavená na štandardný model 8 hodín 5x týždenne, firmy však majú možnosť nastaviť si so zamestnancami individuálny prístup. Zamestnávatelia tiež apelujú na to, aby pilotný prechod na nový model finančne podporoval štát, čo zatiaľ nie je aktuálnou témou.

Ak sa systém v rámci poisťovní NN osvedčí a spopularizuje, je možné, že sa pridajú aj iné firmy. Hromadné skrátenie pracovného času na 32 hodín aj s legislatívnou podporou sa však na Slovensku v blízkych rokoch nepredpokladá – o to atraktívnejší sú zamestnávatelia, ktorí ponúkajú kreatívne riešenia, ako prísť do práce len 4-krát za týždeň.

Zdroje: Investopedia, TheGurdian, Podnikajte

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá