Koniec „lacných titulov“? Slovensko má zbytočne veľa vysokých škôl, Gröhling má s nimi jasné plány 

  • Minister školstva Branislav Gröhling chce riešiť situáciu s množstvom vysokých škôl
  • Inšpirovať sa chce modelom zo zahraničia
SITA/Jana Birošová
  • Minister školstva Branislav Gröhling chce riešiť situáciu s množstvom vysokých škôl
  • Inšpirovať sa chce modelom zo zahraničia

Situáciu s množstvom vysokých škôl na Slovensku plánuje minister školstva, vedy, výskumu a športu Branislav Gröhling riešiť. Uviedol to v rozhovore pre TASR.

„My sme si zdevalvovali vysokoškolské prostredie tým, že máme veľmi veľa vysokých škôl. Za ostatné roky sme nedbali až tak na to, aby bola na prvom mieste kvalita vzdelávania, ale aby bol ten pocit, že mám diplom. A s týmto sa musíme vyrovnať,“ povedal minister školstva. 

Podotkol, že už na prvom stretnutí s rektormi po nástupe do funkcie vyslovil, že sa rezort školstva musí pozrieť na to, či sa budú vysoké školy prerozdeľovať na základe výskumu a vývoja a na ďalšie vysoké školy.

OTVÁRANIE ŠKÔLJe to 9 týždňov, odkedy sa zavreli školy a učitelia začali učiť na diaľku. Mnohí to robia ukážkovo a za…

Gepostet von Branislav Gröhling – Vzdelanie je budúcnosť krajiny am Montag, 18. Mai 2020

Podľa ministra školstva je potrebné vysoké školy nejakým spôsobom inštitucionalizovať. „Ja si myslím, že by sme mali mať bakalárske profesiové programy, ktoré by boli na vysokých školách,“ povedal šéf rezortu školstva. 

Poukázal aj na uplatnenie absolventov v praxi. „Každý, kto si bude vyberať vysokú školu, bude vedieť, kde sa absolvent vie zamestnať a aký má priemerný príjem,“ uviedol. Zároveň tvrdí, že v okolitých krajinách je toto štandardom.

Kde končia absolventi? 

Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny už pred časom predstavilo najnovší systém sledovania uplatnenia absolventov v SR. Takzvaná „stopa absolventa“ umožňuje sledovať každý deň kariérneho života absolventov všetkých slovenských stredných a vysokých škôl podľa absolvovaného odboru.

Vďaka tomuto systému bolo okrem iného možné zostaviť aj rebríčky, ktoré ukazujú, absolventi ktorých odborov dostávajú v priemere najvyššiu mzdu a ktorí, naopak najnižšiu. 

NAJVYŠŠIA MEDIÁNOVÁ MZDA

chirurgia
3 438 €
obchodné a finančné právo
2 014 €
automatizácia a informatizácia strojov a procesov 2 000 €
softvérové inžinierstvo
1 987 €
aplikovaná mechatronika a elektromobilita
1 777  €
robotika a kybernetika
1 690 €
aplikovaná informatika
1 688 €
všeobecné lekárstvo
1 681 €
urgentná zdravotná starostlivosť
1 676 €
 vnútorné choroby
1 672 €

Zdroj: Uplatenenie.sk

Podľa ministerstva ide o najkomplexnejší systém v Európe, ktorý okrem iného berie do úvahy aj využitie aktívnych opatrení na trhu práce, ak bol absolvent nezamestnaný a úrad práce mu poskytol niektoré z nich. Takýto komplexný systém nemá žiadna iná členská krajina EÚ ani OECD, dnes obsahuje vyše 2,5 miliardy údajov.

Na portáli o uplatniteľnosti absolventov škôl uplatnenie.sk môžeš  nájsť informácie o absolventoch, ktorí ukončili školu v roku 2018. Ide zatiaľ len o informácie o jednom kariérnom roku. Po vyhľadaní konkrétnej školy a študijného odboru sa teda konkrétne ukáže, aké kariérne uplatnenie majú absolventi danej školy.

Systém obsahuje údaje z informačného systému ceny práce, informačného systému rezortu školstva, informačného systému služieb zamestnanosti a Sociálnej poisťovne.

Zdroje: TASR, uplatnenie.sk, employment.gov.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech