Koniec plesnivým rohom v byte! Slovák vymyslel praktické a štýlové riešenie

  • Prichádza zima a s ňou aj problém mnohých Slovákov. Ak bývaš v horšie izolovanom či staršom byte alebo dome, možno aj ty bojuješ s vlhkými rohmi stien, ktoré sú dokonalým prostredím pre vznik škodlivej plesne. S vynálezom Drydeco im predídeš nadobro.
collagem
  • Prichádza zima a s ňou aj problém mnohých Slovákov. Ak bývaš v horšie izolovanom či staršom byte alebo dome, možno aj ty bojuješ s vlhkými rohmi stien, ktoré sú dokonalým prostredím pre vznik škodlivej plesne. S vynálezom Drydeco im predídeš nadobro.

Za týmto inovatívnym nápadom stojí Slovák Marek Zvara, ktorý tiež počas zimy bojoval s neustále mokrými rohmi vo svojom byte. „Začal som hľadať riešenie na internete a rôznych fórach. Každé zariadenie, prípravok alebo postup, ktorý sa doteraz odporúčal, však prinášal aj niečo negatívne. Keďže som nebol schopný to akceptovať, rozhodol som sa ísť vlastnou cestou a začal som vymýšľať a konštruovať,“ povedal Marek s tým, že za nápadom nebol žiaden biznis plán.

_1070344b

foto: Marek Zvara

Prvotná fáza vývoja trvala asi tri roky. Marek svoj problém vyriešil a fungovalo to. Rohy boli suché. Život išiel ďalej. „No potom ma rodina a známi nakopli, stále mi opakovali, aká je to účinná vecička, a prečo s tým nerobím niečo viac. Otvoril som oči a zrazu som to videl – veď toľko ľudí má rovnaký problém,“ pokračoval Marek, ktorý sa do projektu okamžite pustil. Oprášil spájkovačku, zabehol do železiarstva, domácich potrieb, zohnal elektroniku, a začal chrliť jeden prototyp za druhým. „Menil sa výkon, uchytenie, hlučnosť, napájanie, celková ergonómia, prebiehalo zdĺhavé testovanie. Boli to skvelé večery…,“ priznal Marek.

img_20160122_204138_elektrikar

foto: Marek Zvara

Po čase však sám na všetko nestačil, pretože potreboval nielen pomoc, ale aj nový pohľad na vec. Oslovil známeho – kreatívca a dizajnéra, ktorého práca sa mu páčila, a tiež niekoľko konštruktérov. Drydeco začalo konečne naberať nové kontúry. Zdalo by sa, že je to len taká zábavka, no opak je pravdou. Marek pôvodne netušil, aké neuveriteľne komplexné a zdĺhavé je nájsť riešenie príčin vzniku mokrých rohov v byte. Ak sa to aj podarí, často je to finančne a konštrukčne nerealizovateľné. Chemické prostriedky riešia až dôsledky, a aj to len dočasne. Drydeco je však inovatívne – lokálnym vysušením už vlhkých stien vzniku plesní priamo predchádza.

drydeco-plesnivy-roh

foto: Marek Zvara

„Rieši dôsledky slabej cirkulácie vzduchu v rohoch miestností. Pomocou ventilácie stojatý vzduch rozpohybuje, čím odstráni kondenzát a zamedzí aj tvorbe typických plesní,“ vysvetlil Marek a dodal, že priamu konkurenciu ich produktu zatiaľ neobjavili. V podobnom riešení vlhkosti v byte však súperí napríklad s odsávačmi vlhkosti. Iným dostupným riešením sú chemické nátery, vetranie, zateplenie budov a podobne.

collagen

foto: Marek Zvara

Produkt nemá v názve „deco“ len tak pre nič za nič. Okrem praktickej funkcie má totiž aj dekoratívnu. Zákazník si môže vybrať z viacero motívov tak, aby ladili s jeho interiérom a nepôsobili rušivo, ale ako dizajnový prvok. Marek do zariadenia navyše pridal LED svetlá, aby mohlo byť využité aj ako ambientné osvetlenie. V budúcnosti pribudne tiež možnosť navrhnúť si vlastný motív.

flower-testrender-14-b_tmavy

foto: Marek Zvara

Dnes má už produkt za sebou testovaciu fázu a začína prvý predaj. Feedback od prvých majiteľov produktu je podľa Mareka skvelý a potvrdzuje, že riešenie funguje. Tím už teraz pracuje na ďalších vylepšeniach – pribudnúť má ovládanie mobilom, svetlo bude mať RGB farby, zlepší sa napájanie z batérií a odľahčí konštrukcia a mnoho ďalšieho. „Rok sme testovali vysúšanie muriva, ktoré bolo navlhnuté kapilaritou zo zeme. Práve dizajnujeme takéto riešenie, už teraz máme klientov, ktorí na výrobok čakajú,“ dodal Marek.

drydeco-airflow-render-01

foto: Marek Zvara

Okrem vlastného projektu Marek Zvara pomáha s marketingom a komunikáciou mladým inovatívnym firmám v startupovom štúdiu Launcher. Venuje sa tiež malej reklamnej agentúre a vo voľnom čase sa rád postaví za fotoaparát.

Zdroj fotografií a titulnej fotografie: Marek Zvara

Najnovšie videá

Trendové videá