Konopná farma v srdci Liptova je na Slovensku unikát. Konope má obrovský potenciál, vraví Tomáš

  • Mladí Slováci založili unikátnu firmu na Slovensku
  • Konopná farma, ktorú môžeš aj navštíviť, sa nachádza v srdci Liptova
  • Mladí Slováci založili unikátnu firmu na Slovensku
  • Konopná farma, ktorú môžeš aj navštíviť, sa nachádza v srdci Liptova

Dvaja mladí Slováci Tomáš Žilla a Lukáš Kubáň založili konopnú farmu na Liptove. Kanabinoidy a konope sú na Slovensku stále tabu. Podľa Tomáša si ľudia tieto dva pojmy okamžite spoja s marihuanou, avšak medzi slovami marihuana a konope siate je obrovský rozdiel. „Konopa siata totiž obsahuje len stopové prvky THC (do 0,2 %) a teda nemá psychoaktívne účinky na organizmus. Avšak obsahuje široké spektrum rôznych terpénov alebo kanabinoidov, ktoré majú priaznivé účinky na ľudský organizmus, napr. CBD, CBG, CBN a pod.,“ tvrdí.

Tomáš spolu so svojimi blízkymi priateľmi dlho premýšľal, čomu sa chcú venovať. Víziou bolo pomôcť prírode, ľuďom a celkovo Slovensku. Zaujímali sa o rôzne bylinky ale Tomáš priznáva, že vyhrala konopa siata.

Má širokospektrálne využitie a jej nutričným hodnotám, kráse a sile sa iná rastlina len ťažko vyrovná. Priaznivo vplýva nie len na životné prostredie, napr. nám vyrába kyslík, no mohla by pomôcť s problémom znižovania populácie včiel, nakoľko sa nepoužíva na našich poliach žiadna chémia. Má veľmi silné blahodarné účinky pre ľudský organizmus i zvieratá. Využívať sa dá aj v potravinárskom priemysle, napr. čaj, olej, ale aj v stavebnom, textilnom i v kozmetike,“ hovorí.

Priznáva, že museli investovať do polí, semien a priestorov. Stavebné práce im nerobili problém, čiže priestory si prerobili na vlastné náklady a ušetrili veľa peňazí. Na začiatku si takmer všetko robili sami.

konopná farma
zdroj: Facebook/Konopna Farma

Farmu môžeš navštíviť 

Konopnú farmu Liptov založili v roku 2019. V tom istom roku zasiali svoje prvé konope, konkrétne odrodu Futura 75. Na začiatku vyrábali čaj a konopnú tinktúru. Majú vlastnú certifikovanú sušiareň, v ktorej sušia celú úrodu.

Sú prvou firmou na Slovensku, ktorá uviedla na trh konopnú tinktúru. Postupne začali pridávať ďalšie produkty ako konopný olej, masť, CBG olej a konopný balzam. Okrem produktov majú certifikované priestory, v ktorých môžu vyrábať potraviny a kozmetiku vo veľkosti 500 metrov štvorcových a tri hektáre ornej pôdy. Ďalším krokom bude certifikovanie nových produktov.

Nachádzajú sa na Liptove a pestovanie prebieha v rôznych lokalitách. V oblastiach, kde sa pestuje konope je zakázané vstupovať nepovolaným osobám okrem pestovateľov. Priestory, v ktorých sa spracúvajú konečné produkty sa nachádzajú v Liptovskom Mikuláši. „Ak by mal niekto z čitateľov alebo zákazníkov záujem, veľmi radi im ukážeme priestory našej farmy a v čase pestovateľskej sezóny aj naše polia,“ hovorí Tomáš.

konopná farma
zdroj: Facebook/Konopna Farma

Stred Slovenska je vhodné miesto na pestovanie

Liptov je veľmi vhodným prostredím pre pestovanie konopy. „Polia máme vo vyššie položených lokalitách, kde je príroda stále silná a krásna a zásah človeka do prírody tu nie je až tak vidieť. Vegetačné obdobie trvá možno o trochu dlhšie a aj sadenie začína trochu neskôr ako v južnejších a teplejších oblastiach, no za tú čistotu a kvalitu prostredia to určite stojí.“

Plánujú sa venovať aj tzv. indoorovému pestovaniu a hydropónii k dosiahnutiu maximálneho efektu. Snažia sa o kvalitu každého výrobku a to tým, že nepoužívajú pri pestovaní žiadne pesticídy ani herbicídy a úrodu zbierajú ručne, aby bola zachovaná celistvosť sušiny.

Proces výroby pri každom výrobku je iný. Začína už pri siatí semienok, teda sejbou, rastom rastlín, následným zberaním a spracovaním. Tomáš zdôraznil, že ak nič nevyklíči, nevedia vyrobiť žiadne výrobky.

konopná farma
zdroj: Facebook/Konopna Farma

Výroba produktov 

Konopnú sušinu zbierajú ručne, z ktorej sa vyrába čaj, tinktúra, masť a ďalšie produkty. „Zber semien nastáva, keď sú dostatočne zrelé a suché. Tie sa zbierajú kombajnom. Slúžia na to špecializované stroje, pretože konope je vysoké a veľmi, veľmi pevné. Semienka sa potom využívajú na výrobu konopného oleja a CBG oleja.“

Tinktúra sa vyrába macerovaním v alkohole. Sušina sa zalieva zriedeným alkoholom, maceruje sa minimálne tri týždne a pravidelne sa kontroluje. Nasleduje filtrácia a napĺňanie do fľaštičiek..

Pri konopnej masti využívajú bambucké maslo, v ktorom sa sušina lúhuje približne štyri dni pri stanovenej teplote každý deň. Keďže je potrebné dosiahnuť maximálnu jemnosť, na konci výrobného procesu ju šľahajú. 

Pestovanie konopnej sušiny trvá cez štyri mesiace. Avšak každá výroba produktov je časovo odlišná. „Čaj nám stačí napríklad nabaliť do príslušných balení a môžeme ho hneď expedovať. Výroba konopného oleja a CBG trvá približne 2 týždne. Tinktúra sa vyrába až 3 týždne a výroba konopnej masti trvá cca 4 až 5 dní,“ dodáva Tomáš.

Slováci sa môžu tešiť, česká značka bude ako prvá na svete predávať zdravotnícke produkty s CBD

Najobľúbenejšie výrobky

Okrem konopného čaju a konopnej tinktúry ponúkajú aj konopný olej lisovaný za studena, CBG olej, konopnú masť a konopný balzam. Počas pandémie sa začali venovať dezinfekčným konopným kvapkám na ruky. Plánujú v blízkej budúcnosti certifikovať CBD ako produkt a CBG na využitie v kozmetike a tzv. microgreens.

My obľubujeme všetky naše produkty. Každý z nich prinesie niečo iné do zdravia a života človeka. Avšak najväčšiu obľubu máme v našom CBG oleji a našej konopnej masti, ktoré patria svojou kvalitou medzi európsku špičku.

konopná farma
zdroj: Facebook/Konopna farma

Ako rozoznať kvalitné výrobky od tých nekvalitných?

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá