Krištaľové krídlo: Nevznikli sme preto, aby sme zarábali. Chceme pritiahnuť viac mladých ľudí

  • Jediné komplexné ocenenie, ktoré sa na Slovensku udeľuje už od roku 1997
  • Minulý rok pribudla k 9 už existujúcim kategóriám jedna nová - Inovácie a startupy
  • Aj takto sa chce Krištáľové krídlo priblížiť mladému divákovi
krištálové kridlo
Laureáti Krištáľového krídla za rok 2018, Krištáľové krídlo
  • Jediné komplexné ocenenie, ktoré sa na Slovensku udeľuje už od roku 1997
  • Minulý rok pribudla k 9 už existujúcim kategóriám jedna nová - Inovácie a startupy
  • Aj takto sa chce Krištáľové krídlo priblížiť mladému divákovi

Veľkí ľudia majú krídla. Povznášajú ich. Krištáľ je symbol čistoty ľudského ducha. Spojenie úspechu a čistoty ducha je práve Krištáľové krídlo – také je vysvetlenie, prečo je Krištáľové krídlo Krištáľovým krídlom a nevolá sa inak.

Za rok 2019 ho budú odovzdávať začiatkom februára a tešiť sa môžeš na v poradí už 23.ročník. Doposiaľ najvýraznejšiu osobnosť Krištáľového krídla, Máriu Vaškovičovú, nahrádza vo funkcii dcéra Katarína. Tá bola šedou eminenciou svojej mamy už niekoľko rokov, pretože pripraviť podujatie spojené s odovzdávaním cien trvá niekoľko mesiacov a mladý vietor zo západu je vždy vítaný. Katarína totiž študovala v Amerike.  

Ako po 22 rokoch zmeníte Krištáľové krídlo?

Paradoxom je, že ja som stála v pozadí Krištáľového krídla už niekoľko rokov a intenzívne som sa mame snažila podsúvať svoje nápady. Chcela som dostať podujatie do povedomia ľudí v mojom veku. Toto je pre mňa kľúčové dodnes. Lavírujem niekde medzi tradičným a moderným. Tým pádom sa v podstate nič vážne nezmení. Mama sa ma stále pýtala na môj názor. Ja som jej stále pripomínala, že mladí ľudia nepoznajú Krištáľové krídlo možno aj preto, že mladí bývajú ocenení resp. nominovaní len zriedkakedy. Potrebujeme sa obklopovať mladými ľuďmi, to je budúcnosť.

zdroj: Mária Vaškovičová spolu s dcérou Katarínou. Foto: Krištáľové krídlo

Zmenila sa soška ocenenia – bolo to z vášho podnetu, alebo ešte z iniciatívy vašej mamy?

Soška sa menila už druhýkrát. Z môjho podnetu to bolo vtedy, tentokrát to bola iniciatíva mamy. Krištáľové krídlo sa prirodzene vyvíja a snaží sa prispôsobiť dobe, tak prečo by sme nevymenili aj cenu? Žiadna zmena, ktorá sa doposiaľ v štruktúre udiala, nebola krokom vedľa.

Vravíte, že Krištáľové krídlo sa vyvíja s dobou. Nie je však veľa mladých ľudí, ktorí ocenenie poznajú, respektívne galavečer sledujú. Mali by?

Myslím si, že mladí budú pozerať Krištáľové krídlo, keď sa s ním budú vedieť stotožniť. Preto zavádzame novinky, ktoré ja osobne považujem za kroky smerom k mladému človeku. Napríklad z podnetu Mareka Šándora vznikla kategória Inovácie a startupy, ktorá sa veľmi prirodzene vyčlenila z kategórie Hospodárstvo.

Nechceme a ani nemôžeme vychádzať za určité mantinely, podujatie si musí držať svoju dôstojnosť, pretože publikum sa vo veľkej miere až tak úplne nemení. Krištáľové krídlo je každoročne vysielané na RTVS a toto by sme si chceli zachovať. Nikdy nebudeme patriť do vysielacej kategórie zábavného vysielania.

Už 5 alebo 6 rokov sa snažím pozitívne vplývať na mladé publikum. Dnes však pozerajú televíziu väčšinou ľudia nad 30 rokov, ak vôbec, preto si nedovolím trúfnuť, prečo by si mali pozrieť práve Krištáľové krídlo.

A neplánujete možno zapojiť nové typy mediálnych nosičov ako napríklad livestream na Facebooku či Instagrame?

Radi by sme, preto veľmi intenzívne komunikujeme s ľuďmi, ktorí majú nové médiá a technológie podchytené.

zdroj: Krištáľové krídlo/StartitUp

Tento rok je v kategórii Populárna hudba nominovaný raper Kali. V roku 2017 získala ocenenie v rovnakej kategórii Celeste Buckingham a minulý rok Roman Patkoló. Hudobné žánre sú jazz a vážna hudba. Ide teda osobnostne aj žánrovo o úplne iné typy ako spevák Kali. Podľa čoho sa hodnotí?

Už asi tri roky existuje popri kategórii Vážna hudba, do ktorej spadá napríklad aj jazz, aj nová kategória s názvom Populárna hudba. Nebolo jednoducho možné spomedzi rôznorodej škály výrazných slovenských interpretov, textárov, tvorcov či hudobníkov vybrať len jedného. V tomto je práca poroty asi najzložitejšia.

Som veľmi rada, že tento rok sa k hudobným žánrom zaradil aj hip hop a rap, pretože je veľmi populárny. Kali je spolu so Simou Martausovou momentálne v slovenských rádiách najhranejším interpretom. Bola by škoda, keby bol výber len jednostranný. Tento rok je nominovaný aj známy textár Vladimír Krausz.

zdroj: Celeste Buckingham sa v roku 2017 stala laureátkou v kategórii Populárna hudba. FOTO: Krištáľové krídlo

Práve cez mladých a známych interpretov sa dostávame bližšie k mladým ľuďom, k mladému publiku, čo považujem za veľmi dôležité. Krištáľové krídlo je jediné celospoločenské ocenenie svojho druhu. Vedci či ľudia z hospodárskej oblasti nie sú vždy vo verejnej sfére známi.

Mám však pocit, že nielen programom, ale aj kategorizačne, idete smerom k mladým. V roku 2012 získal Michal Štencl, spoluzakladateľ spoločnosti Sygic, ocenenie v kategórii Hospodárstvo. Minulý rok vznikla nová kategória Inovácie a startupy. Je medzi tým teda nejaký rozdiel?

Je, preto sa kategória minulý rok definovala inak a vznikli Inovácie a startupy. Je to preto, aby sme dali opäť príležitosť mladým. My sme mali stále v kategórii Hospodárstvo startupistov, ktorí, presne ako hovoríte, ocenenie reálne získavali. Šimon Šicko z Pixel Federation, ale aj Ondrej Vrábel, získal síce ocenenie za filantropiu, no on v skutočnosti vymyslel pinf hry, ktoré boli inovačné a do kategórie Inovácií a startupov by pokojne mohli spadať.

Bol tam tiež aj Štefan Klein, ktorý vymyslel lietajúce auto. Takže takíto ľudia sa neustále v Krištáľovom krídle objavovali, len im chýbala vlastná kategória, vždy boli priradení do nejakej inej.

zdroj: Tomáš Brngál, prvý laureát kategórie Inovácie a startupy. FOTO: Krištáľové krídlo

Sú nejaké špeciálne kritériá na to, aby som sa ja ako redaktorka stala laureátom Krištáľového krídla? Pretože kategória Literatúra a publicistika existuje.

Určite. Návrh na nomináciu môže poslať ktokoľvek. Potom je už na porote, či ten-ktorý novinársky či literárny počin považuje za dostatočne hodnotný, resp. hodný nominácie. Malo by ísť o prelomové dielo, text alebo publikáciu s citeľným dopadom na spoločnosť.

Možnosť finančnej odmeny je niekedy väčším lákadlom prihlásiť sa. Sú laureáti ohodnotení peňažne alebo ide vyslovene o vec prestíže?

Nie, žiadnu finančnú odmenu nedostávajú, nie je to súťaž. Získať toto ocenenie je teda vecou prestíže. Mnohí možno nevedia, že sa oceňuje za konkrétny rok, v ktorom je nominant divákmi nominovaný. Existuje však aj Mimoriadna cena. Tá sa udeľuje za celoživotné dielo a získavajú ju teda, prirodzene, staršie osobnosti.

Čo sa týka tej biznisovej stránky Krištáľového krídla – rok 2017 bol pre vás podľa Finstatu prvým stratovým rokom v histórii. Mali ste väčšie výdaje, alebo bol nízky záujem o tento ročník?

Krištáľové krídlo je predovšetkým filantropický projekt. Už od svojho začiatku je zameraný na oceňovanie najvýznamnejších osobností Slovenska. Z roka na rok si dávame vyššie ciele a ponúkame čo najkvalitnejší a najreprezentatívnejší galavečer. V čo najväčšej miere jediné získané financie od reklamných partnerov investujeme do projektu. Nevznikli sme preto, aby sme predovšetkým zarábali. Primárna je naša myšlienka a jej dôveryhodné prezentovanie verejnosti.

zdroj: Porota najmladšej kategórie Inovácie a startupy. FOTO: Krištáľové krídlo

Bude sa aj tento rok konať Krištáľové krídlo v SND? Kto ho bude moderovať?

Áno, miesto by sme si chceli zachovať. Jeden raz sme ho však zmenili. Bol to 15. ročník a my sme mali pocit, že si zaslúži väčší priestor a väčšiu divácku základňu. V roku 2011 sa teda Krištáľové krídlo konalo v Inchebe. SND si však so sebou nesie presne tú gloriolu, ktorú samotné podujatie potrebuje a aj si ju zaslúži.

Moderovať bude Jarka Hargašová. Nie je do tejto roly obsadená z našej strany prvýkrát, moderovala už niekedy v prvých ročníkoch.

Na Facebooku máte okolo 5,5 tisíc sledovateľov, no konto na Instagrame nemáte aktívne takmer vôbec, nepovažujete ich za podstatné časti komunikácie?

Ustavične hľadám spôsoby, ako sa na sociálnych sieťach rozbehnúť. Keď však reálne nemáš kontent, ktorý mladých zaujme, je zbytočné to siliť. Mám pocit, že celú štruktúru treba v tomto prípade prekopať úplne od základov. Tým, že Krištáľové krídlo vyzerá niekoľko rokov rovnako, nemôžeme urobiť náhly sek. Všetky prípadné zmeny musia prichádzať postupne.

zdroj: Krištáľové krídlo/StartitUp

Mohla by byť takouto zmenou aj prezidentka Zuzana Čaputová a jej záštita nad podujatím? Minulý rok sa o to postaral a ocenenia odovzdával Peter Pellegrini, prečo ste sa tento rok rozhodli pre predsedu vlády a nie práve pre novú prezidentku?

Petra Pellegriniho sme oslovili preto, že ako jeden z mála politikov sa v minulosti na Krištáľovom krídle zúčastňoval. Ústne a písomne vyjadroval úprimné uznanie za našu prácu. Následne sme ho oslovili už ako predsedu NR SR, aby prevzal záštitu. Tá bola prirodzeným pokračovaním predchádzajúcich sympatií a morálnej podpory. Keď sa stal premiérom, opätovne sme ho o záštitu požiadali a on ju veľmi rád prijal. Má zásluhu na tom, že prítomní hostia oceňujú jeho neformálnu a priateľskú komunikáciu počas každého ročníka.

Máme skúsenosti aj s nezáujmom zo strany čelných predstaviteľov, čo nás veľmi mrzí. Určite sa však záštite pani prezidentky nebránime. Kontinuálna spolupráca s premiérom Petrom Pellegrinim bola dohodnutá už počas 22.ročníka a je prirodzeným pokračovaním predošlých ročníkov. Považujeme za nediplomatické a nelojálne od nej odstúpiť.

 

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá