Kryptomeny odhalili svoju Achillovu pätu. A nie je len jedna

Bitcoin
Unsplash/André François McKenzie

Autor komentáru je generálny riaditeľ a väčšinový akcionár poradenskej spoločnosti SOPHISTIC Pro finance.

Na úvod napíšem tri fakty: 

  1. Cena bitcoinu sa neustále prepadá. Jeho hodnota sa dostala pod kritickú hranicu 20-tisíc dolárov a v súčasnosti sa obchoduje na najnižších úrovniach od konca roku 2020.
  2. Cena elektrickej energie aj naďalej stúpa.
  3. Inflácia rastie na celom svete. A reálne treba byť pripravený na to, že rast cien potrvá niekoľko rokov. 

Prečo upozorňujem práve na tieto aspekty? Lebo sú to najmä ony, ktoré môžu rozhodnúť o budúcnosti kryptomien. 

Svoje tvrdenie postupne vysvetlím v nadchádzajúcich riadkoch. Decentralizovanú menu, ktorá nemá vlastníka a nik ju neriadi, si môžete buď kúpiť, alebo ju vyťažiť a následne predať. V druhom prípade záujemca o menu poskytne kapacitu svojho počítača na riešenie zložitých matematických úloh, aby mu postupne, na základe matematického vzorca, boli pripisované bitcoiny.

Ide o veľmi náročný proces nielen na IT vybavenie, ale aj energetické zdroje, ktorý ťažiari ešte donedávna s vidinou podstupovali. Chyba v tomto – na prvý pohľad premyslenom – systéme totiž nastane vtedy, keď o vyťaženú menu prestane byť záujem (čo sa dnes aj deje).

Dôsledkom toho hodnota kryptomeny na trhu klesá, no zároveň cena elektrickej energie potrebná pre jej získanie stúpa. V praxi to môže znamenať, že ťažiari už prestávajú byť motivovaní ťažiť kryptomeny, čo sa automaticky podpíše aj na zníženom výkone celej siete. 

Argument, že ide o dočasný problém, neobstojí, práve naopak. Vojnový konflikt na Ukrajine spojený s reštriktívnymi opatreniami EÚ voči Rusku majú výrazný vplyv na cenu komodít i energií, čo sa okamžite premieta aj do ceny elektrickej energie.

Keď si uvážime, akú obrovskú spotrebu elektrickej energie má samotné ťaženie kryptomien, je nutné zodpovedať si otázku: „Aké percento elektrickej energie celej Únie tvorí ťažba kryptomien, keď len na bitcoin ročne spotrebujeme takmer 70 terawatthodín?“ Na ilustráciu, ide o porovnateľné množstvo elektriny, aké spotrebuje celá Česká republika. 

Na jednej strane vidíme, ako svet bojuje s rastúcou infláciou, ktorú ťahajú nahor aj ceny energií, no a na strane druhej sa na ťažbu kryptomien ročne spotrebuje kvantum elektrickej energie.

Preto sa pýtam – môžu politici v boji s rastúcou infláciou pozastaviť aj ťažbu kryptomien ako jedného z výrazných atribútov ťahajúceho cenu energií nahor? Pokiaľ sa niekto nazdáva, že k takémuto kroku nikdy nedôjde – vie mi to aj garantovať? 

Aj keď si uvedomujem, že pozastaviť ťažbu kryptomien je silná úvaha, chcem ňou povedať predovšetkým to, že mať majetok uložený v kryptomenách, ktoré môže zo dňa na deň zničiť politické rozhodnutie, je extrémne rizikové. A vlastne aj mimoriadne hlúpe. 

Avšak, keď aj k politickému zákazu ťažby kryptomien nedôjde, dnes už vieme, že kryptomeny majú svoju Achillovu pätu. A nielen jednu, ale rovno štyri. Zhrniem ich: vysoká cena elektrickej energie, vysoká spotreba elektrickej energie potrebnej na vyťaženie kryptomeny, vysoká inflácia, no zároveň klesajúca hodnota bitcoinu a spol. na trhu.

Toto všetko môže byť pre kryptomeny fatálne, ak nezmenia energetickú náročnosť. Áno, dokázali by to, avšak iba vtedy, ak by prešli z konceptu Proof of Work na Proof of Stake. K tomu však s najväčšou pravdepodobnosťou nedôjde, aby sa nevytratila filozofia decentralizácie. 

Financiám a investíciám sa venujem už vyše 20 rokov a dovolím si tvrdiť, že im rozumiem. Na rozdiel od väčšiny novodobých investorov do kryptomien totiž mám to, čo im chýba – dlhoročné výsledky.

Poznám princípy investovania a v rozumnej miere som ochotný aj riskovať, avšak, kryptomeny sú pre mňa no-go zóna. Obávam sa o budúcnosť aktíva, kde takmer na dennej báze dochádza k prepadu jeho hodnoty a ktorého existencia je závislá na elektrickej energii či politických rozhodnutiach. 

Text nie je autorským článkom Startitup. Vyjadruje názory autora, ktoré nereprezentujú názory redakcie.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá