Kuffa chce „zrušiť“ Malú Fatru, Taraba o žiadnych rokovaniach nevie. Ochranári mienia park zachovať

  • Tajomník ministerstva ŽP Filip Kuffa avizoval zrušenie NP Malá Fatra
  • Šéf envirorezortu Taraba vraj o zmene nerokoval
  • Ochranári pred zmenou varujú
kuffa fatra
TASR/Jaroslav Novák, Daniel Stehlík
  • Tajomník ministerstva ŽP Filip Kuffa avizoval zrušenie NP Malá Fatra
  • Šéf envirorezortu Taraba vraj o zmene nerokoval
  • Ochranári pred zmenou varujú

Ako včera informoval Denník N, Štátny tajomník ministerstva životného prostredia Filip Kuffa a minister pôdohospodárstva Richard Takáč oznámili zámer zrušiť Národný park Malá Fatra a nahradiť ho prírodným parkom, v ktorom platí nižší stupeň ochrany.

Uviesť to mali na podujatí „Dni zeleného lesa“ neštátnych vlastníkov v obci Belá pri Žiline. Celá udalosť sa však zamotáva. Ako totiž informuje TASR, žiadne rokovanie o preklasifikovaní Národného parku Malá Fatra na prírodný park na ministerstve životného prostredia nebolo.

Šéf envirorezortu Tomáš Taraba (nominant SNS) to uviedol v súvislosti s výrokom štátneho tajomníka rezortu životného prostredia Filipa Kuffu. „Neviem, v akom kontexte to zaznelo. Realita je taká, že Malá Fatra nespĺňa základné štandardy národného parku,“ skonštatoval Taraba.

Ako pre Startitup ozrejmilo tlačové oddelenie Ministerstva životného prostredia, „zámer ministerstva je, aby prebehla zonácia a delimitácia lesov podľa plánov“. „Až potom môžeme otvoriť túto otázku,“ uviedlo oddelenie.

Iniciatíva pochádza zvonka

Podľa envirorezortu pochádza iniciatíva vyhlásiť Malú Fatru za prírodný park priamo od ľudí z vidieka. „Práve Národný park Malá Fatra je špecifický v tom, že väčšina územia je vo vlastníctve neštátnych vlastníkov, teda miestneho obyvateľstva. Práve ich požiadavky a potreby boli v minulosti prehliadané,“ napísal rezort.

Minister životného prostredia Tomáš Taraba podľa tlačového oddelenia udelil poverenie monitorovať situáciu v národných parkoch, kde prebieha proces zonácie, a identifikovať najabsurdnejšie situácie štátnemu tajomníkovi Filipovi Kuffovi.

taraba
zdroj: TASR/Martin Baumann

Ministerstvo plánuje do marca zosumarizovať najväčšie výhrady a racionálne ich vyhodnotí. Ministerstvo zároveň zdôrazňuje, že nemá záujem o znižovanie stupňa ochrany v národných parkoch, najmä nie v ich jadrovej, najprísnejšie chránenej zóne.

„Zmeny však môžu nastať v okrajových častiach ochranných pásiem. Cieľom je, aby proces zonácií prebehol v súzvuku s čo najširšou obcou a neboli pri tom ignorovaní ľudia, ktorí v dotknutých územiach žijú,“ uzatvoril rezort.

Svoje stanovisko nám poskytol aj rezort pôdohospodárstva. V ňom tvrdia, že „nie je pravda, že by sa minister pôdohospodárstva Richard Takáč k tejto téme na Dňoch zeleného lesa vyjadroval. Zatiaľ sa o tomto zámere nerokovalo ani medzi rezortom pôdohospodárstva a ministerstvom životného prostredia a nebolo to ani témou na zasadnutí vlády.“

Správa parku nesúhlasí

Voči plánom avizovaným Kuffom a Takáčom sa už stihla ohradiť Správa NP Malá Fatra. Krivánska časť Malej Fatry je podľa ochranárov výnimočné územie z európskeho i národného hľadiska a plne zodpovedá definícii národného parku (NP).

Prekategorizovanie na prírodný park by mohlo podľa nich ohroziť nielen prírodné hodnoty územia Krivánskej Fatry, ale aj jeho atraktivitu z hľadiska cestovného ruchu.

Ochranári argumentujú, že ide o posledné západne položené územie divokej prírody Karpát s pôvodnými a relatívne dobre zachovalými ekosystémami.

„Je to územie s mimoriadnou pestrosťou geologických a klimatických pomerov. To spolu s vertikálnou členitosťou prispelo k tomu, že sa tu na pomerne malej ploche vytvorila veľká rozmanitosť rastlinných a živočíšnych spoločenstiev,“ priblížila riaditeľka Správy NP Malá Fatra Gabriela Kalašová.

Prírodné parky majú podľa ochranárov svoju tradíciu najmä v západnej Európe. Vyhlasujú sa predovšetkým na regionálnej úrovni, ak región pokladá územie za vzácne a atraktívne, napríklad pre rekreáciu.

„Podľa aktuálneho znenia zákona o ochrane prírody a krajiny nemá prírodný park ani svoju správu, čiže nie je celkom jasné, kto bude zabezpečovať úlohy na úseku ochrany prírody a krajiny,“ dodala Kalašová.

Zdroje: TASR, Tlačové oddelenie MŽP, Denník N

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá