KVÍZ: Prečo Slováci pália vatry a čo sú dožinky? Otestuj sa, či poznáš slovenské tradície

  • Aj keď sa ti môže zdať, že sa slovenské tradície a zvyky vytratili, sú neodlučiteľnou súčasťou Slovenska
  • Naša krajina ukrýva množstvo rôznorodých tradícií, mnohí ich však poznajú len z počutia
  • Poznáš ľudové motívy našich regiónov?
ludové motívy
Facebook/Slovakfolklore
  • Aj keď sa ti môže zdať, že sa slovenské tradície a zvyky vytratili, sú neodlučiteľnou súčasťou Slovenska
  • Naša krajina ukrýva množstvo rôznorodých tradícií, mnohí ich však poznajú len z počutia
  • Poznáš ľudové motívy našich regiónov?

Slovenské ľudové tradície sú neoddeliteľnou súčasťou histórie a identity Slovenska. Tieto tradičné hodnoty, zvyky a praktiky sa v priebehu stáročí prenášali z generácie na generáciu a dodnes hlboko ovplyvňujú život a kultúru tohto národa. 

Mnohé z tradícií sú veselé či kreatívne, majú však aj symbolický charakter. Samotné tradície sa však dnes mnohokrát región od regiónu odlišujú, no ich iskra nás spája naprieč celým Slovenskom. Otestuj sa, ako sa v slovenských ľudových tradíciách vyznáš ty.

Ako sa volá slovenská dedina, kde nájdeme jedinečné maľované domy, na ktorých sa nachádzajú ornamenty maľované vápnom alebo hlineným kalom?

cicmany Zdroj: Pixabay
Správne! Nesprávne!

Slovenská obec, ktorá sa nachádza na obrázku, sa nazýva Čičmany. Patrí medzi najznámejšie obce na Slovensku, v roku 1977 bola dolná časť Čičmian vyhlásená za pamiatkovú rezerváciu ľudovej architektúry. Dôvodom sú ľudové tradície obce a najmä pôvodné drevenice s čičmianskymi ornamentami. Výzdoba dreveníc má údajne korene vo funkčnej ochrane dreva vápenným náterom pred nepriaznivými prírodnými vplyvmi.

Dôvodom sú ľudové tradície obce a najmä pôvodné drevenice s čičmianskymi ornamentami. Výzdoba dreveníc má údajne korene vo funkčnej ochrane dreva vápenným náterom pred nepriaznivými prírodnými vplyvmi.

V obci Čičmany si ľudia ctia tradičné hodnoty aj zvyky a často organizujú folklórne festivaly či podujatia, aby udržali svoju kultúru nažive. Poukázať na tradičné hodnoty a slovenské zvyky sa snaží aj slovenská značka Tatratea, ktorá na trh prišla s limitovanou edíciou, kde sa možno už čoskoro ukážu aj čičmianske vzory.

Tatratea dlhodobo spája tradície, modernú chuť a štýl. Ako prvý vzor novej limitovanej edície sa značka inšpirovala keramikou z Pozdišoviec.

poloniny

Zdroj: TATRATEA

V ktorom období sú fašiangy? Fašiangový sprievod sa každoročne koná aj v Čičmanoch.

fasiangy Zdroj: Slovakia.travel
Správne! Nesprávne!

Fašiangy sú obdobím, ktoré sa začína 7. januára, deň po Troch kráľoch, a končí sa Popolcovou stredou. Fašiangy symbolizujú, že nastáva 40-dňový pôst pred Veľkou nocou, ktorý sa v minulosti bral veľmi vážne.

Počas fašiangov sa v mnohých kultúrach a regiónoch konajú rôzne oslavy, ktoré zahŕňajú masky, karnevalové sprievody, hudbu, tance a tradičné jedlá. Základom fašiangového sprievodu sú masky. Čím bola maska strašidelnejšia, tým mala väčšiu moc a ľudia verili, že démoni a zlí duchovia sa vyplašia a nebudú ich obťažovať.

Ešte doteraz sú na Slovensku regióny, kde sa tieto fašiangové sprievody konajú. Napríklad v Čičmanoch po obci chodí s fašiangovým sprievodom aj maska turoňa, ktorá predstavuje hlavu vola s rohami a veľkým jazykom. Názov masky je odvodený od vyhynutého zvieraťa tura, ktorý je v tradičnej kultúre symbolom sily a plodnosti.

Ktorá obec neďaleko Michaloviec je spájaná s tradičným hrnčiarskym remeslom?

hrnciarstvo Zdroj: Unsplash
Správne! Nesprávne!

Na východnom Slovensku sa nachádza obec, kde má hrnčiarstvo až 600-ročnú tradíciu. Ide o obec Pozdišovce, ktorá leží na Ondavskej vrchovine. Práve hlina z tejto vrchoviny slúžila na výrobu pozdišovskej keramiky.

Pozdišovská keramika poukazuje na tradíciu spracovania hliny a ručného točenia výrobkov. Svojím nadčasovým a jedinečným dizajnom je preslávená takmer na celom svete.

Umenie hrnčiarov z Pozdišoviec vyzdvihuje aj nová edícia fliaš Tatratea, ktorá je inšpirovaná keramikou z Pozdišoviec. Bohatá keramická história regiónu sa odráža v každom vzore na fľaši. Dizajn fľaše vytvoril Brian Males, ktorý stojí za niekoľkými úspešnými projektami značky Tatratea.

poloniny

Zdroj: TATRATEA

Z akého regiónu pochádzajú kroje na obrázku?

folklor Zdroj: Folklór v regiónoch
Správne! Nesprávne!

Kroje na obrázku pochádzajú z Horného Zemplína. Zemplínske kroje sú obvykle veľmi farebné a zdobené. Dominujú rôzne odtiene modrej, červenej, zelenej a žltej farby. Tieto farby sú často kombinované do výrazných vzorov a zdobení na odevoch.

Zemplínske kroje sú známe svojimi detailnými výšivkami a nášivkami. Výšivky sú často geometrického charakteru a zdobia rukávy, golier a spodnú časť šiat.

Zemplín žije folklórom a ľudovými tradíciami. Nezanevrelo sa tu ani na remeselníctvo. Napríklad na Dolnom Zemplíne sa nachádza obec Pozdišovce, ktorá je po niekoľko storočí spájaná s tradičným hrnčiarskym remeslom. Pozdišovskou keramikou sa inšpiroval aj Tatratea 52 % Original v novej limitovanej edícii.

Kroj na obrázku je inšpirovaný…

kroj Zdroj: TASR/Oliver Ondráš
Správne! Nesprávne!

Kroj na obrázku je inšpirovaný goralským vzorom. Goralský kroj patrí medzi najvýraznejšie slovenské kroje. Nosený je najmä v okolí Oravy, Zamaguria až po Ždiar, Lendak, Červený kláštor.

Je navrhnutý tak, aby vyhovoval prírodným podmienkam a aktivitám v horských oblastiach. Ide o ručnú prácu a nosí sa na tradičných slávnostiach, svadbách a iných kultúrnych podujatiach.

Goralské kroje boli zaradené aj na zoznam nehmotného kultúrneho dedičstva UNESCO. Napriek tomu, že goralský kroj prešiel modernizáciou, stále v sebe udržuje tradičné hodnoty a kultúru goralského ľudu. Je považovaný za jeden z najkrajších tradičných krojov v Európe.

Gorali na klobúkoch nosili orlie pierko. Čo to znamenalo?

Správne! Nesprávne!

Gorali sú známi svojimi výraznými tradičnými odevmi. Muži nosia charakteristické goralčeky, čižmy a kožušinové čiapky, zatiaľ čo ženy majú farebné šaty s výšivkami.

Najcharakteristickejším znakom mužského kroja je však kaňak – klobúk (kapeľus), ktorý je zdobený mušľami a orlím pierkom. Orlie pierko je symbolom slobody.

Mušle na klobúku sú naopak symbolom cesty Gorala, ktorý ako pltník splavil rieku Dunajec až do Baltského mora. Z Baltského mora si na pamiatku zobral jednu mušľu a tú si pripol na klobúk.

gorali

Zdroj: TASR/Oliver Ondráš

Z akého mesta pochádzajú tieto vzory?

vzory Zdroj: Facebook/Petra Toth
Správne! Nesprávne!

Modranská majolika je tradičný slovenský druh keramiky, ktorý je výrazný svojou krásnou modrou dekoráciou na bielom podklade. Tento druh keramiky siaha až do 17. storočia.

Vyrába sa ručne a hlavnými prvkami sú krásne modré vzory, ktoré sú aplikované na hlinené nádoby, taniere, misy a iné predmety. Motívy na týchto dielach majú často prírodnú tematiku, ako sú kvety, listy, vtáky a iné vzory inšpirované okolitou krajinou.

Modranská majolika sa stala symbolom slovenskej ľudovej kultúry. Je dôležitou súčasťou slovenského umeleckého dedičstva. Modranský vzor bude súčasťou aj novej limitovanej edície produktov Tatratea, ktorá symbolizuje slovenskú ľudovú kultúru.

poloniny

Zdroj: TATRATEA

Čo symbolizujú Jánske ohne?

janskeohne Zdroj: SNM - Múzeum slovenskej dediny
Správne! Nesprávne!

Jánske ohne, známe aj ako svätojánske ohne, sú tradičnými sviatkami, ktoré sa oslavujú v noci z 23. na 24. júna na deň svätého Jána Krstiteľa. Sú symbolom príchodu leta a slnovratu.

Ústredným prvkom osláv sú ohniská, okolo ktorých sa ľudia zhromažďujú. Jánske ohne symbolizujú očistu a obnovu, oheň má zničiť negatívne sily.

Počas Jánskych ohňov sa ľudia na celom Slovensku, vrátane Modry a okolitých miest, stretávajú pri vatre a oslavujú letný slnovrat.

V ktorom meste vznikol vzor, ktorý sa nachádza na kroji na obrázku?

krojevzor Zdroj: Facebook/Detvianske ľudové umenie Iveta Smileková
Správne! Nesprávne!

Vzor, ktorý sa nachádza na kroji na obrázku, pochádza z Detvy. Ľudový kroj je pýchou Detvanov. Je originálny a bohato zdobený, ešte dnes ho vlastní veľa miestnych obyvateľov.

Mužský kroj má krátku košeľu do pol hrude, nemá obdobu medzi krojmi iných regiónov. Ženský detviansky kroj pozostáva až zo siedmich častí a je bohato zdobený výšivkou.

Ku kultúrnemu dedičstvu Detvy patrí obdivuhodný folklór a prejavy tradičnej ľudovej kultúry.

Čo sú to dožinky?

dozinky Zdroj: FSP Detva
Správne! Nesprávne!

Dožinky síce so žatvou úzko súvisia, no oslavujú jej koniec, nie začiatok. Ide predovšetkým o roľnícku oslavu, ktorú sprevádza napríklad zvážanie posledného snopu z poľa. Dožinkové slávnosti sú plné hudby a tanca.

Na Slovensku sa dožinky oslavovali od nepamäti. Ich pôvodné rituály siahajú až do pohanských čias. O predkresťanských oslavách dožinkových slávností existujú dokonca písomné záznamy, a to najmä z prostredia Polabských Slovanov z 12. storočia.

Pôvodne boli dožinkové slávnosti záležitosťou iba jednej rodiny alebo jedného panstva. Od 19. storočia sa však začali organizovať obecné dožinkové slávnosti, ktoré sprevádzali ľudové zábavy, tance, divadlá a iné aktivity. Tieto slávnosti rovnako prebiehali aj v Detve.

KVÍZ: Otestuj sa, či si skutočný Slovák. Poznáš ľudové motívy našich regiónov?

Ako dobre poznáš slovenské tradície?

Nie je to zlé, ale máš sa čo ešte učiť. Na slovenské tradície by sme nemali zabúdať, aj keď ich moderná doba postupne vytláča. Slovenské tradície sú vo svete také výnimočné, že sa nimi inšpirujú mnohí - napríklad značka Tatratea ich umiestnila na limitovanú edíciu folklórnych fliaš.

Fľaša TATRATEA 52 % ORIGINAL predstavila dizajn inšpirovaný keramikou z Pozdišoviec. Jej cieľom je poukázať, ako umenie a tradície môžu pretrvať cez generácie.

Dizajn fľaše vytvoril Brian Males, ktorý stojí za niekoľkými úspešnými projektami značky. V nasledujúcich rokoch má však značka pripravené aj ďalšie limitované edície, ktorých dizajn bude inšpirovaný rozmanitosťou regiónov Slovenska.

Každá fľaša bude unikátnou cestou do srdca krajiny, odzrkadľujúcou jej špecifický pôvab a kultúru kútov nášho krásneho Slovenska. Pozrieť si limitovanú edíciu →

gorali

Zdroj: TATRATEA

Ako dobre poznáš slovenské tradície?

Si skutočný Slovák, ľudové tradície sú ti veľmi blízke. Uvedomuješ si, že na slovenské tradície by sme nemali zabúdať, aj keď ich moderná doba postupne vytláča.

Slovenské tradície sú vo svete také výnimočné, že sa nimi inšpirujú mnohí - napríklad značka Tatratea ich umiestnila na limitovanú edíciu folklórnych fliaš.

Fľaša TATRATEA 52 % ORIGINAL predstavila dizajn inšpirovaný keramikou z Pozdišoviec. Jej cieľom je poukázať, ako umenie a tradície môžu pretrvať cez generácie.

Dizajn fľaše vytvoril Brian Males, ktorý stojí za niekoľkými úspešnými projektami značky. V nasledujúcich rokoch má však značka pripravené aj ďalšie limitované edície, ktorých dizajn bude inšpirovaný rozmanitosťou regiónov Slovenska.

Každá fľaša bude unikátnou cestou do srdca krajiny, odzrkadľujúcou jej špecifický pôvab a kultúru kútov nášho krásneho Slovenska. Pozrieť si limitovanú edíciu →

gorali

Zdroj: TATRATEA

Slováci žijú folklórom

Slováci žijú tradíciami, folklórom a zvykmi, ktoré sprevádzajú krajinu od nepamäti. Dokazuje to aj instagramový prieskum Startitup, ktorý ukázal, že tradície sú súčasťou života až 65 % ľudí.

Na slovenské tradície Slováci myslia najmä počas Veľkej noci a Vianoc, kedy dodržiavanie zvykov či tradícií môžeme vidieť v kuchyni. V mnohých obciach či mestách nezanevreli ani na fašiangy, dožinky či oslavu Jánskych ohňov.

Pre veľkú časť Slovákov je neoddeliteľnou súčasťou života folklór a ľudové piesne, ktoré ľudia poznajú aj v zahraničí, Slovenský folklór je známy napríklad aj v Južnej Amerike, a to vďaka popradskému súboru Vagonár, ktorý sa stal Majstrom sveta pre rok 2023, uvádza RTVS. Slovenskí folkloristi na pódiu predstavili naše tradície v konkurencii súborov z Bolívie, Paraguaja, Chile či Botswany.

Add a heading (13)

Tradičné remeslá sú stále v kurze

Slováci nezabúdajú ani na tradičné remeslá. K najpopulárnejším patria výroba keramiky, tkáčstvo, rezba a výroba tradičných drevených hračiek.

Na tradičné hodnoty dlhodobo poukazuje aj lovebrand Tatratea, ktorý pred pár rokmi sprostredkoval tradície mladým ľuďom cez známych slovenských influencerov, ktorí spolu s rôznymi folklórnymi zoskupeniami absolvovali pomaly vymierajúce zvyky a obyčaje.

Dnes na slovenské tradície poukazuje limitovanou edíciou fliaš Pozdišovce. Fľaša v sebe nesie príbeh minulosti a krásu tradícií. Do budúcna značka pripravuje ďalšie limitované edície, ktorých dizajn bude inšpirovaný rozmanitosťou regiónov Slovenska.

Každá fľaša bude unikátnou cestou do srdca krajiny, odzrkadľujúcou jej špecifický pôvab a kultúru kútov nášho krásneho Slovenska,“ uvádza XX (DOPLNIŤ MENO). 

Untitled design – 2023-09-27T105002.682
zdroj: Tatratea - Limitovaná edícia Pozdišovce je prvým krokom Tatratea do sveta našich unikátnych regionálnych inšpirácií.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá