Kysucká obec čelí útoku hoaxerov. Starostka ubytovala Ukrajinky, dezinformátori hovoria o černochoch

  • V dôsledku vojny na Ukrajine muselo svoje domovy opustiť mnoho ľudí
  • Veľa z nich prišlo na Slovensko, čoho sa ihneď chytili dezinformátori
utečenci, povina
Facebook/Lucia Alena Dudeková TASR/AP
  • V dôsledku vojny na Ukrajine muselo svoje domovy opustiť mnoho ľudí
  • Veľa z nich prišlo na Slovensko, čoho sa ihneď chytili dezinformátori

Viaceré konšpiračné média sa konfliktu na Ukrajine chytili takmer ihneď. Sociálne siete sú aj dnes zaplavené rôznymi hoaxami a dezinformáciami, ktoré tieto médiá šíria. Už niekoľko dní sa hovorí napríklad o tom, že Kysuce zaplavili imigranti tmavšej pleti. Tí majú byť ubytovaní konkrétne v obci Povina.

Túto informáciu mal prvotne zdieľať web, ktorý dala starostka obce Alena Dudeková zablokovať. „Môj status o zbierke som stiahla, keďže už bola zbierka neaktuálna. Pretože kým to bolo dostupné, ľudia nám stále nosili obliečky a už sme toho mali dosť,“ povedala pre Startitup. Dodáva, že po tom, čo portál zablokovala, dezinformácie začal šíriť podobný web.

„To už som volala právnikovi, v zmysle trestného zákona sa naplnila podstata porušenia § 373 Ohováranie, § 361 Šírenie poplašnej správy, § 337 Podnecovanie,“ hovorí.

Situácia je pokojná

Ako uvádza agentúra SITA, k 30. marcu prešlo slovenskými hraničnými prechodmi viac ako 286-tisíc osôb a viac ako 57-tisíc ich na Slovensku požiadalo o dočasné útočisko. Títo ľudia však neostávajú len na východnom Slovensku.

Niekoľko ich prišlo aj do obce Povina. Podľa Dudekovej priviezol okresný úrad v piatok 15. marca 26 ľudí. Konkrétne išlo o 11 matiek a 15 detí. 

„V sobotu odišla prvá časť, v nedeľu ďalšia časť a v pondelok poobede sme už nemali ani jedného odídenca,“ vysvetľuje starostka obce s tým, že v súčasnosti je Urbársky dom prázdny, obliečky sa perú a priestory dezinfikujú.

Starostky sme sa tiež opýtali, ako na utečencov reagujú obyvatelia obce. Hovorí, že niektorí sú rozladení, no je nutné, aby pochopili, že títo ľudia utekajú pred vojnou. „My im poskytujeme len núdzové ubytovanie na maximálne 10 dní, podpísaný je aj príkaz z Okresného úradu. Sú povinnosti, ktoré si obec vo vzťahu k štátu musí plniť a občania o tom nerozhodujú,“ konštatuje.  

Upozorňuje však na to, že za celý čas nedošlo k žiadnemu konfliktu. Podľa jej slov sa občania báli, že utečenci urobia v obci neporiadok, čo sa však nestalo. „Boli vykonávané aj hliadky policajným zborom SR a kriminálnou políciou,“ dodáva.

Dudeková sa vyjadrila aj k tvrdeniam dezinformačných portálov. Tie písali, že medzi utečencami sú černosi a muži, ktorí by mali bojovať vo vojne.

Medzi ľuďmi, ktorí prišli do obce Povina, nebol ani jeden černoch a ani jeden muž. „Je to hoax,“ hovorí. Potvrdiť to môže aj prednostka okresného úradu a pracovníci civilnej ochrany, ktorí videli príchod autobusu.

„Je mi smutno z toho, že v ťažkej dobe, keď si ľudia majú pomáhať, sa spoločnosť šírením hoaxov rozdeľuje a napätie eskaluje,“ krúti hlavou Dudeková a ďakujem všetkým ľuďom, ktorí sa zapojili do zbierky. „Bez nich by sme to tak rýchlo nevedeli zorganizovať,“ dodáva.

Zdroj: SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá