Loď ako zo sci-fi filmu: Plávajúci štadión by vyriešil obrovský problém svetového futbalu

  • Už dávno neplatí, že lode a rôzne plavidlá musia byť strohé a nudné
  • Tento návrh projektu ťa však dostane
lod, jachta
Z architektonického hľadiska sú tvary štadiónu inšpirované biomofrizmom. Ponášať by sa mal na koralové útesy, kostry veľrýb a organizmy, ktoré sú rajom biodiverzity, Vincent Callebaut Architectures
  • Už dávno neplatí, že lode a rôzne plavidlá musia byť strohé a nudné
  • Tento návrh projektu ťa však dostane

Už dávno neplatí, že lode a rôzne plavidlá musia byť strohé a nudné. Na svete existuje v súčasnosti mnoho takých, pri ktorých sa ľudia chytajú za hlavu a nevedia sa rozhodnúť, či ide o vrchol luxusu alebo vrchol gýču.

Hoci ide iba o návrh, do tejto skupiny sa najnovšie dostalo plavidlo s názvom OCEANIUMS. Ako informuje The Mind Circle, ide o návrh projektu z dielne Vincent Callebaut Architectures. Je to biometrická generácia plávajúcich a udržateľných štadiónov. 

Myšlienka projektu je jednoduchá. Má ísť o náhradu štadiónov na olympijské hry alebo svetové poháre, ktoré krajiny budujú pre každý ročník samostatne.

Pri výstavbe týchto štadiónov sa pracuje s obrovským množstvom stavebného materiálu a nie je tajomstvom, že stavbári často pracujú v neľudských podmienkach. 

Návrhy plávajúcich štadiónov budúcnosti

Architekti tak navrhujú kultúrne a športové centrá na mori. Polovičná loď a polovičný štadión by sa plavili vďaka obnoviteľným energiám, ktoré využívajú slnečné žiarenie a silu prevládajúcich vetrov a studených morských prúdov.

Podľa tohto konceptu to už nebudú priaznivci, ktorí navštevujú zastaralé štadióny, ale udržateľné a moderné štadióny, ktoré chodia za milovníkmi športu.

lod, jachta
zdroj: Vincent Callebaut Architectures

Tieto štadióny oceánov by mohli byť vyrobené z biozdrojov a recyklovaných materiálov, pričom by išlo najmä o drevo, recyklovaný hliník, zelené riasy a plastový odpad. Práve plastový odpad by sa stal novým stavebným materiálom, ktorý by prepájal 3D tlačiarne a ľudsky riadený procesor umelej inteligencie.

Z architektonického hľadiska sú tvary štadiónu inšpirované biomofrizmom. Ponášať by sa mal na koralové útesy, kostry veľrýb a organizmy, ktoré sú rajom biodiverzity. Zaujímavosťou je aj hospodárstvo plavidla, ktoré počíta s premenou odpadu a znečistenia na nové zdroje.

lod, jachta
zdroj: Vincent Callebaut Architectures

Unikátov je viac

V minulosti sme ťa informovali aj o projekte z dielne talianskeho dizajnového štúdia Lazzarini. Ako uvádza Luxury Launches, štúdio sa môže pochváliť niečím, čo svet ešte nevidel. Jachta za 5 miliárd dolárov má takú veľkú kapacitu, že by sa do nej pokojne mohli presťahovať niektoré slovenské mestá. Tiež disponuje vecami, ktoré v mnohých mestách chýbajú.

Luxusné plavidlo má tvar korytnačky a je považované za plávajúce mesto. Koncept Pangeos prekračuje všetky normy a hranice a prináša niečo úplne nové. Pangeos má dĺžku takmer 550 metrov, vďaka čomu sa môže hrdiť priestrannými interiérmi. Zaujímavosťou je aj to, že do tohto plávajúceho mesta sa dá dostať inými plavidlami vrátane jácht. 

„Mamutie obydlie“, ako plavidlo nazývajú jeho tvorcovia, dokáže poskytnúť domov až 60 000 ľuďom. Tí si môžu zvoliť ubytovanie v rezortoch, v apartmánoch alebo v luxusných vilách. To, čo návštevníci jachty uvítajú, je bez pochýb strešná záhrada s dych berúcimi výhľadmi. Voľný čas môžu hostia tráviť v plážovom klube alebo v nákupnom centre. Samozrejmosťou sú bary a iné podniky.

Jediný problém, ktorý môže nastať, je nedostatok lodeníc dostatočnej veľkosti. Dizajnéri však mysleli na všetko a v prípade, že sa koncept premení na skutočnosť, štartovať bude z lodenice v Saudskej Arábii, ktorá má dostatočnú rozlohu. Následne sa bude Pangeos presúvať po celom svete. 

Dizajnérske štúdio, ktoré má dokonca labuť aj v logu, predstavilo koncept megalomanskej jachty, ktorej hodnota by sa pohybovala okolo 500 miliónov eur. Superjachta Avanguardia, ktorej názov je naozaj príznačný, keďže pôsobí fakt avantgardne, svojimi ladnými krivkami a prepracovanými detailmi skutočne pripomína labuť, ktorá pláva na vode.

Zdroje: The Mind Circle, Luxury Launches, Forbes, SIU

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá