Lucia Chocholáčková zobrazuje slovenskú architektúru jedinečným spôsobom. Bežne sa s ním nestretneš

  • Luciina kreatívna tvorba zobrazuje skrytú atmosféru budov a ulíc na Slovensku. Jej diela sa pritom predávajú po celom svete.
lucia
facebook.com/lucia chocholackova
  • Luciina kreatívna tvorba zobrazuje skrytú atmosféru budov a ulíc na Slovensku. Jej diela sa pritom predávajú po celom svete.

Talentovaná maliarka Lucia Chocholáčková momentálne žije so svojou rodinou v Michalovciach. Svoj cit pre maľlbu zdokonalovala počas štúdia Výtvarnej výchovy na Prešovskej univerzite. Jej ďalšie kroky putovali aj do súkromnej reklamnej agentúry, no až do materskej dovolenky pracovala na Strednej umeleckej škole.

Lucia mala to šťastie, že z relaxu dokázala urobiť biznis, ktorý ju vie uživiť. Mladá Slovenska si je vedomá, že samotné maľovanie nie je garantom trvalého a dostatočného príjmu, preto sa venuje aj reklamným projektom. Sama tvrdí, že maľba je vo veľkej miere lotéria. Predsa len, jej obrazy sa nedajú predávať tak ako bežné produkty v supermarkete.

“Každý môj obraz čaká na svojho zákazníka . Ak v ňom niekto  uvidí tajomstvo svojej duše alebo je stelesnením jeho fantázie, až vtedy obraz duševne splynie s ním, a preto ho potrebuje pravidelne vídať,” povedala Lucia pre Startitup.

Lucia má vo svojich obrazoch rada farebnosť a sviežosť. Svoj osobitý štýl maľby vo svojom živote dlho hľadala. Až pred niekoľkými rokmi ho prijala ako svoj umelecký štýl. Predsa len, nie všetko plynie v živote priamočiaro. Väčšinou je cesta kľukatá a zauzlená. Presne tak ako ulice, domy a krajina na Luciiných obrazoch.

“Moje maľby nútia pozorovateľa revidovať svoje zažité priestorové stereotypy a prenesú ho do sveta fantázie, kde môže uplatniť svoje videnie sveta a budúce perspektívy,“ Pred obrazmi mladej umelkyne ľudia často trávia dlhý čas. Sama Lucia tvrdí, že až po určitej dobe je pozorovateľ schopný naplno sa synchronizovať a pochopiť jej mystický svet fantázie.

Prečo si sa rozhodla práve pre maľbu architektonických objektov?

“Architektúra je súčasťou nášho života. V budovách sa dejú s ľuďmi veci, ktoré budovy urobia šťastné, roztancované, rozhýbané. Rovné plochy ožívajú a ja im dávam tú možnosť.”

Lucia vo svojej tvorbe zobrazuje najmä tie miesta, ktoré predtým videla na vlastné oči. Preto vždy chodí s fotoaparátom zaveseným cez plece, aby jej náhodou niečo neušlo. V prvom rade si vychutnáva atmosféru miesta, to znamená, že sa snaží precítiť priestor. Až potom fotí, prípadne skicuje prvé dojmy, dominanty a okolie.

“Maľovanie obrazu je tvorivý proces. Každá fáza procesu je veľmi dôležitá, pretože bez nej by nemohla nasledovať ďalšia. Ale ani to nie je záruka, že obraz sa podarí. K mnohým sa opakovane vraciam keď moje vnútorné videnie dospeje k lepšiemu vyjadreniu atmosféry priestoru.”

Lucia zväčša maľuje akrylom na bavlnené alebo ľanové plátna, no občas aj na sololit. “Práca s akrylom si vyžaduje prax, pretože rýchlo schne, ale mne príjemne vonia.”

Na Luciinej stránke luccho.com momentálne nájdeš nielen obrazy na predaj, ale aj tie, ktoré sú v súkromných zbierkach. K vybraným obrazom má aj limitované edície, reprodukcie na papieri. Svoje diela vystavuje aj v Košickej umeleckej galérií Art Diela.

Talentovaná Slovenka bežne pracuje aj na objednávkach, podľa želaní zákazníkov. “Mnoho Slovákov žije v zahraničí a túžia mať so sebou kúsok domova. Moje obrazy sa predávajú nielen na Slovensku, ale aj vo svete. Nachádzajú sa v súkromných zbierkach nielen na Slovensku, ale napríklad v Česku, Anglicku, Holandsku, Taliansku, USA, Austrálii,” dodáva Lucia.

Najnovšie videá

Trendové videá