Ľudstvu zostáva posledných 1 000 dní, varuje OSN. Ešte sa to dá zvrátiť, ale konať treba hneď

  • Najnovšia správa Medzivládneho panelu o zmene klímy je alarmujúca
  • Podľa vedcov stojíme na prahu rozhodnutia „teraz, alebo nikdy"
Ilustračný obrázok
Unsplash/Malachi Brooks,Ross Stone
  • Najnovšia správa Medzivládneho panelu o zmene klímy je alarmujúca
  • Podľa vedcov stojíme na prahu rozhodnutia „teraz, alebo nikdy"

Najnovšia správa Medzivládneho panelu o zmene klímy (IPCC) hovorí, že zostávajú menej ako tri roky na zníženie globálnych emisií a odvrátenie „katastrofického“ nárastu teploty.

Teraz, alebo nikdy!

Vedci dodávajú, že strmý pokles emisií musí začať najneskôr od roku 2025. Medzivládny panel OSN pre zmenu klímy však vysvetľuje, že výzva sa nesie v duchu „teraz, alebo nikdy“. Okrem toho apelujú na vlády a vyzývajú k zníženiu úrovne emisií do roku 2030 na polovicu.

„Ak chceme obmedziť globálne otepľovanie na 1,5 °C stojíme na prahu rozhodnutia teraz, alebo nikdy. Bez okamžitého a rázneho zníženia emisií vo všetkých sektoroch to nebude možné,“ cituje The Guardian Jima Skea, profesora na Imperial College London a spolupredsedu pracovnej skupiny stojacej za správou.

Správa z pondelka bola treťou a poslednou časťou najnovšieho prehľadu o klíme od IPCC, ktorý vychádza z prác tisícok vedcov. Zostavovanie správ IPCC trvá približne sedem rokov. To z nich robí potenciálne posledné varovanie predtým, ako sa svet neodvolateľne vrhne na cestu ku klimatickej katastrofe, píše The Guardian.

Rastúce ceny energií a vojna na Ukrajine prinútili vlády prehodnotiť svoju energetickú politiku. Mnohé krajiny uvažujú o zvýšení spotreby fosílnych palív. Správa IPCC však jasne uviedla, že zvýšenie fosílnych palív by znamenalo, že cieľ, ktorým je 1,5 °C, by bol nedosiahnuteľný.

Požiare
zdroj: unsplash/Michael Held

Mestá pod vodou a vlny horúčav

Independent pripomína, že generálny tajomník OSN Antonio Guterres na tlačovej konferencii označil investície do novej infraštruktúry súvisiacej s fosílnymi palivami, ktoré stoja za nárastom skleníkových plynov ohrievajúcich planétu, za „morálne a ekonomické šialenstvo“.

Generálny tajomník OSN bol rázny a kompetentným poslal jasný odkaz. „Klimatickí aktivisti sú niekedy vykresľovaní ako nebezpeční radikáli. Skutočne nebezpečnými radikálmi sú však krajiny, ktoré zvyšujú produkciu fosílnych palív,“ uviedol.

Pripomenul tiež, že scenár, ku ktorému sa približujeme, bude tragický.

Sme na rýchlej ceste ku klimatickej katastrofe, v dôsledku ktorej budú veľké mestá pod vodou, zachvátia nás bezprecedentné vlny horúčav, desivé búrky, rozsiahly nedostatok vody a vyhynutie milióna druhov rastlín a živočíchov. Niektorí vládni a obchodní lídri hovoria jednu vec, ale robia inú. Jednoducho povedané, klamú. A výsledky budú katastrofálne,“ hovorí Guterres.

Záplavy
zdroj: unsplash/Kelly Sikkema

Čo je nutné spraviť?

V správe IPCC sa píše, že aktuálne plánovaná nová infraštruktúra pre fosílne palivá by spôsobila, že svet prekročí hranicu 1,5 °C. Investície do nízkouhlíkovej ekonomiky sveta sú 6-krát nižšie, než by mali byť.

Je pre to nutné:

  • Znížiť emisie metánu o tretinu.
  • Pestovať lesy a chrániť pôdu. Ale ani sadenie stromov nemusí byť dostatočné, pri aktuálnom množstve emisií.
  • Všetky odvetvia globálnej ekonomiky, od energetiky a dopravy až po budovy a potraviny, sa musia dramaticky a rýchlo zmeniť, pričom budú potrebné nové technológie vrátane vodíkových palív a zachytávania a skladovania uhlíka.
Zdroje: theguardian.com, independent.co.uk

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá