Makó, Bödör či Slobodník: Prokurátori a súdy hromadne rušia rozhodnutia o zaistení majetku

  • Prokurátori a sudcovia hromadne rušia rozhodnutia o zaistení majetku
  • Obvinení z veľkých káuz sa v týchto týždňoch dostali k svojim majetkom
Ľudovít Makó, Norbert Bödör, Bernard Slobodník
Ľudovít Makó, Norbert Bödör, Bernard Slobodník, TASR - Pavol Zachar, Ján Krošlák, Martin Baumann
  • Prokurátori a sudcovia hromadne rušia rozhodnutia o zaistení majetku
  • Obvinení z veľkých káuz sa v týchto týždňoch dostali k svojim majetkom

Niečo také snáď ešte naša justícia nikdy nezažila. Posledné týždne sa stali pre množstvo obvinených vo veľkých kauzách skutočne šťastné. Konkrétne ide o obvinených, ktorým prokurátori zaistili majetok.

Startitup zistil, že prokurátori aj súdy začali hromadne rušiť rozhodnutia o zaistení majetku. Za všetko môže rozhodnutie Ústavného súdu SR. Informáciu redakcii Startitup potvrdila hovorkyňa prokuratúry, ktorú sme v tejto súvislosti oslovili.

„V trestných veciach, vo vzťahu k desiatkam obvinených, bolo zrušené zaistenie majetku, ak išlo o zaistenie majetku za účelom uloženia trestu prepadnutia majetku,“ odpovedala na otázky reportérov Startitup hovorkyňa generálnej prokuratúry Jana Tökölyová s tým, že nevedú osobitnú evidenciu, koľko presne takýchto rozhodnutí od začiatku mesiaca na Úrade špeciálnej prokuratúry urobili.

Práve Úrad špeciálnej prokuratúry totiž dozoruje vari najviac káuz, ktorých sa toto rozhodnutie týka. Ide totiž hlavne o prípady zločineckých skupín, korupčných trestných činov či daňových podvodov, ktoré dozorujú hlavne prokurátori tejto inštitúcie.

Podľa informácií Startitup už prokurátori zrušili zaistenie majetku v kauze Daniari, v ktorej napríklad figuruje podnikateľ Michal Suchoba alebo bývalý viceprezident Finančnej správy SR Daniel Čech a ďalších 12 obvinených, ale aj v kauze Vata, kde figuruje 13 obvinených.

Michal Suchoba
zdroj: Twitter/MichalSuchoba: Obvinený podnikateľ Michal Suchoba a jeho luxusné sídlo.

Reportérom Startitup sa podarilo zistiť aj to, že majetok už odblokovali aj trestne stíhanému bývalému riaditeľovi Kriminálneho úradu Finančnej správy Ľudovítovi Makóovi, ale aj bývalému riaditeľovi Národnej jednotky finančnej polície Bernardovi Slobodníkovi.

„Môžem potvrdiť, že môjmu klientovi bol majetok odblokovaný,“ reagoval na otázky reportérov Startitup advokát Bernarda Slobodníka Peter Kubina.

No a podobnú formuláciu použil aj advokát Ľudovíta Makóa Zoltán Perhács. „Telefonoval som s klientom a môžem vám potvrdiť, že na základe rozhodnutia Ústavného súdu bol môjmu klientovi odblokovaný majetok.“ 

Nezaháľali ani sudcovia

Podobne ako prokurátori aktuálne rozhodujú aj sudcovia. Tí už napríklad odblokovali majetky bývalému špeciálnemu prokurátorovi Dušanovi Kováčikovi, čo pre Startitup potvrdil jeho advokát Erik Magál.

Súd odblokoval majetok aj podnikateľovi Norbertovi Bödörovi. Stalo sa tak napríklad v prípade firmy Pivnica Radošina s.r.o. rozhodnutím Špecializovaného trestného súdu z tohto roku.

Na rozhodnutie ústavného súdu reagoval aj senát v kauze takzvaného Mastičkára – Jozefa Šipoša, ale aj ďalšieho známeho aktéra drogovej kauzy, Miroslava Weizera, ktorý je podobne ako Šipoš stíhaný pre konopu.

Josef Šipoš
zdroj: SIU/Barbora Plávalová

„Vo vzťahu k našim klientom môžeme konštatovať, že v rámci drogových trestných činov bolo ukladanie trestu prepadnutia majetku častokrát aplikované. Známe sú prípady našich konopných väzňov, kedy došlo k zaisteniu majetku z dôvodu obavy, že im bude ukladaný vysoký trest. Konkrétne u pána Šipoša a Weizera súdy pred pár týždňami zrušili zaistenie ich majetku, z dôvodu, že daný trest im už uložený byť nemôže. V daných prípadoch išlo o neprimeraný zásah do ich práv aj z toho dôvodu, že štát ich postavil do situácie, že im zablokoval všetky účty, nehnuteľnosti na obdobie takmer dvoch rokov, počas ktorých museli naďalej platiť svoje účty,“ reagoval pre Startitup advokát Jozefa Šipoša a Miroslava Weizera.

Na prokuratúre aj na súdoch sa teda v tomto smere odohráva doslova revolúcia.

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá