Martin sa dostal na prestížny bootcamp na MIT, podarilo sa to zatiaľ len dvom Slovákom

  • Ako druhý Slovák absolvoval MIT Innovation and Entrepreneurship Bootcamp a ako 21-ročný si založil vlastnú architektonickú firmu
  • Martin si po prečítaní nášho článku podal prihlášku a dostal sa na prestížny Bootcamp
  • Mal možnosť rozvíjať vlastné podnikateľské nápady a stretnúť sa s významnými ľuďmi
  • Prečítaj si, čo Martinovi tento intenzívny vzdelávací kemp dal a čo je pre neho pri podnikaní najpodstatnejšie
martin_titulka
Martin Decký/ letarchitects.com
  • Ako druhý Slovák absolvoval MIT Innovation and Entrepreneurship Bootcamp a ako 21-ročný si založil vlastnú architektonickú firmu
  • Martin si po prečítaní nášho článku podal prihlášku a dostal sa na prestížny Bootcamp
  • Mal možnosť rozvíjať vlastné podnikateľské nápady a stretnúť sa s významnými ľuďmi
  • Prečítaj si, čo Martinovi tento intenzívny vzdelávací kemp dal a čo je pre neho pri podnikaní najpodstatnejšie

MIT alebo dlhšie Massachusetts Institute of Technology je americká univerzita so sídlom v Bostone. Vo svete sa radí medzi popredné výskumné inštitúcie, kde vzniklo mnoho vynálezov. Počas druhej svetovej vojny tu bol vynájdený radar či technológia na spracovanie ropy, vrátane väčšiny benzínov. Vynález internetu sa takisto pripisuje profesorovi z MIT.

Obzvlášť výnimočná je v schopnosti transformovať výskum do skutočných spoločností. V súčasnosti približne 25 800 firiem, ktoré zamestnávajú 3,3 milióna ľudí, založili absolventi MIT. V prípade, že by tieto firmy tvorili samostatný štát, jeho hrubý domáci produkt by bol 2 bilióny dolárov, čo je viac než 20-krát viac než ten slovenský.

zdroj: Massachusetts Institute of Technology

MIT Innovation and Entrepreneurship Bootcamp je prestížny týždenný vzdelávací kemp v sfére podnikania, ktorý vybraným uchádzačom z celého sveta ponúka možnosť rozvíjať vlastné podnikateľské nápady. Organizuje ho práve Massachusetts Institute of Technology, pričom univerzita bola v roku 2019 už ôsmy rok za sebou hodnotená ako najlepšia univerzita na svete. Ale prečo o ňom hovoríme? Na tento Bootcamp sa totiž podarilo dostať aj Martinovi Deckému, ktorý sa tak zaradil medzi dvoch Slovákov, ktorým sa to kedy podarilo. A my sme ho vyspovedali.

zdroj: Martin Decký

Ako si sa dozvedel o súťaži MIT Innovation and Entrepreneurship Bootcamp?

Dozvedel som sa o nej úplne rovnako, ako asi väčšina čitateľov práve teraz, a to po prečítaní článku na Startitup. Bolo to pred štyrmi rokmi a článok sa zaoberal vtedy prvou slovenskou účasťou. Príbeh ma veľmi zaujal, ale vôbec mi nenapadlo, že ďalším účastníkom budem ja. Univerzitu MIT som poznal už dlho a vždy ma fascinovalo, ako veľa inovácií na ich pôde vzniká. Možnosť sa naučiť prepojiť podobné inovácie s reálnym trhom prostredníctvom podniku ako živého organizmu ma tiež veľmi oslovila, ale aj napriek tomu som túto myšlienku vtedy nepovažoval za reálnu. Na jeseň som na program opäť natrafil a tentokrát som si už povedal, že za prihlášku, okrem chvíle času, nič nedám.

Kto ti pomohol dostať sa na MIT?

V mojom prípade sa jednalo o naozaj tímovú prácu. Keď sa hlásite na bežné študijné programy, prezentujete sa ako individuálna osoba. Keď sa hlásite na podnikateľské programy, okrem osobného aspektu do hry môže vchádzať aj vaša firma. Tá je v prvom rade obrazom ľudí, ktorí ju tvoria a teda za túto možnosť z obrovskej časti vďačím svojmu nadmieru šikovnému tímu.

Úprimne si myslím, že ľudia majú často tendenciu úspechy personifikovať jednou vybranou osobou na čele. Každý, komu sa naskytne realistický pohľad za oponu, si však veľmi rýchlo uvedomí, že podobný pohľad v podnikaní nemôže platiť. A hoci vlastná firma nie je podmienkou na prihlásenie do programu, schopnosť pracovať v tíme určite je a teda iniciatívnosť v tomto smere môže veľmi pomôcť.

zdroj: Massachusetts Institute of Technology

Bol si len druhým Slovákom, ktorému sa podarilo dostať na tento program. Prečo to tak bolo? Je tento program medzi študentmi málo propagovaný?

Určite si nemyslím, že by to bolo preto, že by som bol niečím zázračne výnimočný. Vo všeobecnosti na Slovensku vnímam bohužiaľ ako stále veľký problém vykresľovanie podnikania v zavádzajúcej úrovni. V mnohých médiách je ešte často mystifikované a vo večerných televíznych novinách zostane to, čo najviac zaujme – výber podnikateľov, daňových podvodníkov, podnikateľov s kontaktmi na mafiu a pod. Na pozitívnejšie správy z podnikateľskej sféry často nezostáva čas a možno by sme sa teda nemali čudovať, že podobné podnikateľské programy nemajú pozornosť, ktorú by si zaslúžili.

Na druhej strane však musím povedať, že za obdobie posledných rokov vnímam veľmi pozitívne zmeny v propagácií podnikania, Startitup je koniec koncov toho tiež príkladom.

zdroj: Martin Decký

Čo si musel splniť, aby si sa dostal na MIT?

Prijímací proces na tento program bol dvojkolový. V prvom kole účastník nahral svoj životopis, vyplnil dotazník a nakrútil minútové video, kde musel zdôvodniť, prečo je on ten správny kandidát. Ak ste sa dostali do druhého kola, nasledoval rozhovor.

Organizátori sa v záujemcoch snažili nájsť prejavy vlastností dôležitých pre podnikateľov. Medzi nimi boli napríklad schopnosť podstúpiť kalkulovaný risk, otvorené a kritické myslenie, záujem o komunitu a vytrvalosť. Slovné spojenie prejavy vlastností však používam preto, že všetky tieto vlastnosti si záujemci môžu osvojiť. Riaditeľ MIT Center for Entrepreneurship Bill Aulet, náš hlavný prednášajúci, nám obzvlášť prízvukoval, že žiaden podnikateľský gén neexistuje a všetky nevyhnutné vlastnosti sa môžeme naučiť. V konečnom dôsledku vás teda na tento program môže dostať práve prejavenie túžby učiť sa.

Ako vyzerala samotná príprava na tento Bootcamp?

Keďže nie všetci účastníci mali za sebou dostatočné teoretické vzdelanie v odbore, počas prípravy sme museli absolvovať internetové vyrovnávajúce kurzy. V nich nám bola vysvetlená látka na praktických príkladoch, preberali sme rôzne prípadové štúdie a pracovali na rozmanitých cvičeniach. Príprava zabrala zhruba štyri mesiace. Okrem vedomostnej prípravy som musel takisto získať financie na účasť.

zdroj: Massachusetts Institute of Technology

Čo všetko si si musel uhrádzať sám a kde si tieto potrebné financie zohnal?

Po prijatí som kontaktoval viaceré neziskové organizácie, ktoré sa zameriavajú na podporu vzdelávania. Väčšina z nich sa svoju pomoc síce snaží smerovať primárne na územie Slovenska, no meno MIT našťastie zarezonovalo dostatočne, aby som podporu našiel. Takýmto spôsobom sa mi podarilo získať podporu zhruba na 90 percent účastníckych poplatkov, zvyšné výdaje som hradil sám. Jednalo sa o letenky a ubytovanie.

Proces hľadania financií bol zdĺhavý, ale díval som sa na to ako na spojenie so skutočným podnikaním, kde namiesto programu často hľadáte financie na činnosť firmy u investorov. Okrem toho som sa vďaka tomuto procesu zoznámil s množstvom inšpiratívnych osôb a nadácií. Medzi nimi bola aj Slovak American Foundation, ktorá bola obzvlášť nápomocná.

zdroj: Massachusetts Institute of Technology

Máš skúsenosť s českým aj slovenským vzdelávacim systémom. Aký najväčší rozdiel medzi vzdelávaním u nás a vo svete si postrehol pri programe MIT?

Najviac vo mne zarezonoval rôzny pohľad na kultúru učenia v súvislosti na robenie chýb. Naše vzdelávacie systémy sú stále vysoko usmerňované na minimalizovanie množstva chýb. Študentovi je prezentovaná látka vo veľkej hĺbke, musí si z nej veľa vecí zapamätať a ho testujú. Ak sa pomýlite, je to vaše zlyhanie. Na MIT to bolo výrazne inak. Bola nám prezentovaná látka v hĺbke, aby sme ju plne chápali a vedeli použiť, výklad bol neustále dopĺňaný s príkladmi z praxe.

Za celý program sme nepísali žiadny test, cieľom MIT nebolo, aby sme si všetko stopercentne zapamätali a nerobili žiadne chyby. Chyby sú absolútne prirodzené. Cieľom bolo osvojiť si správny proces učenia. Proces učenia, ktorý je vo svojej podstate plný chýb, vyvodzovania záverov a úprav pôvodného postupu.

zdroj: Martin Decký

MIT sa vo svete radí medzi popredné výskumné inštitúcie. S profesionálmi z akých oblastí si sa mal možnosť stretnúť a čo ti tieto stretnutia dali?

Už spomínaný Bill Aulet je riaditeľ Centra podnikania MIT, prednášajúci Brian Subirana zasa vedie výskum umelej inteligencie na MIT a na Harvarde. Vedúca nášho tímu Priyanka Bakaya je zakladateľkou multimiliónovej spoločnosti na spracovanie plastu a časopisy Marie Claire a Elle ju označili ako Genius Woman Shaping the World.

Čo sa týka nášho tímu, sme okrem architektúry mali skúsenosti s biznis konzultovaním, marketingom, automobilovoým a raketovým inžinierstvom.

Určite to bolo práve o takejto skupine vášnivých ľudí s rôznymi zameraniami, vďaka ktorej bol celý zážitok tak výnimočný. Každá oblasť má svoje špecifické metódy riešenia problémov. Ak na program nejdete s presvedčením, že vaše metódy sú výsostne tie najlepšie, zoberiete si z rôznych pohľadov veľmi veľa.

zdroj: Massachusetts Institute of Technology

Spomínal si, že sa vám oficiálny program končil až o 2:00 v noci. Nebolo to pre teba vyčerpávajúce a náročné?

Bolo to veľmi vyčerpávajúce a náročné. Dôvodom bol cieľ maximalizovať množstvo nových vedomostí v jednom týždni, no aby som bol úplne úprimný, toto bola časť programu, s ktorou som nebol stotožnený. Snažím sa na veci ale dívať pozitívne a poviem teda aspoň, že bolo pre mňa príjemným prekvapením zistiť, že keď spíte tri hodiny denne, jet lag prestáva byť problémom.

Keď sa spätne obzrieš za touto skúsenosťou, čo všetko ti MIT dalo? 

V úvode dôležitosť stanovenia cieľov a subjektívnosť úspešnosti. Väčšina z nás vie, že je nutné si stanovovať ciele, no veľa ľudí si neuvedomuje, že tieto ciele máme častokrát úplne iné. Ani najväčší podnikateľ sveta nemôže povedať, že je úspešnejší ako napríklad bežne manuálne pracujúci človek. Manuálne pracujúci človek môže byť so svojou prácou úplne spokojný, podnikateľ môže naopak chcieť stále viac a nikdy sa nemusí úplne uspokojiť.

zdroj: Massachusetts Institute of Technology

MIT ma naučilo, že spoločnosť je o v prvom rade o ľuďoch a nezáleží, aký kvalitný je váš produkt, ak pri sebe nemáte správny tím. Na konci dňa spoločnosť takisto nie je len o vytváraní zisku, no o vytváraní hodnoty. Ak sa rozhodnete podnikať, musíte rátať s tým, že to bude veľmi náročné. Jediné, čo sa teda skutočne oplatí, je založiť spoločnosť, ktorá odráža vaše hodnoty. V opačnom prípade budete strácať čas.

V neposlednom rade mi tiež všetky skúsenosti poslúžili ako skvelé poznatky k vedeniu mojej vlastnej firmy. Po návrate som sa ich obratom začal snažiť aplikovať.

MIT univerzita je známa tým, že na nej vzniklo mnoho vynálezov, ako napr. radar alebo technológia spracovania ropy. Za tvoj osobný vynález môžeme považovať architektonickú firmu Let Architects, ktorej si zakladateľom. Má na tomto zásluhy aj absolvovanie programu MIT? Povedz nám o Let Architects niečo viac. 

Firmu som založil ako 21-ročný a v úplnom úvode sme sa špecifikovali primárne na architektonické vizualizácie. V úvode bol nižší vek veľkou limitáciou voči konkurencii, ale keď investori videli, že znalosť vieme preukázať a nižší vek nahradzujeme zanietenosťou, prestali to ako problém vnímať a mohli sme sa začať venovať aj architektonickému navrhovaniu. Dnes pracujeme na veľmi zaujímavých projektoch na Slovensku a v Česku a za sebou máme už aj zahraničné skúsenosti.

Samotný program k rozvoju firmy určite pomohol. Prirodzene sa učíme postupom pokus – omyl, no podobná skúsenosť vám dovolí mnoho chýb úplne preskočiť a zrýchliť tak rast vašej firmy.

zdroj: letarchitects.com

Čo alebo kto ti ešte pomohol pri založení si vlastnej architektonickej firmy? Nie každému sa predsa podarí založiť si firmu v tak mladom veku. 

Obzvlášť vďačný som za dôveru prvým investorom, bez ktorých by to nebolo možné. Vek síce nikdy nie je priamo úmerný vašim schopnostiam, no toto si veľa ľudí často neuvedomuje. Naše prvé možnosti boli teda u osôb, ktoré sa nebáli vystúpiť z konvenčného spôsobu myslenia a zveriť nám dôveru. Práve preto, že to boli osoby neuznávajúce dogmu, sme ako architekti mali v samotnom projekte väčšiu voľnosť. Veríme, že to viedlo k lepším výsledkom a otvorilo nám tak možnosti pracovať na ďalších zaujímavých projektoch. To bol v úvode teda akýsi náš špecifický kruh fungovania a naša hlavná stratégia.

zdroj: letarchitects.com

Kde momentálne tvoja firma pôsobí a chystáš v najbližšej dobe jej expanziu? Ak áno, kam?

Aktuálne sídlime v Prahe a primárne pôsobíme v Česku a na Slovensku. Zo zahraničných skúseností sme pracovali napríklad na projektoch vo Švajčiarsku či Švédsku a v budúcnosti sa rastu teda určite nebránime.

V najbližšej dobe plánujeme najmä internú expanziu v Prahe, kde by sme radi prijali nových kolegov. Ak poprípade tento článok číta potencionálny záujemca, ktorý má rád výzvy a vie si predstaviť prácu v mladom dynamickom tíme, budeme veľmi radi za zaslanie architektonického portfólia a životopisu. 

Z dlhodobejšieho hľadiska je to určite expanzia do ďalších miest, najskôr pravdepodobne Bratislava a následne zahraničie.

zdroj: letarchitects.com

Čo považuješ za tvoje zatiaľ najväčšie úspechy?

Za môj najväčší kariérny úspech považujem schopnosť sústrediť okolo seba tím nadmieru šikovných ľudí a možnosť s nimi vytvárať pre našich zákazníkov zmysluplnú hodnotu. Samotný MIT program bol takisto skvelou skúsenosťou a spomenúť by som mal tiež prijatie na magisterský program k ich bostonským susedom na Harvard.

Kariéra je však len jedna časť a ak mám povedať môj najväčší úspech vo všeobecnosti, tak odpoveď je určite moja rodina. Bez nej by nič z tohto možné nebolo a to je si veľmi dôležité opakovať. Mám dvoch malých synovcov, pre ktorých sa snažím byť dostupný a celkovo so svojou rodinou tráviť toľko času, ako sa len dá.

zdroj: Martin Decký

Prečo by sa podľa teba mali študenti prihlásiť do tejto súťaže a na čo by sa mali pri podávaní prihlášky najviac sústrediť?

Už od základnej školy majú dnes študenti možnosť súťažiť na rôznych predmetových súťažiach od matematiky cez jazyky až po šport. Podnikateľsky orientované programy však nájdete v našich končinách veľmi ťažko a ak vás zaujímajú práve tie, budete sa pravdepodobne musieť obrátiť na zahraničie. Keď sa už naň obraciate, MIT mi príde ako rozumná voľba. Za pokus s prihlásením dáte len chvíľu vášho času a ak vás odrádzajú financie, dbajte na to, že z dvoch slovenských účastníkov sme obaja získali sponzorov.

V prihláške sa pokúste podať v prvom rade presvedčivý príbeh. Keď ju budete formulovať, skúste sa nad vaším príbehom zamyslieť spätne. Život samozrejme nie je predurčená rovná cesta, kde každý kúsok do seba pekne súvislo zapadá, keď sa však nad svojimi rozhodnutiami zamyslíte spätne, spojenia si všimnete. Pokúste sa ich vo vašom príbehu zvýrazniť.

zdroj: Massachusetts Institute of Technology

Na záver možno malý odkaz, kde sa dnes aj vďaka MIT nachádzaš a prečo rozhodnutie prihlásiť sa do súťaže neľutuješ? 

MIT ma posunulo výrazne ďalej po osobnej aj kariérnej stránke. Ako by som z neho formuloval svoj odkaz čitateľom? Nebojte sa skúšať, keď ste mladý. Teraz je najlepší čas riskovať, lepší čas už nepríde. Čím starší budete, budete viac spokojný s vašou pozíciou, prídu nové povinnosti, budete si chcieť založiť rodinu. Riskujte a učte sa zo svojich chýb. Nájdite to, čo robíte radi a nikdy sa neuspokojujte s alternatívami. Nebuďte zviazaný dogmou a hlavne, nebojte sa robiť veci inak.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá