Matematik Kollár: Prichádza ďalšia vlna koronavírusu. Najviac ohrozí konkrétnu skupinu ľudí

  • Vrchol môže byť v dohľade, no tiež môže Slovensko čakať aj fáza ďalšieho rýchleho rastu
  • Ktorý scenár je správny, odborníci nevedia
koronavírus test, rúška
Ilustračný obrázok, Unsplash/Maskmedicare, Annie Spratt
  • Vrchol môže byť v dohľade, no tiež môže Slovensko čakať aj fáza ďalšieho rýchleho rastu
  • Ktorý scenár je správny, odborníci nevedia

Keď sa v roku 2019 vo svete objavil koronavírus, nikto netušil, ako budú vyzerať nasledujúce roky. Hoci je aktuálne situácia pomerne pokojná, matematik Richard Kollár upozorňuje, že by sme sa mali pripraviť na ďalšiu pandemickú vlnu, ktorá prichádza. 

„Táto nie je špecifická jedným dominujúcim variantom, ale prichádza mix rôznych potomkov omikronu, ktorí hľadajú divokou evolúciou slabiny našich imúnnych systémov,“ píše na sociálnej sieti s tým, že tie sú pomerne dobre natrénované z minulých predchádzajúcich infekcií či očkovaní. „Avšak vírus si stále hľadá cestičky okolo,“ konštatuje. 

Koronavírus zastavil svet, jeho dôsledky cítime dodnes

Podľa Kollára počet infikovaných rastie prudko a poukazuje na Rakúsko alebo Nemecko, kde je vlna dosť silná a neustále rastie. „Z hľadiska počtu hospitalizovaných s COVIDom v Rakúsku (aj na Slovensku) je to už štvrtá najväčšia vlna tejto pandémie a je dosť pravdepodobné, že bude v Rakúsku dokonca druhá najvyššia po alfa vlne na jeseň 2020,“ upozorňuje.

Odborník ďalej uvádza, že vzhľadom na anekdotické správy, je vlna už pomerne mohutná aj na Slovensku a je možné, že už sme v pokročilej fáze. Vrchol môže byť v dohľade, no tiež môže Slovensko čakať aj fáza ďalšieho rýchleho rastu. Ktorý scenár je správny, odborníci nevedia.

Prídu aj opatrenia?

Kollár dáva do pozornosti možnosť, podľa ktorej si infekciou opäť prejdú desiatky percent našej populácie. Hoci ide o pomerne vysoké číslo, priebeh by mal byť vďaka už vybudovanej imunite miernejší. 

„Avšak štatistická šanca, že bude vážnejší, je výrazne väčšia ako to, že vás na chodníku zrazí opitý vodič,“ podotýka s tým, že ide o príklad toho, že aj medzi malými pravdepodobnosťami môže byť veľký rozdiel a nie je jednoduché riziko vyhodnocovať. 

Dobrou správou je, že podľa Kollára by sme nemuseli počítať s ďalšími opatreniami. Výnimkou sú rúška a respirátory, ktoré sa do našich životov vrátiť môžu. „Zdravotne bude znovu dosť ohrozená riziková skupina nad 60 – 70 rokov či s chronickým ochorením, ktoré môže COVID zhoršiť,“ pripomína.

Odborník odporúča preočkovanie novými vakcínami, ktoré sú už aktualizované na omikron. Odporúčanie platí najmä pre rizikové skupiny s tým, že nie je možné vylúčiť, že benefit z očkovania nie je už zásadný, sú o tom vedecké polemiky.

Covid, pandémia
zdroj: Pexels/Jan Kopřiva

Ľudia dôverujú len sebe

Tiež poukazuje na to, že najpodstatnejšou zložkou protipandemických opatrení je dôvera v spoločnosti, najmä dôvera v inštitúcie, čo dokazujú aj viaceré štúdie. Je však potrebné brať do úvahy to, ako to na Slovensku počas posledných rokov vyzeralo, čo si uvedomuje aj matematik. „Každý dôveruje iba sebe. Priznávam, vnímam to osobne v tejto situácii podobne.“

„Zaujímavosťou však môže byť v tejto vlne to, že nemožno vylúčiť, že najlepšie sa s touto zmesovou vlnou vysporiadajú tí, čo sa počas pandémie najmenej chránili, a tak si vypestovali imunitu na široký rozsah mutácií,“ konštatuje Kollár.

Najviac ohrození však môžu byť tí, ktorí sa chránili najviac. „Pre našu krajinu ako celok by to však mohla byť aj dobrá správa, opatrenia sme dodržiavali pravdepodobne po väčšinu času menej ako ostatné krajiny.“

V závere príspevku Kollár píše, že nie je známe, ako dlho bude táto situácia trvať. „Ak to bude prebiehať ako v minulých vlnách, takmer určite však by sme mali v polovici decembra už klesať a následne čakať na ďalšiu zimnú vlnu. Uvidíme, čo prinesie tá, zimný variant sa ešte len rodí.“

Zdroj: FB/Richard Kollár

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá