Mega obchod scény: Tretí najväčší pivovar Slovenska hľadá nového majiteľa

  • Ak si niekedy túžil po vlastnom pivovare, tvoj sen sa ti môže čoskoro splniť
  • Pôjde o najväčší obchod na slovenskej pivovarníckej scéne za posledné roky
pivo
Unsplash, TASR/Jozef Ďurník
  • Ak si niekedy túžil po vlastnom pivovare, tvoj sen sa ti môže čoskoro splniť
  • Pôjde o najväčší obchod na slovenskej pivovarníckej scéne za posledné roky

Ak si niekedy túžil po vlastnom pivovare, tvoj sen sa ti môže čoskoro splniť. Jeden z najznámejších slovenských pivovarov je totiž na predaj. Ako informuje portál O pive, predaj pivovaru Steiger, ktorý je najstarším producentom piva na Slovensku, môže byť najväčším obchodom na slovenskej pivovarníckej scéne za posledné roky. 

V súčasnosti dnes väčšie slovenské pivovary fungujú vo Veľkom Šariši, Banskej Bystrici, Hurbanove a vo Vyhniach. Práve predaj pivovaru vo Vyhniach potvrdili viaceré zdroje. Hoci ide o tretí najväčší pivovar Slovenska, niektorých potenciálnych kupcov odradila požadovaná cena. 

Podľa portálu Finstat bol pivovar zisku v rokoch 2015 až 2021 iba jedenkrát. Kumulatívna strata v týchto rokoch predstavuje viac ako 730-tisíc eur, pričom zisk prišiel až v roku 2021, kedy pivovar získal 22 638 eur. 

Hoci nepriaznivým hodnotám zisku sa úroveň tržieb držala v zelených farbách. Od roku 2015 do 2019 sa tieto čísla držali na úrovni 13 miliónov eur, no po 2019 začali klesať aj tržby. V roku 2020 išli na necelých 11 miliónov a v 2021 to bolo už necelých 10 miliónov eur.

Skúsený pivovarník

Svet pivovarníctva zasiahla smutná správa pred rokom v máji. Ako informuje portál O pive, zakladateľ pivovaru Eduard Rada 19. mája 2022 zomrel vo veku nedožitých 63 rokov.

Spolu s modernizáciou pivovaru vytvoril aj novú značku Steiger, ktorá odkazuje na baníctvo. Za 10 rokov vo Vyhniach preinvestoval takmer pol miliardy slovenských korún, pričom Steiger dostal 3. pozíciu v slovenskom pivovarskom priemysle.

Z vtedy 14 veľkých pivovarov na Slovensku zostali už len tri. Dva nadnárodné – holandský Zlatý Bažant Hurbanovo a japonské Asahi. Tretím, ktorý prežil, je vyhniansky Steiger.

Za takmer 15 rokov v Steigri sa z Eduarda Radu stal skúsený pivovarník. Avšak pod tlakom pivných gigantov a narastajúcej nenásytnosti obchodných reťazcov sa vzdal boja s nimi.

pivo
zdroj: Freepik/jcomp

Radšej sa rozhodol postaviť v Banskej Štiavnici taký pivovar, ktorému bude jedno, čo si myslia nadnárodné pivovarnícke giganty alebo obchodné reťazce. V roku 2006 svoje akcie spolu s manželkou Máriou predávajú, avšak Steiger vďaka Radovcom stále žije.

Myšlienka stavby unikátneho pivovaru sa začala realizovať, manželia Radovci kupujú v historickom centre Banskej Štiavnice štyri schátrané budovy, ktoré sú zároveň národnými kultúrnymi pamiatkami. Do troch z nich popri náročnej pamiatkovej rekonštrukcii inštalujú pivovar s kapacitou 3 500 hektolitrov ročne.

Vybavenie pivovaru kúpili od bavorskej spoločnosti Kaspar Schulz, ktorá vtedy už 330 rokov vyrábala najlepšie pivovarské technológie na svete. Súčasťou týchto rekonštrukcií bolo aj vybudovanie špičkovej reštaurácie a vlastného divadla. Pivovar dostal meno ERB.

Pivovar ERB bol uvedený do komerčnej prevádzky v lete 2010. Termín ERB má tri významy – je to skratka pojmu Eduard Rada Breweries, súčasne je to názov systému banských diel pod budovami pivovaru a má aj heraldický význam.

V súčasnosti koncept Pivovaru ERB doplnil Boutique Hotel ERB, ktorý Eduard Rada dokončil krátko pred skonaním. V myšlienke zakladateľa pokračujú jeho manželka Mária, dcéra Mária s manželom Jozefom, ktorí spoločne už vyše dekádu vedú všetky súčasti ERBu – pivovar, reštauráciu, divadlo a najnovšie aj hotel.

Zdroje: O pive, Finstat

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá