Mišene Juhász učarovala modrotlač. Teraz sa vracia ku koreňom

  • Folklór sa na Slovensku vďaka mnohým šikovným projektom znovu stáva veľkou súčasťou nášho každodenného života. Prispieva k tomu aj šikovná Mišena Juhász, ktorá ťa zahalí do krásnej modrotlače.
collage
www.facebook.com/misenajuhaszfashiondesigner/
  • Folklór sa na Slovensku vďaka mnohým šikovným projektom znovu stáva veľkou súčasťou nášho každodenného života. Prispieva k tomu aj šikovná Mišena Juhász, ktorá ťa zahalí do krásnej modrotlače.

Tušil si, že modrotlač je zapísaná do nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenska a stalo sa tak len v roku 2016? Spolu s ňou sa tam dostal aj zvučný horehronský spev.

Krásna technika maľovania na textil má u nás korene už od nepamäti, no prácnosť výroby mnohých od jej využitia odrádza a siahajú tak po látkach vyrábaných v tisíckach metrov. Každý správny zástanca kvality však vie, že ručnej práci sa nič nevyrovná, a tohto hesla sa drží aj šikovná Mišena Juhász, ktorá vytvára jedinečné odevy práve s využitím modrotlače.

28-ročná slobodná umelkyňa Michaela, vyštudovala odevný dizajn na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave pod vedením profesorky Júlie Sabovej, akad. mal., ktorá ju podľa jej vlastných slov inšpirovala k záujmu o staršie techniky výroby tkanín. Dnes má Miška dve deti a z Bratislavy odišla do malebnej dedinky Lastomír na východe Slovenska, kde sa pod jej rukami rodia čarovné kúsky odevov s využitím staručkej, až tristoročnej techniky, modrotlače.

Ako táto technika vôbec funguje? „Modrotlač je remeselná technika farbenia a zdobenia látok, ktorá v skratke funguje na princípe nanášania papu (rezervy) na tie miesta bielej látky, ktoré po farbení v roztoku indiga chceme zachovať biele. Po niekoľko násobnom ponáraní látky v indigu, odstránení papu a mangľovaní je látka pripravená na šitie. V celom procese vyrábania modrotlačovej látky sa až na farbenie v indigu, ktorému sa venujú na Slovensku dvaja majstri, snažím byť samostatná. Od návrhu dizajnu ceruzkou a preklopenia do vektorov v počítači, cez nasvietenie sita až po sieťotlač, ktorej som sa aktuálne tiež začala venovať.“, píše na svojom webe misena.sk Miška.

Z dielne značky Mišena Juhász pravidelne vychádzajú krásne šaty, šortky, mužské košele, motýliky, kravaty či kabelky, a jej meno sa objavilo už v nejednom prestížnom magazíne. Jej výtvory ste mohli vidieť na Bratislavských módnych dňoch, Košice fashion Week, na Dobrom trhu na Panenskej. Pokochať sa touto krásnou technikou môžete napríklad aj v jej obchodíku na sashe.sk, na facebooku alebo vlastnom webe misena.sk či priamo v košickom úľuve. A ak vám učarujú bosé modelky a nadšenie pre prácu tak, ako mne, určite budete Mišenu sledovať pravidelne. Šikovných ľudí predsa treba podporiť :)

Zdroj: misena.sk

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá