Misia Gaia vytvorí najprecíznejšiu 3D mapu Mliečnej dráhy

  • ESA (Európska vesmírna agentúra) sa chystá odhaliť zatiaľ najpresnejšiu mapu Mliečnej dráhy v 3D rozlíšení.
The Milky Way Shines on Paranal
  • ESA (Európska vesmírna agentúra) sa chystá odhaliť zatiaľ najpresnejšiu mapu Mliečnej dráhy v 3D rozlíšení.

19. decembra 2013 vyslala ESA na obežnú dráhu kozmickú loď Gaia vybavenú integrovanou kamerou s miliardami pixelov. Výsledkom 5-ročnej misie bude najprecíznejšia 3D mapa Mliečnej dráhy vôbec. 

Prvý súbor dát, ktorý sa chystá odhaliť, bude obsahovať polohu a velocitu 1 miliardy hviezd na oblohe a pozíciu v galaxii takmer dvoch miliónov z nich.

milk

zdroj:spaceandintelligence.com

,,Kľúčovou úlohou misie je lepšie rozumieť galaxii Mliečnej dráhy,“ vyjadril sa Timo Prusti, ESA Gaia projektový výskumník. ,,V určitom zmysle, Mliečna dráha je ľahkým terčom. Kedykoľvek sa pozriete hore, pozeráte na Mliečnu dráhu. Zároveň je ale extrémne náročné porozumieť jej úplne, musíte sa pozerať všetkými smermi.“

Prvá dátová ukážka odhalí schopnosti prístroja. Sonda je tak presná, že dokáže merať veľkosť mince na Mesiaci. Vie sledovať objekty 500 000 krát bližšie ako ľudské oko a každú jednu hviezdu bude pozorovať asi 70 krát. Toto umožní neuveriteľne presnú mapu miliardy hviezd. ,,Čo je špeciálne na tejto mape je to, že bude obsahovať miliardu hviezd, a to iba z jedného pozorovania a ešte k tomu bude neuveriteľne presná,“ dodáva Anthony Brown z Leiden Univerzity, ktorý sa stará o analýzu dát.

Nie je to však jediným cieľom. Toto sledovanie prinesie aj nové poznatky o exoplanétach veľkosti Jupitera až do 500 svetelných rokov od nás, a to ešte stále nie je všetko. Sonda tiež hodí očkom na blízke asteroidy, ktorých klasifikuje desaťtisíce.

Finálna verzia dát by mala byť dostupná koncom roku 2017. Už čoskoro budeme mať oveľa jasnejšiu predstavu o tom, kde to vlastne sme.

zdroj:iflscience.com zdroj titulnej fotografie:sci.esa.int

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech