Mladí farmári zo Slovenska: V biznise sme začínali od nuly, našu prácu nerobia len podradní ľudia

  • Šimon a Martin zasvätili svoje životy poľnohospodárstvu
  • Aj keď ich podnikanie je skutočne náročné, túto prácu si pochvaľujú
Na snímke je traktor pri žatve a farmári.
archív Šimon Ondrejička, Samuel Lisický
  • Šimon a Martin zasvätili svoje životy poľnohospodárstvu
  • Aj keď ich podnikanie je skutočne náročné, túto prácu si pochvaľujú

Šimon Ondrejička a Martin Bednárik sú dvaja mladí Slováci, ktorí sa rozhodli ísť celkom opačným smerom než väčšina ich rovesníkov. Namiesto typickej práce v kancelárii si vybrali poľnohospodárstvo a ťažkú techniku.

„Aj keď naši rodičia v poľnohospodárstve nepracovali, nikdy sme k tomuto odvetviu nemali ďaleko. Od malička nás zaujímali traktory a poľnohospodárska technika, vďaka čomu sme sa dostali bližšie k tomuto odvetviu. Obaja sme z dediny takže pomoc rodičom a starým rodičom v záhrade a na poli bola tiež samozrejmosť,“ objasňuje Šimon.

Úspešní podnikatelia a startupisti, na ktorých môžu byť Slováci hrdí

Aktuálne hospodária na približne 18 hektároch ornej pôdy, kde pestujú pšenicu, jačmeň, kukuricu, hrach, zemiaky či cesnak. Na menšej výmere zase experimentujú aj s inými plodinami, ako je napríklad kukurica na varenie, mrkva či uhorky na zaváranie. „Popri tom robíme aj služby s poľnohospodárskou technikou okolitým menším poľnohospodárom.“

Popritom študujú na SPU v Nitre na fakulte agrobiológie a potravinových zdrojov. „Výber školy nebol v našom prípade zložitý, keďže je to jediná škola na Slovensku so zameraním na poľnohospodárstvo.“

Moderná technika je príliš drahá

Aj keď sa pestovaniu venujú 7. rokov, oficiálne sa zaregistrovali ako samostatne hospodáriaci roľníci v roku 2020. Vysvetľujú, že je to nevyhnutné z hľadiska nákupu vstupov do výroby a tiež predaja komodít ďalším firmám.

Samostatnou kategóriou je v tomto segmente poľnohospodárska technika, ktoré cena sa hýbe aj v státisícoch eur. Šimon tvrdí, že na ňu získal peniaze aj vďaka brigádam na družstve, kde pracoval ako obsluha poľnohospodárskej techniky.

Okrem peňazí tu nazbieral aj cenné skúsenosti. „Kupujeme staršiu techniku, ktorá je pre nás cenovo prijateľná. Daňou za to je, že technika je opotrebovaná a vyžaduje časté opravy, ktoré si však vieme vo veľkej miere vykonať sami. A samozrejme, väčšinu peňazí, ktoré sme zarobili, sme investovali späť do podnikania a hlavne do techniky.“

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá