Mladí Slováci zmenia prácu každé 2 roky, kašlú na dlhodobé ciele. Sú pre nich vzorom influenceri, nie úspešní manažéri

  • Viac ako polovica ľudí by si chcela vybrať iný odbor štúdia, než ktorý vyštudovala
  • Najčastejšími dôvodmi sú nezáujem a nízke platy
na snímke je muž v okuliaroch
freepik/@ArthurHidden
  • Viac ako polovica ľudí by si chcela vybrať iný odbor štúdia, než ktorý vyštudovala
  • Najčastejšími dôvodmi sú nezáujem a nízke platy

Keď si vyberáme strednú alebo vysokú školu, niekedy sa nezamýšľame nad tým, čo môže priniesť budúcnosť. Pri rozhodovaní sa riadime odporúčaniami pedagógov, rodičov alebo kamarátov, prípadne podľa nízkej náročnosti štúdia. Neskôr však svoju voľbu mnohí ľudia ľutujú, vyplýva to aj z prieskumu spoločnosti ResSOLUTION Group pre Kariéra.sk.

V súčasnosti by si viac ako tretina opýtaných vybrala celkom iný odbor štúdia z dôvodu, že ich viac nezaujíma ten, ktorý vyštudovali. Urobilo by tak viac mužov ako žien, čo môže mať súvis aj s tým, že ženy častejšie zostávajú aj na tých pracovných pozíciách, ktoré ich úplne nenapĺňajú. Keďže ešte stále nemajú zaistené rovnocenné zaobchádzanie na trhu práce, niekedy si nemôžu vyberať a musia zostať aj v tejto práci. 

Čo sa týka bydliska, najviac respondentov, ktorých viac nezaujíma ich vyštudovaný odbor, pochádza zo stredného Slovenska a z malého či stredného mesta. Ich zastúpenie je na úrovni takmer 40 %. 

Na to, ako tento nelichotivý trend zvrátiť, sme sa pýtali priamo kariérovej poradkyne Zuzany Záhradníkovej.

„Je vhodné pracovať s deťmi a ich talentami v oveľa skoršom veku. Na druhom stupni základných škôl by sa malo začať viac hovoriť o povolaniach, o trhu práce, vplyvu automatizácie a robotizácie na trh práce, o talente a silných stránkach.“

„Častokrát je výber strednej školy v rukách rodičov, keďže dieťa je nerozhodné, resp. nemá dostatok informácií o jednotlivých školách. Aj keď majú školy dni otvorených dverí, komunikujú rečou nezrozumiteľnou pre dieťa. Za posledné roky vznikli desiatky povolaní, o ktorých rodičia nemajú ani potuchy.“ 

Objasňuje tiež, že reforma školstva by priniesla nový koncept podporného tímu na školách. Tento tím by mal podľa odborníčky pozostávať zo psychológa, výchovného poradcu, kariérového poradcu, supervízora/mentora. Žiaci na základných a stredných školách by takto mali fundovanú podporu priamo na škole. 

Kariérna poradkyňa Zuzana Záhradníková
zdroj: Kariérna poradkyňa Zuzana Záhradníková
  • Zuzana Záhradníková vyše 15 rokov pôsobila v medzinárodnom prostredí, posledných 5 rokov na pozícii Senior manažérky. Na tejto pozícii, kde riadila 60-členný tím z rôznych krajín sveta dosiahla 30 % zlepšenie spokojnosti zamestnancov v anonymnom prieskume. Posledných 10 rokov podniká ako mentorka pre kariérnu zmenu a lektorka manažérskych zručností. 

Nový trend „job hopping“

Ukázalo sa, že pre stratu záujmu by si iný odbor vybralo takmer 42 % respondentov vo vekovej skupine 15 až 34 rokov. Mladšie ročníky túžia viac po kariérnom postupe či získavaní nových skúseností, preto častejšie striedajú svoju prácu.

Ide o novodobý trend s názvom job hopping, teda preskakovanie z jedného zamestnania do druhého. Ak sa im na jednom mieste nepáči, nemajú problém vystriedať ho za iné. 

„Medzi jednotlivými generáciami sú veľké rozdiely. Generácia X a Y patrí medzi tie lojálne, vytrvalé, opatrné so zmenou, milujúce stabilitu, istotu a bezpečie, pravidelný príjem. Generácia Y chce niečo sama dokázať a je viac odvážna v podnikaní.“

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Zdroje: zuzanazahradnikova.sk, Prieskum Kariéra/ResSOLUTION Group, Sprievodca kariérou

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá