Na horu Fudži sa už len tak jednoducho nedostaneš. Japonsko zavádza nové prísne pravidlá

  • Japonci chcú limitovať turistov
  • Zavedú poplatky a obmedzia počet ľudí
  • Úrady sa odvolávajú na bezpečnosť
Na snímke hora Fuji a výstup na ňu.
Ilustračné foto Unsplash/Max Bender, Chris Chan
  • Japonci chcú limitovať turistov
  • Zavedú poplatky a obmedzia počet ľudí
  • Úrady sa odvolávajú na bezpečnosť

Jednou z dominánt Japonska je bezpochyby sopka Fudži, ktorá láka ročne tisícky návštevníkov. Práve preto sa miestne úrady rozhodli regulovať, kto a kedy na ňu bude môcť vyliezť. Po novom sa budeš musieť zaregistrovať a zaplatiť poplatok. Výstup, kedy sa ti zachce, ale už nebudeš mať taký istý. Počet turistov budú limitovať tiež.

Portál Hindustan Times píše, že krajina bude určovať počet ľudí, ktorým bude povolená turistika po Yoshida Trail na strane Yamanashi hory Fuji. Pravidlá budú platné od 1. júla do 10. septembra.

Platiť budú pre tých, ktorí pôjdu po trase Yoshida Trail na strane Yamanashi. Hora Fudži má 3 776 metrov a v roku 2013 bola zapísaná do zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO, pripomína portál.

Rezervácia a poplatok

Ak budeš chcieť zdolať jednu z najobľúbenejších trás na japonskej hore Fudži, budeš si musieť rezervovať miesto a zaplatiť poplatok. Japonci argumentujú tým, že davy ľudí, odpadky a horolezci, ktorí sa snažia na vrchol vystúpiť príliš rýchlo, spôsobujú obavy o bezpečnosť malebného stratovulkánu. Stanovili preto nové pravidlá, ktoré sa budú vzťahovať na obdobie letnej turistickej sezóny od 1. júla do 10. septembra.

Regulácia sa bude týkať aj počtu turistov. Podľa nových pravidiel bude mať na turistický chodník vstup povolených len 4 000 horolezcov. Poplatok, ktorý budeš musieť pred výstupom zaplatiť, je 2 000 jenov, čo je približne 12 eur. Miesto si budeš môcť rezervovať aj online, kde bude k dispozícii 3-tisíc voľných časových slotov.

Zvyšných 1 000 si bude možné rezervovať osobne v deň výstupu, uviedla prefektúra Jamanashi v pondelok vo vyhlásení prostredníctvom zahraničného tlačového centra Japonska. Informácie uvádzajú aj na svojom webe.

Ako turista máš tiež možnosť darovať ďalších 1 000 jenov (asi 8 eur) na ochranu tejto vzácnej prírodnej atrakcie. Voľné sloty si môžeš rezervovať prostredníctvom webovej stránky Mount Fuji Climbing, ktorú spoločne prevádzkuje ministerstvo životného prostredia a dve domáce prefektúry hory, Yamanashi a Shizuoka.

Guvernér Jamanaši Kotaro Nagasaki vo vyhlásení poďakoval ľuďom za pochopenie a spoluprácu pri pomoci pri ochrane hory Fudži, uviedol portál.

Hora Fuji je rozdelená na 10 staníc a v polovici hory sú štyri rozscestníky, odkiaľ začínajú na vrchol trasy Yoshida, Fujinomiya, Subashiri a Gotemba.

Môžu ťa poslať dolu

Podľa nového systému si musíš vybrať medzi dennou túrou alebo prenocovaním v niektorej z dostupných chát pozdĺž trasy, píše Hindustan Times. V deň výstupu dostaneš QR kód na naskenovanie na stanovišti v polovici hory.

Tí, ktorí si nezarezervovali nocľah, budú poslaní späť dole a nebude im dovolené liezť medzi 16:00 hod a 3:00 hod. Japonci to robia hlavne preto, aby zastavili lezenie na hrane. Nechcú, aby sa turisti ponáhľali na vrchol bez primeraného odpočinku. Úrady tvrdia, že tak ohrozujú životy návštevníkov.

Hora Fudžisan, symbol Japonska, bola kedysi pútnickým miestom. Dnes láka najmä turistov, ktorí vystupujú na vrchol, aby videli východ Slnka. Cestovný ruch síce vďaka nej žije, ale problém sa stali tony odpadu, ktoré tu turisti po sebe zanechávajú. Nejde pritom len o zvyšky jedla, ale aj o plastové fľaše, obaly či dokonca oblečenie. 

Prefektúra Shizuoka, juhozápadne od hory Fudži, kde majú horolezci tiež prístup k hore, sa od roku 2014 snaží o dobrovoľný poplatok 1 000 jenov za horolezca. Zvažujú aj ďalšie spôsoby, ako vyvážiť cestovný ruch a ochranu životného prostredia.

Počet horolezcov na horu Fuji počas sezóny v roku 2023 dosiahol podľa ministerstva životného prostredia 221 322 ľudí. To sa blíži úrovni pred pandémiou a úradníci tento rok očakávajú ešte viac návštevníkov, dodáva portál Hindustan Times.

Pre sumarizáciu minulý rok malo Japonsko viac ako 25 miliónov návštevníkov. Očakáva sa, že čísla v roku 2024 prekročia takmer 32 miliónov, čo je rekord z roku 2019, uvádza Japonská národná turistická organizácia.

V Benátkach regulácie nezabrali

Obmedziť turistov sa pokúšali aj v Taliansku, ale s úspechom sa nestretli. Poplatok za vstup do Benátok pre jednodňových návštevníkov, ktorý je prvým svojho druhu na svete, zaznamenal neúspech. A to už od jeho zavedenia na sviatok Dňa oslobodenia a Dňa svätého Marka 25. apríla. Uviedol to v pondelok na tlačovej konferencii v klube zahraničných novinárov v Ríme jeden z členov benátskej mestskej rady. Informáciu sprostredkovala agentúra TASR.

„Opatrenie týkajúce sa vstupného lístka v Benátkach žalostne zlyhalo, pretože čísla sú dôležité a tie hovoria, že lístok v žiadnom prípade neznížil prílev turistov ani nezastavil ich príchod, ale naopak, návštevnosť je v porovnaní s predchádzajúcimi rokmi ešte vyššia,“ uviedol Giovanni Andrea Martini zo skupiny mestskej rady Tutta la Citta Insieme.

„Len včera 19. mája bolo zaznamenaných 70 000 vstupov, zatiaľ čo 23. apríla minulého roka ich bolo 66 000 a 2. júna 2023 – v deň Národného sviatku republiky (la Festa della Repubblica) – ich bolo 65 000,“ dodal Martini v Palazzo Grazioli.

Poplatok zaviedli v obľúbenej turistickej destinácii preto, aby sa historické mesto trochu „šetrilo“ pri nápore návštevníkov. Poplatok vo výške päť eur musíš zaplatiť vtedy, ak sa v meste zdržíš len jeden deň bez prenocovania.

Zaplatiť budeš musieť až do konca júla a lístok ti budú kontrolovať pri vstupných bodoch do mesta. Zakúpiť si ich môžeš na hlavnej železničnej stanici Santa Lucia alebo online. Ak by si sa do Benátok pokúsil dostať bez lístka, hrozí ti pokuta od 50 do 300 eur.

Zdroje: Hindustan Times, Mt. Fuji Climbing, TASR

Najnovšie videá

Trendové videá