Na kúpu bytu je čas teraz, radí expert. Slováci robia veľkú chybu, hľadia hlavne na cenu a emócie

  • Situácia na realitnom trhu sa začala ochladzovať
  • Podľa expertov je teraz správny čas na kúpu bývania
  • Čo všetko by si mal zohľadniť pri výbere bytu?
Boháč rozhovor
Startitup/Matej Hlbočan, TASR/Milan Kapusta
  • Situácia na realitnom trhu sa začala ochladzovať
  • Podľa expertov je teraz správny čas na kúpu bývania
  • Čo všetko by si mal zohľadniť pri výbere bytu?

Kúpa akejkoľvek nehnuteľnosti je v životoch ľudí jedna z najdôležitejších udalostí, ktoré kedy v dospelosti podstúpime. Nie každý však k tomu pristupuje správne a ľudia, bez výnimky Slovákov, sa rozhodujú len na základe dvoch faktorov, cena a emócie, čo môže byť v koncovom hľadisku obrovská chyba.

My sme sa na nákupné rozhodovanie pozreli z hľadiska bytov, ktoré by v prípade zanedbaného výberu mohli postupom času odhaliť viac nevýhod ako výhod. Preto je potrebné brať do úvahy všetky možnosti, aby sme sa v novom domove cítili pohodlne aj po uplynutí niekoľkých rokoch.  

Či už sa rozhoduješ nad kúpou novostavby alebo staršieho bytu a nevieš, ako postupovať, situáciu nám ozrejmil managing director realitnej kancelárie Arvin & Benet Vladimír Boháč, s ktorým sme sa porozprávali o potrebných krokoch ešte pred samotnou kúpou.

  • Podľa čoho sa rozhodovať pri kúpe bytu?
  • Starší byt alebo novostavba: Čo sa oplatí viac?
  • V čom môžu byť staršie byty lepšie a naopak?
  • Aké najčastejšie chyby robia Slováci pri výbere bytu?
  • Aké najlepšie lokality sa oplatí zvážiť?

Ceny bytov naďalej klesajú, ale mesačnú splátku lacnejšieho bývania tlačí nahor vysoký úrok hypotéky. Ako sa k tomu postaviť, ak zvažujem kúpu bytu v takomto období?

Úplne najzakladanejší moment pre každého je zhodnotiť si životnú situáciu, urobiť assessment, akú vysokú splátku komfortne zvládneme. Taktiež je potrebné brať do úvahy, že splátka sa na nejaký čas zvýši, nakoľko súčasný predpoklad je taký, že by malo opäť prísť k zvyšovaniu sadzieb.

Treba vnímať skôr potreby a vnútorný pocit, že daná splátka je vysoká. V tomto ohľade je potrebná ekonomická analýza. Rozhodnutie o bývaní by malo vždy slúžiť človeku, aby sa nestal otrokom bytu a časom neľutoval svoje rozhodnutie.

Experti tvrdia, že teraz je ideálne obdobie na nákup nehnuteľnosti. Mohli by ste prezradiť, prečo práve teraz, keď sa ekonomická situácia vôbec nezlepšuje?

Súčasné obdobie si musíme rozdeliť do dvoch fáz. Jeden aspekt je negatívny – vysoké úrokové sadzby. Ale tie sú spojené s tým, že sa v súčasnom období menej predáva, a teda kupujúci sa môže lepšie rozhodovať.

Napr. počas korony, keď na trh prišiel skvelý byt, bol nielen drahý, ale ten vysoký dopyt ho tam ešte tlačil. A keď sa stretlo 7 či 8 ľudí, ktorí ten byt chceli, cena skončila ešte o niečo vyššie, čo sa teraz už absolútne nedeje.

Existuje však prognóza, že úrokové sadzby v priebehu 30 rokov znova klesnú. Deje sa to z dôvodu centrálnych bánk, ktoré sa snažia potlačiť infláciu, čo má za následok potlačenie dopytu.

Hypotéka sa berie na 30 rokov, jedná sa o dlhodobé rozhodnutie. V horizonte jedného roka zaplatí človek určite viac, no po čase sa splátka začne znižovať. Väčšina expertov totiž predpokladá, že úrokové sadzby by mali byť časom opäť do jedného percenta.

Vidíte budúcnosť v zdieľaných úveroch, kedy má rodina alebo viacero rodín/ľudí jeden spoločný úver a dajú si postaviť dom namiesto kúpy bytu, plus ešte niečo málo ušetria oproti tomu, keby ho kupovali od veľkého developera?

Prax ukazuje, že čím je úver rozdelený na menší počet ľudí, tým je to efektívnejšie, vzhľadom na flexibilitu meniacich sa potrieb ľudí. Takže v tomto až taký zmysel nevidím, ale do budúcnosti nič nie je vylúčené, a ak to správne premyslia, uchytiť sa to môže aj u nás na Slovensku. 

Ak sa už teda rozhodnem pre kúpu bytu na bývanie, podľa čoho sa mám rozhodovať?

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá