Na Morave nájdeš kruhovú vyhliadku nad vinohradmi. Dovidíš z nej až na vrcholky rakúskych Álp

  • Inšpirovali sa architekti u našich západných susedov slovenským Chodníkom v korunách stromov keď pripravovali projekt rozhľadne nad vinohradmi v obci Kobylí?
  • Stavba je bez jediného schodu a pri dobrom počasí z nej dovidíš až na vrcholky rakúskych veľhôr
Archinfo/Keeo4design s.r.o.
  • Inšpirovali sa architekti u našich západných susedov slovenským Chodníkom v korunách stromov keď pripravovali projekt rozhľadne nad vinohradmi v obci Kobylí?
  • Stavba je bez jediného schodu a pri dobrom počasí z nej dovidíš až na vrcholky rakúskych veľhôr

Podľa článku od Jakuba Moravčíka, Archinfo.sk, autori projektu: Ing.arch. Jiří Vojtěšek, Ing.arch. Jakub Roleček.

V obci Kobylí na južnej Morave otvorili rozhľadňu bez jediného schodu. Jej autormi sú architekti z brnianskeho ateliéru Keeo4design. Vyhliadka nad vinohradmi má tvar špirálovej rampy, ktorá sa otáča o 334° a vystupuje nad okolité vynohrady. Pri dobrej viditeľnosti z nej návštevníci dovidia až na vrcholky rakúskych Álp.

Vyhliadka nad vinohradmi sa nachádza na kopci Kobylí vrch, ktorý je najvyšším bodom v okolí. Návštevníci na špirálovú stavbu stúpajú z nadmorskej výšky 334 m.n.m.

Zobraziť celú galériu (8)
zdroj: Vizualizácia návrhu, Archinfo/Keeo4design s.r.o.

„Inspirací pro vznik Stezky nad vinohrady bylo právě tohle místo. Vyhlídka má tvar kruhové rampy s výsečí 334°, a citlivě tak vystupuje nad krásné vinařské okolí. Kruh navíc představuje životní cyklus přírody a symbolicky odkazuje na růst obce Kobylí,“ vysvetľuje architekt Jiří Vojtěšek.

Viac podobných článkov nájdeš na Archinfo.sk

„Díky nakloněné rovině, která nahrazuje schody, je kobylská Stezka nad vinohrady přístupná i pro ty, kteří se na běžné rozhledny nedostanou. Z nejvyššího bodu rozhledny, který je 7,6 metrů nad zemí, lidé dohlédnou na Pálavu, Lednicko-valtický areál, Malé Karpaty nebo při dobré viditelnosti až na vrcholky rakouských Alp,“ uvádza architekt Jakub Roleček.

Nie len výhľady, ale i samotná cesta nahor je zmyslom vyhliadky. Rozhľadňa je totiž vybavená informačným systémom, ktorý predstavuje časopriestorovú líniu. Ľudia tu nájdu typické tabuľky so šípkami smerujúcimi k dôležitým miestam v okolí, ale tiež informácie o budúcich i historických udalostiach v obci alebo filozofické otázky týkajúce sa návštevníkov samotných.

Slávnostné otvorenie Vyhliadky nad vinohradmi bolo súčasťou osláv 100. výročia založenia Československa 27. októbra 2018.

Zobraziť celú galériu (8)
zdroj: Archinfo/Keeo4design s.r.o.

Konštrukcia vyhliadky

Rampa rozhľadne je tvorená ôsmymi identickými podlahovými segmentami a troma atypickými segmentami na jej začiatku a konci. Tieto diely stoja na 19 subtílnych zdvojených oceľových stĺpoch. Dohromady aj so zábradlím bolo na rozhľadňu použitých viac ako 11 ton ocele. Ďalej bolo použitých viac ako 500 kusov drevených hranolov na podlahu, cez 1000 kusov dosiek na opláštenie zábradlia a 130 metrov dlhého dreveného madla. Stavba je založená na železobetónových pätkách s rozmermi 1,2m x 1,2m.

Zdroj: Archinfo.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech