Na prvý podmorský tenisový kurt sveta nie sú peniaze. Ambiciózny projekt Poliaka má mnoho prekážok

  • Investíciu vtedy vypočítali na 2,5 miliardy dolárov
  • Dodnes sa však nepodarilo nájsť investora
tenisový kurt pod vodou
Podmorský svet v Dubaji, 8plus8
  • Investíciu vtedy vypočítali na 2,5 miliardy dolárov
  • Dodnes sa však nepodarilo nájsť investora

V roku 2016 prišiel poľský architekt Krzysztof Kotala s ambicióznym projektom. Túžil postaviť podmorský tenisový kurt. Tenisový komplex mal byť umiestnený v pobrežných vodách v Perzskom zálive. Ako spresňuje agentúra SITA, diváci sa tak mohli počas sledovania tenisového zápasu kochať aj neuveriteľným morským životom cez masívnu sklenenú kupolu.

Projekt vtedy vyčíslili na 2,5 miliardy dolárov. Monumentálne náklady však neboli jedinou prekážkou, prečo sa tento projekt nikdy nezrealizoval. A hoci sa nikdy nezačalo s výstavbou, projekt ešte stále nie je zahodený v koši.

Poľský architekt v sebe živí nádej, že sa predsa len nájde silný investor, ktorý sa tejto výzvy nezľakne a do tenisového komplexu zainvestuje nemalé finančné prostriedky. Sám ale priznáva, že zatiaľ takého nenašiel. 

Mesto inovácií 

Dubaj, honosné mesto v Spojených arabských emirátoch, sa preslávilo ako metropola plná luxusu, inovácií a svetových rekordov. Neustále posúva hranice a láka návštevníkov z celého sveta svojou jedinečnou atmosférou a nekonečnou ponukou zážitkov. Práve v tomto meste sa nachádza najvyššia budova sveta, najrušnejšie letisko, najväčšie nákupné centrum, ale aj najväčší umelý ostrov či najväčšia fontána. 

Pred takmer desiatimi rokmi vznikol nápad vybudovať tenisový kurt pod vodou. Okrem ubytovania neuveriteľného množstva rýb a morských živočíchov by sa komplex mohol pochváliť siedmimi tenisovými kurtami s rušivým koralovým útesom na streche. 

Podmorský tenisový kurt v Dubaji by nebol len atrakciou pre turistov, ale slúžil by aj na tréningové účely a organizovanie turnajov. Vďaka špeciálnej technológii by sa voda v kurte udržiavala v pokojnom stave a bez vlnenia, čím by boli zaistené ideálne podmienky pre hru.

Takúto predstavu mal pred takmer desiatimi rokmi poľský architekt Krzysztof Kotala. Ako spresňuje Arabian Business, architekt má titul Master of Science v architektúre z Krakovskej polytechniky a vlastní koncepčné štúdio 8+8 vo Varšave.

Technicky náročný projekt 

Výnimočný nápad ale potreboval podrobne prepracovaný projekt. Okrem odolnosti voči zemetraseniam a cunami musela konštrukcia zvládnuť aj zložité technické problémy, ako je napríklad zabránenie úniku vody. S obrovským množstvom vody a morskými živočíchmi nad hlavami predstavoval zložitú výzvu aj lom svetla. 

Ďalšou prekážkou bolo vytvorenie dostatočne pevného skla na zakrytie strechy, ktoré by odolalo tlaku vody. Tieto komplexné výzvy nakoniec zabránili realizácii projektu, a preto zostal len v štádiu konceptu. 

„Zatiaľ sa mi nepodarilo nájsť investora, ale som presvedčený, že tento projekt má veľký potenciál a rád by som získal financovanie,“ uviedol Kotala v rozhovore pre Arabian Business. Dizajnér dokonca zriadil webovú stránku s cieľom osloviť investorov, no táto stránka už nie je dostupná.

Od oznámenia projektu sa zdá, že aktivity utíchli. Kotala síce spomenul rokovania s investormi v Spojených štátoch, avšak zatiaľ nezaznamenali žiadny hmatateľný pokrok. Kotala povedal, že verí, že táto myšlienka má silný komerčný potenciál a bude spájať to najlepšie z technológie, ekológie a športu. 

Zdroje: Arabian Business, SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá