Na Slovensku máme špičkové zdravotnícke centrum, ktoré priťahuje svetovú pozornosť

  • ADELI Medical Center lieči pacientov s neurologickými ťažkosťami zo Slovenska aj zo zahraničia od roku 2004
  • V roku 2014 vznikla Nadácia ADELI, vďaka ktorej je liečba prístupná aj Slovákom
  • Od svojho založenia úspešne vyliečilo viac ako 13-tisíc pacientov z viac ako 60 krajín
  • Okrem Slovenska sa tu liečia ľudia z Nemecka, Saudskej Arábie, Kanady, Španielska, Holandska a z mnohých ďalších
ADELI medicínske centrum
ADELI Medical Center (Benický)
  • ADELI Medical Center lieči pacientov s neurologickými ťažkosťami zo Slovenska aj zo zahraničia od roku 2004
  • V roku 2014 vznikla Nadácia ADELI, vďaka ktorej je liečba prístupná aj Slovákom
  • Od svojho založenia úspešne vyliečilo viac ako 13-tisíc pacientov z viac ako 60 krajín
  • Okrem Slovenska sa tu liečia ľudia z Nemecka, Saudskej Arábie, Kanady, Španielska, Holandska a z mnohých ďalších

Slovenské zdravotníctvo nemá vo svete najlepšie meno a mnoho ľudí hľadá kvalitnú lekársku starostlivosť za hranicami. Napríklad v hodnotení EHCI – Euro Health Consumer Index 2018 sme sa z 35 krajín umiestnili na 17. mieste. Pritom ešte predvlani sme obsadili 13. priečku. 

Avšak aj u nás existuje medicínske centrum patriace k svetovým unikátom v liečbe, aj v prístupe k pacientom. Hovoríme o ADELI Medical Centrum, ktoré sa ambiciózne sa zameralo na liečbu ľudí so závažnými neurologickými ťažkosťami. Nádej na lepší život chce poskytnúť pacientom s mozgovou obrnou, po vážnych úrazoch mozgu či miechy aj chorým po mŕtvici.

Slovenské zdravotníctvo inak

Písal sa rok 2004, keď ADELI Medical Center začínalo v Piešťanoch iba so šiestimi pacientmi. Vďaka ich revolučnému prístupu k tereapii sa začalo rýchlo rozrastať. Od svojho založenia úspešne vyliečilo viac ako 13-tisíc pacientov z viac ako 60 krajín. Okrem Slovenska sa tu liečia ľudia z Nemecka, Saudskej Arábie, Kanady, Španielska, Holandska a z mnohých ďalších. 

Zobraziť celú galériu (9)
zdroj: ADELI Medical Center

Špecialisti v ADELI vnímali chyby štátneho zdravotníctva ako nedostatok času či osobného kontaktu s pacientami a rozhodli sa im vyvarovať. Do svojich radov prijali špičkových odborníkov zo Slovenska a zo zahraničia, ktorí chorým venujú veľké množstvo času aj energie. 

Pacienti do centra väčšinou prichádzajú na dva týždne, počas ktorých absolvujú procedúry 5 hodín denne, 6 dní v týždni. V ADELI im poskytujú komplexnú starostlivosť – od rehabilitačného cvičenia, cez logopédiu až po rozvoj kognitívnych funkcií.  

Zobraziť celú galériu (9)
zdroj: ADELI Medical Center (Startitup)

Aj Slováci si môžu dovoliť zdravotnícku starostlivosť na svetovej úrovni

Keďže je takáto starostlivosť finančne náročná a centrum musí zaplatiť veľké množstvo vysokokvalifikovaného personálu, začiatočná suma za terapiu sa pohybuje okolo 2200 eur. Zahraniční pacienti majú výhodu v tom, že veľkú časť pobytu v centre im preplácajú zdravotné poisťovne, zatiaľ čo na Slovensku to tak nie je. Aj preto vznikla v roku 2014 Nadácia ADELI, ktorá pomáha slovenským pacientom liečbu spolufinancovať.

„Zo začiatku k nám chodili hlavne ľudia zo zahraničia, pretože Slováci si to nemohli dovoliť. Práve preto sa v roku 2014 založila Nadáciu ADELI,“ vyjadrila sa medicínska riaditeľka centra PaedDr. Adelaida Fábianová pre Startitup.

Vďaka príspevkom od ľudí a ich 2 % z daní, môžu aj Slováci využiť metódy zdravotníckej starostlivosti na svetovej úrovni.

Zobraziť celú galériu (9)
zdroj: ADELI Medical Centre (Benický)

Pacientom pomáha oblek, ktorý spôsobil prelom v kozmonautike

Za svoje najväčšie tromfy považuje centrum mimoriadne intenzívny a individuálny terapeutický program a rozsiahlu starostlivosť. Svojim pacientom ponúka neurofyziologické cvičenie prebiehajúce v špeciálnom ADELI obleku, ktorý má svoj pôvod v kozmickom výskume v bývalom Sovietskom zväze.

Zaujímavosťou je, že prvý prototyp používali už v roku 1971 v Rusku a mal zabrániť negatívnym dopadom stavu beztiaže na ľudské telo. Práve tento oblek predstavoval prelom v kozmonautike, keďže kozmonautom konečne umožnil dlhší pobyt vo vesmíre. Dnes je z neho medicínska pomôcka pomáhajúca ľuďom so zníženou pohyblivosťou lepšie vnímať a pracovať so svojim telom. Jedno cvičenie trvá približne dve hodiny a prebieha za sprievodu dvoch terapeutov a asistenta.

Zobraziť celú galériu (9)
zdroj: ADELI Medical Centrum/Startitup

Pacientom pomáha aj špeciálna pavúčia sieť

Správne držanie tela a uvedomovanie si jeho polohy u pacientov podporuje aj systém multifunkčnej tréningovej jednotky, takzvaný spider/ugul. Pacient je pri cvičení prichytený špeciálnymi lanami zabezpečujúcimi pocit stability.

„Niektorí pacienti pri cvičení rúk automaticky dvíhajú aj nohy, pretože to nevedia oddeliť. Vďaka spideru si pacienti začínajú uvedomovať rôzne časti svojho tela a cvičia vlastnou silou,“ priblížila hlavná sestra Bc. Lenka Romančíková.

Liečivá sila kyslíka

V ADELI sa pýšia aj hyperbarickou komorou patriacou medzi najmodernejšie technológie, aké sme v centre videli. Pacient sedí v natlakovanej komore a prijíma stopercentný kyslík. Vďaka pôsobeniu vysokého tlaku a vysokého obsahu kyslíka, dochádza k 15-násobnému zvýšeniu ponuky kyslíka tkanivám, v porovnaní s dýchaním vzduchu za normálnych podmienok.

Pomáha pri detskej mozgovej obrne, po rôznych nehodách, ale dokonca aj pri problémoch s diabetickými končatinami alebo nehojacich sa ranách. 12-miestnu komoru v centre OXYMED využívajú aj športovci, aby zvýšili svoj výkon.

Zobraziť celú galériu (9)
zdroj: ADELI Medical /Startitup

Dôležitý je hlavne kontakt

Aj napriek tomu, že v ADELI vlastnia jedny z najmodernejších technológií, stále je pre nich veľmi dôležitý osobný kontakt s pacientom. Uprednostňujeme dotyk , ktorým vnímame reakcie svalov či už v rámci fyzioterapie, manuálnej terapie alebo logopédie. Pre mňa ako logopéda je dotyk na tvári jednou zo základných terapeutických techník, ktorou mnohokrát dokážem vyhodnotiť svalovú silu,“ vysvetlila nám medicínska riaditeľka centra.

Zobraziť celú galériu (9)
zdroj: Vedúca ADELI Medical Center/Startitup

V ADELI Medical Center sa momentálne lieči asi 110 pacientov a čakacia doba nebýva dlhšia ako mesiac. Lekári si uvedomujú, aké dôležité je s liečbou začať včas. Cítiť tu rodinnú atmosféru, ktorá vládne všade navôkol a je vidieť, že pacienti majú s doktormi a terapeutmi naozaj blízky vzťah.

„Naša metodika rehabilitácie pacientom pomáha, no dôležitá je aj práca doma. Preto sa venujeme aj rodinám a vysvetľujeme im, ako majú s pacientmi cvičiť v domácom prostredí, aby mohli stále napredovať,“ uzatvára PaedDr. Adelaida Fábianová.

Článok vznikol v spolupráci s ADELI Medical Center

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá