Najspokojnejší ľudia žijú v európskom meste, ktoré nie je v EÚ

  • Európska komisia vydala správu o kvalite života v európskych mestách
  • Na čele je mesto mimo EÚ
Zurich
Unsplash/Florian Wehde
  • Európska komisia vydala správu o kvalite života v európskych mestách
  • Na čele je mesto mimo EÚ

Európska komisia publikovala novú správu o kvalite života v európskych mestách v roku 2023, podľa ktorej približne 9 z 10 ľudí je spokojných so životom vo svojom meste.

Údaje vychádzajú z výsledkov prieskumu, ktorý sa uskutočnil od januára do apríla 2023 a ktorého sa zúčastnilo celkovo 71 153 obyvateľov z 83 miest v celej EÚ, ale aj mimo nej, konkrétne na západnom Balkáne, v Turecku a vo Veľkej Británii.

Ako pripomína portál Politico, napriek tomu, že celková spokojnosť zostáva vysoká, minuloročné výsledky ukazujú mierny pokles v porovnaní s posledným prieskumom z roku 2019. Na pozadí celkového poklesu výsledky potvrdzujú to, čo bolo pozorované už v roku 2019, teda výrazné zlepšenie vnímanej kvality života v mestách vo východných členských štátoch.

Hovorí sa, že kvalita nikdy nie je náhoda, dvojnásobne to platí o kvalite života, ktorá v rozhodujúcej miere závisí od vybavenia a možností v mieste, kde žijeme.

„Všetky tieto poznatky majú dôležité politické dôsledky. Nikomu neprospieva, keď sa pracovné miesta, najmä tie kvalitné, sústreďujú len v niekoľkých mestách. Všetci máme prospech z rovnejších podmienok – rovnomernejšieho rozloženia hospodárskej činnosti,“ uviedla Elisa Ferreira, eurokomisárka pre kohéziu a reformy.

Inkluzívnejšie mestá

Mestá v Európe sú vnímané inkluzívnejšie ako krajina, v ktorej sa nachádzajú. Ľudia v mestách mimo hlavného mesta sú v priemere spokojnejší s dostupnosťou verejných priestranstiev a zdravotnej starostlivosti a s cenovou dostupnosťou bývania. 

Menšie mestá sú vnímané ako lepšie miesto na život pre starších ľudí a pre rodiny s malými deťmi. „Ľudia sa v menších mestách cítia bezpečnejšie, keď sa v noci prechádzajú sami, a svoje mesto vnímajú ako čistejšie a menej hlučné než obyvatelia väčších miest,“ píše sa v správe.

V európskom rebríčku sa medzi najlepšími miestami umiestnil aj náš sused. Na 5. mieste sa umiestnilo poľské mesto Gdansk. Ide o jedno z najkrajších miest v Poľsku, je skutočným klenotom na baltskom pobreží. Toto historické prístavné mesto, známe svojou bohatou históriou a kultúrou, sa pýši nádhernými gotickými, renesančnými a barokovými stavbami, ktoré spolu vytvárajú jedinečnú panorámu.

gdansk
zdroj: Pexels/Julia Volk

V rebríčku prekvapilo aj východonemecké mesto Lipsko, kde je rovnako ako v Gdansku 95 percent spokojných obyvateľov. Ľudia považujú Lipsko za mesto vhodné pre rodiny s malými deťmi, pričom 83 percent uviedlo, že sú spokojní s kvalitou ovzdušia v meste, dodáva Politico.

Druhé miesto v rebríčku patrí mestečku Groningen v Holandsku. Groningen získal druhé miesto v niekoľkých kategóriách, ako je spokojnosť s kultúrnymi zariadeniami, kvalita verejných priestranstiev, ale aj dostupné zdravotnícke služby, píše holandský portál NL Times.

V roku 2023 sa Zürich umiestnil na prvom mieste v rebríčku spokojnosti, čím sa stal najlepším európskym mestom z hľadiska kvality života. Jeho obyvatelia dosiahli pôsobivú 97 % mieru spokojnosti.

Vysokú spokojnosť vyjadrili obyvatelia Zürichu v rôznych oblastiach svojho života, vrátane finančnej situácie, zamestnania, verejnej dopravy a kvality ovzdušia. Mesto sa tiež vyznačovalo svojou výnimočnou podporou a priateľským prístupom voči komunite LGBTQ+ a seniorom.

Ľudia spokojní so životom vo svojom meste, 10 najlepších:

  1. Zürich
  2. Kodaň
  3. Groningen
  4. Gdansk
  5. Lipsko
  6. Štokholm
  7. Ženeva
  8. Rostock
  9. Kluž-Napoca
  10. Braga

10 najhorších:

  1. Palermo
  2. Atény
  3. Istanbul
  4. Tirana
  5. Neapol
  6. Belehrad
  7. Rím
  8. Skopje
  9. Miškolc
  10. Podgorica

Výrazné rozdiely v rámci krajiny

Naopak, na druhom konci rebríčka sa umiestnilo mesto Palermo so spokojnosťou len 62 %, nasledované gréckym hlavným mestom Atény.

Úroveň celkovej spokojnosti v meste sa v jednotlivých mestách výrazne líši, a to aj v rámci tej istej krajiny. Najväčšie rozdiely v rámci jednotlivých krajín sú pozorované v Taliansku, Turecku a Grécku.

V Taliansku sa percentuálny podiel obyvateľov spokojných s mestom, v ktorom žijú, pohybuje medzi 89 % vo Verone a 62 % v Palerme, čo predstavuje rozdiel 27 percentuálnych bodov, dodáva správa Komisie.

Zdroje: Politico, Európska komisia, AI, NL Times

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá